Fibromialgia – 5 sposobów na dobre śniadanie

· Listopad 7, 2017
Owoce cytrusowe są jednym z najlepszych rodzajów żywności dla osób cierpiących na fibromialgię. Dostarczają witaminy i minerały, które pomagają zapanować nad stanem zapalnym i bólem.

Fibromialgia to schorzenie o którym udało się wiele dowiedzieć, dzięki postępowi w rozwoju technik neuroobrazowania. Wiadomo na przykład, że istnieje pewna patologiczna dysfunkcja w reakcji mózgowej układu nocyceptywnego.

To wyjaśnia, dlaczego niektóre bodźce mogą być bolesne i dlaczego w pewnych miejscach ciała odczuwa się nieproporcjonalnie silny ból.

Wiadomo również, że u osób cierpiących na fibromialgię wokół małych naczyń krwionośnych występuje większy udział włókien typu C (związanych z neuropatią bólową) i mniejszy udział włókien neurowegetatywnych.

Unikanie żywności wywołującej stan zapalny pomoże na przykład takim osobom kontrolować niektóre z czynników wywołujących ból. Fibriomialgia – poznaj 5 sposobów na śniadania.

Wszystko to oznacza, że dowiadujemy się coraz więcej o tej chorobie, która nie ma nic wspólnego z nastrojem lub jakimkolwiek innym zaburzeniem psychicznym.

Mówimy tutaj o schorzeniu, które przede wszystkim wymaga zmiany stylu życia, stałych konsultacji ze specjalistami, obserwowania czynników wywołujących objawy i zwracania dużej uwagi na to, co się je.

Ważne jest również, aby prawidłowo dobierać składniki odżywcze. Należy wybierać te, które najlepiej pomagają zwalczać ból i chronią te naczynia krwionośne, które często wywołują ten wyczerpujący, obezwładniający ból.

Nasze zalecenia są następujące: jedz lepsze śniadanie, aby zacząć dzień w najlepszy możliwy sposób.

1. Pomarańcze z miodem i cynamonem

Owoce cytrusowe są pyszne, naturalne i wspaniałe dla każdego, kogo problemem jest fibromialgia. Dodatkowo, jedzenie owoców cytrusowych przez cały tydzień może pomóc znacząco złagodzić jej objawy.

Ten ból, który chwyta ciało niczym pajęcza sieć może być uśmierzony dzięki witaminie C. Dzieje się tak, ponieważ ta witamina ma działanie przeciwzapalne.

Miód i pomarańcze

Coś tak nieskomplikowanego jak połączenie pomarańczy z odrobiną miodu i cynamonu to wszystko, czego potrzeba do przygotowania zdrowego, leczniczego śniadania. Dlaczego? Miód i cynamon również mają działanie przeciwzapalne oraz dają zastrzyk energii, żeby dobrze rozpocząć dzień.

Należy pamiętać, że najlepiej jeść całe owoce. Po prostu podziel pomarańczę na cząstki, dodaj łyżkę miodu i posyp po wierzchu cynamonem. Pokochasz to!

2. Awokado z owocami jagodowymi

Awokado dostarcza ten rodzaj zdrowego tłuszczu, który jest bardzo istotny dla wszystkich, a szczególnie dla osób, których problemem jest fibromialgia.

Zawarta w awokado witamina E pomaga walczyć ze skurczami mięśni i spazmami.

Awokado i truskawki

Awokado jest również bogate w witaminy B, C i K oraz w minerały, na przykład w mangan i żelazo. To, w połączeniu z błonnikiem, sprawia, że sięgnięcie po awokado na początku dnia jest rewelacyjnym wyborem.  

Można przygotować smaczne smoothie z owocami jagodowymi. Truskawki, wiśnie i jagody są pełne niesamowitych przeciwutleniaczy, czyli czegoś, czego potrzebuje każda osoba cierpiąca na fibromialgię.

3. Sok z cytryny z nasionami chia

Już wiesz, że cytrusy są świetne na to schorzenie. Przecież znajdujące się w nich witaminy i minerały pomagają kontrolować stan zapalny, a tym samym zmniejszyć trochę ból.

Niezawodnym sposobem na wyciśnięcie jeszcze więcej z cytryn to picie soku z tego owocu wraz z łyżką nasion chia. Nasiona chia to jeden z najbardziej odżywczych pokarmów, ponieważ zawierają białko, błonnik, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3.

Te cudowne składniki odżywcze pomogą osobom z fibromialgią rozpocząć dzień z naładowanymi akumulatorami.

4. Papaja z migdałami

Prawie 70% osób cierpiących na fibromialgię boryka się również z zespołem jelita drażliwego. Z tego powodu należy dbać o układ jelitowy oraz należy unikać jedzenia, które ma tendencje do wywoływania stanu zapalnego.

Papaja na fibriomialgię

Oczywistym jest, że każdy człowiek jest inny. Jedna osoba po spożyciu niektórych produktów może czuć się dobrze, podczas gdy u innych po zjedzeniu tej samej rzeczy mogą wystąpić wzdęcia. Jeśli jednak istnieje produkt żywnościowy, który jest dobry dla wszystkich, jest to papaja.

Papaja jest pożywna i łatwa do strawienia. Jeśli połączysz ją z odrobiną migdałów, otrzymasz bogate w składniki odżywcze, zdrowe śniadanie.

5. Naleśniki owsiane vs. fibromialgia

Czy jesteś gotowa, żeby tego spróbować? Potrzebujesz jedynie jajek i mąki owsianej. Ta oryginalna i pełna składników odżywczych propozycja dostarczy Ci białka, którego potrzebujesz do dobrego samopoczucia.

Nie obawiaj się jedzenia jajek dwa lub trzy razy w tygodniu. Są one naturalnym źródłem energii i białka, którego nie należy pomijać w swojej diecie.

Naleśniki owsiane w fibriomilagii

Owies jest bardzo korzystny z powodu swojej detoksykującej mocy, wysokiej zawartości aminokwasów i zdolności do regulacji poziomu cukru we krwi.

Jeśli chcesz, do naleśników owsianych można dodać świeże owoce, na przykład truskawki, mango lub nawet melon. Dodaj odrobinę miodu i otrzymasz śniadanie, które pokochasz.

Podsumowując – jeśli cierpisz na fibromialgię, wypróbuj różne kuracje. Zawsze znajdzie się jedna, która najlepiej Ci podpasuje i poprawi jakość Twojego życia.