Estetyczne problemy, które mogą oznaczać chorobę

Worki i cienie pod oczami zwykle są oznaką braku odpowiedniej ilości snu. Jeśli jednak pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą wskazywać na zaburzenia pracy nerek lub wątroby.
Estetyczne problemy, które mogą oznaczać chorobę
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W życiu każdej z nas niejednokrotnie pojawiają się rozmaite problemy natury estetycznej, które mogą nasilać się w zależności od pory roku lub etapu w życiu. Mamy tu na myśli różnego rodzaju wypryski skórne, słabe i wypadające garściami włosy czy osłabione i łamliwe paznokcie.

Niestety słońce i częsta ekspozycja na jego ciepłe promienie nie działają na naszą korzyść. To samo dotyczy zanieczyszczonego licznymi toksynami środowiska i wielu niezdrowych nawyków, z których trudno nam na co dzień zrezygnować.

Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na kondycję naszego organizmu i mogą powodować problemy, które jednak często ignorujemy i mamy cichą nadzieję, że same ustąpią.

Sięgamy zatem po masowo reklamowane cudowne środki kosmetyczne i zabiegi upiększające, by zwalczyć problem i znów wyglądać pięknie. Czasem jednak to nie wystarczy.

Problemy estetyczne a nasze zdrowie

Warto zdać sobie sprawę z tego, że niektóre problemy estetyczne znacznie wykraczają poza zagadnienia kosmetyczne i mogą nieść ze sobą poważne problemy zdrowotne. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że słabe włosy czy paznokcie, worki pod oczami czy trądzik mogą być znacznie groźniejsze niż nam się wydaje.

Chcielibyśmy dziś podzielić się z tobą wiedzą na temat pięciu konkretnych przykładów problemów natury estetycznej, które mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia.

1. Słabe i łamliwe włosy

Niedobór składników odżywczych, zmęczenie, stres – wszystkie te czynniki niemalże od razu odbijają się na kondycji naszych włosów. Tracą one blask, końcówki rozdwajają się, skóra głowy ulega przesuszeniu.

Ponieważ nasze kosmyki nie wyglądają dobrze, zaczynamy szpikować je odżywczymi szamponami, kupujemy obiecujące cudowne rezultaty odżywki, maseczki i olejki do włosów.

Slabe i łamliwe włosy

Jeśli mimo stosowania tych wszystkich produktów, problemy z włosami nie ustępują, należy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy i skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, doradzi ci on, na co należy zwrócić uwagę.

W większości przypadków pogorszenie stanu włosów i związane z tym problemy mają związek ze stosowaniem ubogiej w składniki odżywcze diety albo z chorobami powiązanymi z niedokrwistością.

Problemy z kosmykami mogą także być efektem stosowania do pielęgnacji włosów zbyt silnych produktów chemicznych. Niekorzystnie wpływają również zabiegi poddające kosmyki działaniu zbyt wysokiej temperatury: stosowanie suszarki, prostownicy, lokówki, itp.

2. Zaskórniki i trądzik

Zaskórniki i trądzik powstają, gdy zanieczyszczenia i nadmiar łoju zatykają pory skóry. Cera nie może wówczas swobodnie oddychać ani samodzielnie się oczyszczać. Szacuje się, że około 80% nastolatków boryka się z problemem trądziku i rozmaitych wyprysków skórnych.

Co prawda zdarza się to rzadziej, ale mogą stać się one zmorą także osób dorosłych. Problemy skórne są wynikiem interakcji niektórych hormonów z nadmiarem łoju i gromadzących się w komórkach skóry bakterii.

Następuje wówczas wzrost aktywności gruczołów łojowych, szczególnie w okresach silnych zmian hormonalnych lub stresu. U niektórych osób trądzik może być efektem przyjmowania pewnych leków lub codziennego stosowania nieodpowiednich dla swojej skóry kosmetyków.

W każdym razie zawsze warto skonsultować stan swojej cery z lekarzem dermatologiem. Nabierzesz wówczas pewności, że wypryski skórne to tylko przejściowy etap, który za pomocą odpowiedniej kuracji będzie można wkrótce pożegnać.

3. Silny zarost na twarzy

Depilacja włosków na twarzy

Owłosienie ciała jest czymś zupełnie naturalnym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jedni mają go więcej, inni mniej – taka nasza uroda. W przypadku kobiet, włoski, szczególnie te na twarzy, powinny być jednak delikatne i o jasnym zabarwieniu.

Jeśli twój wąsik jest gęsty i praktycznie nie ma prześwitu znajdującej się pod nim skóry. Jeśli twoje nogi pokrywa gąszcz czarnych włosów albo pojawiają się one na szyi i karku – prawdopodobnie cierpisz na zaburzenia hormonalne. Zwykle objawiają się one właśnie w ten sposób i skutecznie potrafią uprzykrzyć nam życie.

W tym przypadku wizyta u lekarza jest konieczna. Stanowi ona jedyną nadzieję na odkrycie przyczyny problemu i umożliwi zastosowanie prawidłowej kuracji leczniczej.

Warto wiedzieć, że u 70-80% kobiet silny zarost na twarzy ma związek z zespołem policystycznych jajników (PCOS) – jest to jednocześnie jedna z głównych przyczyn bezpłodności kobiet.

4. Słabe i blade paznokcie

Paznokcie są jedną z części naszego ciała, która niemalże natychmiast alarmuje nas o złej kondycji organizmu i rozmaitych chorobach. Jeśli twoje paznokcie mają tendencję do łamania się, prawdopodobnie jest to konsekwencją stosowania nafaszerowanych chemią detergentów lub nieodpowiednich kremów do pielęgnacji dłoni.

Inna hipoteza głosi, że łamliwe paznokcie mogą być objawem niedoboru składników odżywczych w organizmie albo oznaką niedoczynności tarczycy.

Jeśli dostrzegamy problemy z zabarwieniem paznokci, być może cierpisz na zaburzenia pracy wątroby lub niewydolność układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, blady odcień płytki paznokcia lub pojawiające się na niej białe plamki mogą być sygnałem niedokrwistości lub infekcji grzybicznej.

5. Worki i cienie pod oczami mogą wskazywać na problemy zdrowotne

Podkrążone oczy, problemy estetyczne

Formujące się pod oczami worki i cienie zwykle są efektem nieprzespanych nocy, braku odpowiedniego odpoczynku lub palenia tytoniu. Czasem bardzo trudno się ich pozbyć, ponieważ gromadzące się pod skórą toksyny i nadmiar wody łatwo nie ustępują.

Jeśli worki i cienie pod oczami występują pomimo stosowania zdrowych nawyków na co dzień: zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości snu na dobę, koniecznie pójdź do lekarza. Może to być objaw poważnych zaburzeń pracy nerek lub wątroby.

Jak możemy zauważyć, wiele problemów, które uważamy za dotyczące natury wyłącznie kosmetycznej, mogą być sygnałem choroby lub zaburzeń pracy naszego organizmu.

Oczywiście nie zawsze tak jest, ale trzeba być czujnym i dokładnie obserwować swoje ciało. Natychmiastowa reakcja pozwala na wybór odpowiedniej kuracji leczniczej i szybkie zażegnanie problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.