Fibromialgia – łagodzenie objawów ziołami

W połączeniu z tradycyjnym leczeniem niektóre zioła lecznicze mogą znacznie złagodzić objawy fibromialgii. Należy do nich między innymi pieprz cayenne, którego wysoka zawartość kapsaicyny pomaga zredukować ból.
Fibromialgia – łagodzenie objawów ziołami

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

Fibromialgia to choroba, której przyczyn zachorowalności nie znamy do dziś. Z tego powodu należy zastosować do niej w pełni multidyscyplinarne podejście.

Wykorzystując dobre nawyki związane ze stylem życia, stosując się do zaleceń lekarza, przestrzegając właściwego odżywiania, a także przyjmując specyfiki stworzone na bazie odpowiednio dobranych ziół o właściwościach leczniczych, znacząco poprawisz komfort codziennego funkcjonowania.

Co to jest fibromialgia i jakimi ziołami można złagodzić jej objawy?

fibromialgia i bóle pleców

Fibromialgia przejawia się uogólnionym bólem w układzie ruchu. Ból ten dotyka przede wszystkim mięśnie, stawy oraz kości. Inne powszechne objawy to zmęczenie oraz problemy żołądkowe i emocjonalne.

Zastanawiasz się, czy istnieją zioła o właściwościach, które pomogą Ci uporać się z tą chorobą? Zakład Fizjologii na Uniwersytecie Federalnym Sergipe (w Brazylii) odkrył, że istnieje wiele różnych naturalnych sposobów na złagodzenie objawów fibromialgii.

Oczywiście należy być świadomym tego, że nie wyleczą Cię tak, abyś mógł powrócić do swoich normalnych czynności bez uczucia bólu i zmęczenia.

Opisane przez nas zioła lecznicze złagodzą objawy fibromialgii, jeśli zastosujesz je z innymi lekami i terapiami leczniczymi, na przykład lekami na receptę, terapią prowadzoną przez psychologa albo przestrzeganiem zaleceń dotyczących odżywiania się.

zioła a fibromialgia

W jaki sposób omawiane zioła mogą Ci pomóc?

  • Poprawią jakość snu.
  • Zmniejszą objawy depresji.
  • Zredukują ból.
  • Zmniejszą sztywność stawów.
  • Zredukują stan zapalny.
  • Obniżą poziom niepokoju.
  • Zwalczą uczucie zmęczenia.

Przeczytaj również artykuł: Fibromialgia – 5 wczesnych objawów choroby

Pora zatem wymienić najbardziej korzystne zioła:

1. Hakorośl rozesłana (harpaphytum)

Roślina ta jest znana również pod nazwą “czarciego pazura” lub „diabelskiego pazura”. Można ją znaleźć przede wszystkim w sklepach z naturalną żywnością oraz aptekach w postaci tabletek lub herbat ziołowych. Niemieckie Ministerstwo Zdrowia zaleca hakorośl wszystkim osobom uskarżającym się na bóle stawów, reumatyzm oraz artretyzm.

Hakorośl ma doskonałe działanie przeciwzapalne. Bardzo dobrze łagodzi także ból. Co więcej, jej stosowanie, w przeciwieństwie do leków tradycyjnych, nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych.

Hakarośl rozesłana pomaga organizmowi szybciej zregenerować się po przebytym urazie, a także łagodzić problemy związane z trawieniem i ogólnym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Diabelski pazur znakomicie nadaje się dla osób, które dopadła fibromialgia, wystarczy, że będą przyjmować tę roślinę codziennie rano.

2. Fibromialgia i działanie dziurawca zwyczajnego

Roślina ta jest również znana jako zioło św. Jana. Dziurawiec cechuje się wysoką skutecznością w naturalnym łagodzeniu uczucia smutku, zniechęcenia i łagodnej depresji wywołanej przez niektóre choroby takie, jak fibromialgia.

Poza tym napar z dziurawca dostarcza organizmowi sporej dawki kwasów organicznych, olejków eterycznych, keratyny, limonenu i taniny. Roślina ta jest prawdziwym cudem natury, dlatego też warto przyjmować ją codziennie w postaci naparu, najlepiej rano i po południu.

3. Pieprz cayenne

zielona herbata z cayenne

Ten akapit może wydać Ci się naprawdę zaskakujący. Powszechnie przyjmuje się, że pieprz cayenne powoduje stan zapalny, ale tak naprawdę jest to całkiem zdrowy składnik – szczególnie w połączeniu z czosnkiem, imbirem i nasionami gorczycy.

Zalety pieprzu cayenne wiążą się z jego wysoką zawartością kapsaicyny, która stymuluje uwalnianie przez organizm składników uśmierzających ból. Na pewno wiele razy słyszałeś o niektórych kremach stosowanych miejscowo oraz maściach o działaniu przeciwbólowym, które zawierają kapsaicynę.

Nie powinieneś więc się niczym martwić – pij codziennie dwie szklanki naparu zawierającego pieprz cayenne.

Najlepszym sposobem na wykorzystanie jego korzystnych właściwości leczniczych jest dodanie do zaparzonej i ostudzonej do temperatury pokojowej zielonej herbaty jednej szczypty pieprzu cayenne i kilku kropel soku z cytryny.

Odstaw napój na kilka minut, a następnie dodaj do niego łyżeczkę miodu. Wypij napar, a wkrótce zobaczysz, jak dobrze się po nim poczujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.