Energia życiowa – 10 czynników ją obniżających

Z czasem zdajemy sobie sprawę, że przebaczenie jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem. Dzięki wybaczaniu nasze życie stanie się lepsze, ponieważ nie będzie musiało już dźwigać ciężaru urazy.
Energia życiowa – 10 czynników ją obniżających

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2018

Energia życiowa każdego z nas ma swój własny poziom. Musimy nauczyć się ją wykorzystać w pozytywny sposób i zbytnio jej nie tracić. Twoja energia życiowa pozwala Ci uzyskać motywację do pracy. Zapewnia także pozytywne nastawienie umysłu do radzenia sobie z codziennymi sytuacjami. Pozwala też wykorzystać na swoją korzyść każdą nadarzającą się okazję.

Tylko Ty masz możliwość kontrolowania swojej energii i aktywnego korzystania z niej każdego kolejnego dnia. Jednak istnieją pewne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą negatywnie wpływać na jej poziom. Powoduje to zmniejszenie motywacji, obniżenie nastroju i produktywności.

Czym jest energia życiowa

Nasza energia życiowa jest kluczem do sukcesu i pokonania każdej z przeszkód, która może wystąpić na naszej drodze. Każdy z nas może codziennie odnawiać tę energię i uzyskać dzięki niej jak największe korzyści. Uwidacznia się za jej pomocą nasze mocne strony, talenty i wszystko to, co pozwala nam wyróżnić się z tłumu.

Należy wziąć pod uwagę to, że energia życiowa jest darem, jakim obdarzony został każdy człowiek. Jest ona dodatkowo kluczem do rozwoju osobistego i zawodowego.

Warto więc poznać 10 najważniejszych czynników będących “złodziejami energii”. Przedstawi je wielki przywódca duchowy, Dalajlama. Każdy z Was powinien je poznać, aby nauczyć się zarządzać swoją energią życiową i zapobiegać czynnikom zewnętrznym zakłócającym jej naturalny poziom.

Trzymaj się z dala od toksycznych ludzi

Każdy z nas jest w stanie odróżnić osoby, dzięki którym pojawiają się w naszym życiu pozytywne rzeczy od tych, którzy chcą nas zatrzymać i uniemożliwić nam życie w taki sposób, w jaki chcemy.

Toksyczni ludzie
  • Przestań zadawać się z osobami, które w swoim życiu zajmują się wyłącznie narzekaniami, uskarżaniem się na wszystko, problemami, opowieściami o katastrofie i strachu, a także takimi, którzy nieustannie oceniają innych. Jeśli ktoś szuka pojemnika na swoje śmieci, upewnij się, że nie jest nim Twój umysł.”

Płać rachunki w terminie

Nie ma lepszego sposobu na uzyskanie równowagi ducha niż świadomość tego, że się nie zawdzięcza czegoś komukolwiek i że nikt nam nie jest nic winien.

  • “Płać swoje rachunki na czas. Jednocześnie staraj się odebrać swój dług lub rozważ opcję podarowania go, jeśli wyegzekwowanie jest niemożliwe.”

Odpowiedzialne podejście do kwestii długów oraz zobowiązań pomaga nam zachować spokój wobec innych i wobec siebie.

Najlepiej jest zrobić wszystko, na co tylko nas stać, aby uwolnić się od długów. Nie ma potrzeby się ukrywać lub wstydzić z powodu niemożności uregulowania zaległości. Dzięki temu nasza energia życiowa utrzyma się na satysfakcjonującym poziomie.

Przeczytaj także: Nawyki okradające Cię z energii – 7 przykładów

Dotrzymuj obietnice

Obietnice, niezależnie od tego jak nieistotne dla Ciebie, mogą mieć bardzo dużą wartość dla osób, którym takowe złożyłeś. Dotrzymywanie obietnic czyni nas lepszymi ludźmi. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Efektem będzie natomiast energia życiowa dająca nam impuls do działania.

Uśmiechnięta kobieta - Energia życiowa
  • „Jeśli nie dotrzymujesz obietnic, zadaj sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Zawsze masz prawo do zmiany opinii i przeproszenia. Możesz podjąć próby zrekompensowania ewentualnej szkody, negocjowania lub znalezienia alternatywy wobec złożonej i niedotrzymanej obietnicy. Nie może to jednak stać się nawykiem”.
  • Najlepszym sposobem na uniknięcie konieczności robienia czegoś, czego nie chcemy to jednoznaczne powiedzenie NIE już na samym początku.

Jeśli czegoś nie chcesz zrobić, zleć to komuś innemu

Naprawdę ważne jest robienie tych rzeczy, które są rzeczywiście istotne dla Twojego życia.

Kłótnia
  • “Jeśli to tylko możliwe, zrezygnuj z danego zadania, którego nie chcesz zrobić. Możesz zlecić je komuś innemu. Poświęć swój czas na robienie tego, co lubisz najbardziej.”

Nie mamy tutaj na myśli sposobu wykręcenia się od naszych codziennych obowiązków. Warto jest mieć jednak świadomość tego, że czasem lepiej jest zlecić pracę komuś, kto zrobi to lepiej. Komuś, kto może zająć Twoje miejsce, gdy sam nie czujesz się na siłach, by dane zadanie wykonać.

Wypoczywaj i działaj

  • “Daj sobie szansę na odpoczynek, jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której naprawdę go potrzebujesz. Zmuś się jednak do działania, gdy znajdziesz odpowiedni moment.”

Zarówno dzienny rytm natury, jak i naszego życia może się nieco różnić, dlatego też każdy z nas musi się nauczyć sobie z tym radzić.

Wielokrotne lekceważenie konieczności odpoczynku może okazać się dużym błędem. Z kolei odwrotna sytuacja, czyli bierność w momencie, w którym powinniśmy zadziałać może spowodować przyszłą frustrację.

Wyrzuć, podnieś i uporządkuj

  • “Wyrzuć, podnieś i uporządkuj – nic nie zużywa więcej energii życiowej, niż zaniedbane miejsce pełne niepotrzebnych rzeczy z przeszłości.”

Począwszy od przedmiotów fizycznych na aspektach duchowych skończywszy. Niezwykle ważne jest pozbycie się wszystkiego, czego nie potrzebujesz, zostawiając przeszłość za sobą.

Należy skupić się tylko tych sprawach i rzeczach, które pozwalają nam zorganizować życie obecne i spełnić nasze marzenia na przyszłość.

Zadbaj o swoje zdrowie

Najlepsza praca, duża ilość pieniędzy i najlepsze rzeczy wokół nie mają żadnego sensu, jeśli nie cieszysz się dobrym zdrowiem i nie dbasz o swoje ciało.

Starszy mężczyzna je jabłko
  • “Ustal istotny priorytet dla swojego zdrowia. Bez zaplecza w postaci sprawnego ciała pracującego na maksimum swoich możliwości nie będziesz w stanie zbyt wiele zrobić. Poświęć trochę czasu na odpoczynek. “

Aby cieszyć się życiem w pełni, czego przejawem jest pełna energia życiowa, musisz poświęcić trochę czasu dla swojego ciała. Pomóż mu w detoksykacji, medytuj, dogadzaj sobie, prawidłowo się odżywiaj, ćwicz… Warto także skonsultować się z lekarzem i zrobić wszystko, co niezbędne, aby zapewnić sobie dobry stan zdrowia.

Staw czoła trudnym sytuacjom

Stawienie czoła takiej sytuacji to najzdrowszy sposób na poradzenie sobie z nią, dzięki czemu nie ulegnie ona dalszemu pogorszeniu.

Stres i problemy
  • Staw czoła trudnym i toksycznym sytuacjom, nad którymi obecnie przechodzisz do porządku dziennego. Podaj pomocną dłoń znajomemu lub członkowi rodziny, rozwiąż niekorzystną atmosferę wokół Ciebie i Twojego partnera lub Twojej grupy znajomych. W tym celu powinieneś podjąć wszelkie niezbędne działania. “

Ważne jest także przeanalizowanie całego problemu i zdecydowanie się na działanie w dającym się określić czasie. Odkładanie lub ignorowanie całej sprawy może powodować ukryty stres, utrudniający obiektywną ocenę problemu i powodując, że problem będzie wydawał się trudniejszy do rozwiązania, niż jest w rzeczywistości.

Zaakceptuj

  • “Akceptacja nie oznacza rezygnacji. Energia życiowa często jest jednak tracona bezowocnie na niepotrzebny opór i walkę z sytuacją, której nie jesteś w stanie zmienić.”

Wiele osób uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych i że nadzieja jest ostatnią rzeczą, którą chcą stracić. Jednak czasami życie stawia nas w sytuacji, w której musimy zaakceptować fakt, że nie możemy zmienić tego stanu rzeczy.

I wtedy jedynym sposobem poradzenia sobie z tym jest po prostu zaakceptowanie wszystkiego takim, jakim jest. Akceptacja nie oznacza, że powinniśmy przestać walczyć. Jeśli pojawią się okoliczności umożliwiające zmianę całej sytuacji, to należy je wykorzystać.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również: Odpuść sobie i zaakceptuj to, czego nie da się zmienić

Wybacz

  • Wybacz, zapomnij o sytuacji, która jest przyczyną towarzyszącego Ci bólu. Zawsze możesz przecież zdecydować się na uniknięcie bólu przez niepamięć“.

Energia życiowa jest niezwykle stymulowana przez miłość. Miłość jest zresztą jednym z największych źródeł tej energii. Innym, równie silnym źródłem jest wiara w Boga, która pozwala nam nauczyć się przebaczania.

To prawda, że życie często stawia nas w sytuacjach, które wypełniają nas gniewem, bólem, goryczą i strachem, a które mogą być trudne do pokonania.

Jednak jeśli zdecydujesz się nie utrzymywać i karmić tych negatywnych uczuć i podejmiesz decyzję o wybaczeniu, to od razu wszystko zacznie się poprawiać. Z czasem zdasz sobie sprawę, że podjąłeś dobrą decyzję.

Nienawiść, gorycz i gniew to uczucia, które nie przynoszą nam niczego dobrego. Mogą natomiast wpłynąć na podejmowanie przez nas złych decyzji opartych na negatywnych emocjach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.