Fibromialgia - Jak leczyć ją naturalnie?
Fibromialgia to choroba bardzo często mylona z zapaleniem stawów. Dotyka ona około 4% populacji, zwłaszcza kobiet między 40. a 50. rokiem życia.
Fibromialgia objawia się bólem stawów i oddziałuje również na mięśnie, choć nie wywołuje ich stanu zapalnego.
Dowiedz się, czym jest fibromialgia i jak leczyć ją naturalnie!
Fibromialgia – Co należy o niej wiedzieć?
Fibromialgia to choroba, na którą zapada coraz więcej osób na całym świecie. Bardzo często nie jest diagnozowana na samym początku, gdyż jej symptomy są uznawane za objaw przemęczenia, braku snu czy też nadmiernych treningów.
Fibromialgia to jednak przewlekła choroba objawiająca się bólem mięśni, zwiększoną wrażliwością i dyskomfortem odczuwanym w konkretnych obszarach ciała. Nie daje ona widocznych zmian w tkance mięśniowej, jednak pacjenci cierpiący na to schorzenie wykazują o wiele większą wrażliwość na zmiany temperatur i dotyk.
Fibromialgia ma ścisły związek z takimi schorzeniami jak sztywność stawów, depresja, nerwowość, przemęczenie, bóle głowy, bóle brzucha, skurcze mięśni, opuchlizna i problemy ze snem.
Przyczyny fibromialgii
Przyczyny występowania fibromialgii nie są wciąż znane, jednak istnieje cała grupa mechanizmów, które mogą wpływać na rozwój tego schorzenia.
Należą do nich między innymi:
- Zaburzenia neuroprzekaźników w układzie nerwowym.
- Zaburzenia poziomu pewnych substancji odpowiedzialnych za procesy neurologiczne.
- Utrudnienia w dopływie krwi do niektórych części mózgu.
- Predyspozycje dziedziczne.
- Infekcje wirusowe.
- Schorzenia mięśni.
- Depresja.
Fibromialgia objawia się najczęściej chronicznym bólem w konkretnych punktach ciała, na przykład w okolicy kręgosłupa, szyi, ramion, barków, krzyża, bioder i ud.
Przeczytaj także artykuł: Bóle stawów – leczenie kurkumą i miodem
Typowe objawy fibromialgii
Ból w przypadku fibromialgii jest najczęściej ciągły. Jednakże jest bardziej intensywny rano, zaraz po przebudzeniu. W ciągu dnia nieco ustępuje, by z znów zaatakować wieczorem i w nocy.
Fibromialgia jest również bardziej bolesna, jeśli przez dłuższy czas przebywamy w jednej pozycji (na przykład siedząc przed komputerem), podnosimy ciężary, zmieniamy klimat lub czymś się denerwujemy.
Fibromialgia zazwyczaj daje także objawy psychologiczne i emocjonalne, przez co pojawiają się problemy ze snem i inne objawy towarzyszące, takie jak:
- sztywność i skurcze mięśni
- bóle głowy
- zespół jelita drażliwego
- nietolerancja pewnych leków
- suchość oczu i jamy ustnej
- zimne kończyny
- nadmierne pocenie
- bóle szczęki
- palpitacje serca
- problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
- niestabilność emocjonalna
- nadwrażliwość żołądka
- skurcze łydek
- opuchlizna stóp i dłoni
- intensywniejsze bóle menstruacyjne
- mdłości
Przeczytaj także artykuł: Naturalne środki przeciwbólowe – korzenie i zioła
Porady i domowe sposoby na fibromialgię
Fibromialgia to choroba, której objawy można znacznie złagodzić wykorzystując odprężające i rozluźniające właściwości niektórych roślin leczniczych. Oto kilka przepisów:
- Przygotuj napar z 2 łyżek stołowych tymianku zaparzonych w 0,5 litra wody. Wypijaj szklankę takiej herbaty rano oraz zawsze gdy dopada Cię atak bólu (zwłaszcza po południu i wieczorem).
- Wykorzystaj napar z tymianku do przygotowania odprężającej gorącej kąpieli. Kąp się przez 15-20 minut, aż woda ostygnie.
- Namocz ręcznik lub szmatkę w occie jabłkowym, a następnie przykładaj do miejsc, w których fibromialgia najbardziej daje o sobie znać.
- W sklepie ze zdrową żywnością kup korę wierzbową i gotuj 2 g kory w szklance wody przez 5 minut. Pij 2-3 szklanki dziennie, zaczynając od śniadania. Wierzba zawiera salicynę, która doskonale zwalcza ból.
- Rozpuść 2 łyżeczki startego imbiru w szklance wody o temperaturze pokojowej. Pij natychmiast po przygotowaniu, 2 razy dziennie.
- Wsyp łyżeczkę dziurawca do szklanki wody, a następnie gotuj przez 5 minut. Pozostaw do ostygnięcia, następnie odcedź i pij 2 szklanki tego naparu dziennie.
- Zalej 35 g liści aksamitki litrem 45-procentowego alkoholu. Wlej do szklanego naczynia, dokładnie zamknij i pozostaw na 15 dni, stosując w międzyczasie inne naturalne lekarstwo z naszej listy. Następnie możesz moczyć w tej mieszance wacik lub ściereczkę, aby przyłożyć ją w formie okładu na obolałe miejsca.
Fibromialgia – Inne porady
- Wzbogać swoją dietę w produkty bogate w magnez. Możesz wybierać spośród takich produktów jak szpinak, szparagi, sałata, drożdże czy też kiełki pszenicy.
- Zadbaj o dzienną dawkę selenu. Znajdziesz go między innymi w pomarańczach, jabłkach, ogórkach, dyni, czosnku, cebuli, a także w cukinii.
- Jedz produkty bogate w wapń. Pamiętaj, że wapń to nie tylko produkty mleczne, ale także zielone liściaste warzywa, takie jak szpinak czy botwinka.
- Nie zapomnij o witaminie C! Mimo że powszechnie za główne źródło witaminy C uważa się cytrusy, zdecydowanie więcej tego składnika znajdziesz na przykład w truskawkach, żurawinie i wiśniach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Diccionario de términos médicos de la Real Academia Nacional de Medicina. (n.d.). Retrieved October 22, 2018, from http://dtme.ranm.es/buscador.aspx
- De la Peña, O. (n.d.). Tratamiento de la fibromialgia. Retrieved October 22, 2018, from https://www.webconsultas.com/fibromialgia/tratamiento-de-la-fibromialgia-552
- Fibromialgia. (2018). Wikipedia, La enciclopedia libre. Retrieved October 22, 2018, from https://es.wikipedia.org/w/index.php?title=Fibromialgia&oldid=110881072.
- Forte, M. L., Butler, M., Andrade, K. E., Vincent, A., Schousboe, J. T., & Kane, R. L. (2015). Treatments for Fibromyalgia in Adult Subgroups [Internet]. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK274463/
- Los pacientes con fibromialgia pueden recibir un tratamiento eficaz – Artículos – IntraMed. (2017). Retrieved October 22, 2018, from https://www.intramed.net/contenidover.asp?contenidoID=90969