Emocje - w jaki sposób wiążą się z Twoimi organami

Choć dbanie o właściwe radzenie sobie z emocjami jest konieczne do utrzymania zdrowia umysłowego, to, co czujemy może się również odbijać na naszej kondycji fizycznej, wpływając na pracę poszczególnych organów.
Emocje - w jaki sposób wiążą się z Twoimi organami
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób emocje wpływają na poszczególne organy w Twoim ciele? Według tradycyjnej chińskiej medycyny, nasze ciało reaguje na każdy bodziec – niezależnie od tego, czy jest on wewnętrzny czy też zewnętrzny, wywołując całą lawinę reakcji.

Nasz organizm jest zaprojektowany nie tylko po to, by wykonywać podstawowe funkcje życiowe zmieniając pożywienie w energię, zapewniając nam tym samym przeżycie. Przetwarza on również wszystkie docierające do niego bodźce, generując pozytywną lub negatywną reakcję, mającą wpływ na wszystkie nasze organy.

Oprócz bodźców fizycznych odbieranych przez nasze zmysły, ciało przetwarza również emocje oraz wszystko to, co czujemy. Choć z pozoru wydawać by się mogło, że nie ma to wpływu, okazuje się, że na poziomie narządów bodźce te są równie ważne.

Choć zazwyczaj proces ten jest zdrowy, gdy emocje są bardzo silne, bardzo negatywne lub utrzymują się przez długi czas, mogą negatywnie wpłynąć na organy i sprawić, że będą one znacznie bardziej podatne na choroby.

Emocje – w jaki sposób wpływają na organy

Proces niszczenia organów i pojawiania się poszczególnych chorób jest bezpośrednio powiązany z tym, jakie emocje aktualnie przechodzimy.

Jeżeli cierpi jeden organ, odbija się to negatywnym echem na całym naszym ciele. Dlatego też to takie ważne, aby poznać emocjonalną przyczyną naszego stanu a później pracować nad usunięciem problemu.

Kobieta - negatywne emocje

Oznacza to między innymi zmianę naszych emocji oraz świadome przekształcanie ich w pozytywne myśli. W dalszej części artykułu opowiemy Ci o tym, na jakie organy emocje wywierają bezpośredni wpływ.

1. Serce i jelito cienkie: radość

Według tradycyjnej chińskiej medycyny, radość i szczęście to emocje, które ściśle wiążą się z tymi dwoma organami.

W zależności od procesów zachodzących w naszym ciele, serce reguluje przepływ krwi i kontroluje pracę naczyń krwionośnych oraz jelita cienkiego, które jest z kolei odpowiedzialne za wchłanianie niezbędnych do przeżycia składników odżywczych.

Choć radość i uczucie szczęścia to przyjemne i zdrowe emocje, ich nadmiar może spowodować:

  • Rozdrażnienie i nerwowość
  • Tachykardię
  • Bezsenność
  • Zaburzenia koncentracji

2. Wątroba i woreczek żółciowy – złość

Złość i uczucie wściekłości jak również wszystkie emocje pochodne są ściśle powiązane z tymi organami. Wątroba jest odpowiedzialna za filtrowanie krwi i regulowanie krążenia energii życiowej. Woreczek żółciowy z kolei gromadzi i wydziela żółć.

Jeżeli w Twoim organizmie szwankują te organy, może to oznaczać, że jesteś osobą energiczną i żywą, ale masz tendencję do impulsywności i do zamartwiania się. Jeżeli osiągnie to skrajny poziom, możesz zacząć reagować agresywnie.

Kobieta krzyczy na ulicy

Oprócz złości i wściekłości, masz również tendencję do odczuwania frustracji i oburzenia. Należy pamiętać, że jeśli wątroba dobrze pracuje, jesteśmy pełni energii i optymizmu.

3. Żołądek i śledziona – obsesja

Organy te są powiązane z obsesją, nostalgią i refleksyjnością. Podczas, gdy żołądek trawi pożywienie, śledziona tworzy część układu limfatycznego. Dzięki temu pomaga zwalczać infekcje i utrzymuje równowagę płynów w organizmie.

Kto cierpi na choroby i dolegliwości powiązane z tymi organami, zazwyczaj jest spokojny ale wykazuje trudności z podejmowaniem decyzji.

Równowaga energii w obu tych organach zwiększa w nas współczucie i empatię.

4. Płuca i jelito grube – smutek

Organy te są powiązane z melancholią, smutkiem i cierpieniem.

Płuca są odpowiedzialne za wymianę gazową organizmu. Jelito grube z kolei uczestniczy w procesach trawienia, wchłaniania składników odżywczych oraz utrzymywanie odporności organizmu.

Jeżeli w Twoim organizmie wystąpiły problemy z tymi organami, być może jesteś człowiekiem ceniącym sobie swoją niezależność i racjonalne myślenie, ale masz tendencję do zamykania się w swoim własnym świecie.

Płacz kobiety a emocje

Może się to objawić rozmaitymi objawami fizycznymi, takimi jak brak apetytu, uczucie ciężkości na klatce piersiowej bądź osowiałość i osłabienie.

5. Nerki i pęcherz moczowy – strach

Nerki są połączone z uczuciem strachu i niepokoju. Generalnie są one odpowiedzialne za oczyszczanie krwi z toksyn i produktów przemiany materii. Pęcherz moczowy z kolei gromadzi mocz i kontroluje jego wydalanie.

Osoby, które odczuwają bóle w krzyżu, osłabienie i inne objawy, być może przechodzą właśnie przez sytuację, która stwarza w nich uczucie niepewności.

Psychodeliczna kobieta w pokoju a emocje

Utrzymanie równowagi w poziomie energii nerek wymaga rozwijanie zaufania do własnych umiejętności oraz wiary w siebie.

Teraz, gdy wiesz już, w jaki sposób emocje wpływają na poszczególne organy w Twoim ciele, wiesz nad czym należy pracować. Postaraj się zmienić je w pozytywne myśli aby rozpocząć proces samoleczenia Twojego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cecchetti Peregrini, Carlo. Rojas Alba, M. (2008). SÍNTOMAS DE LOS ÓRGANOS DIAGNÓSTICO Y TRATAMIENTO SIMPLIFICADO POR LOS CINCO ELEMENTOS. TlahuiEdu A.C. 26, 88.
  • Jaramillo, J. (2015). Fundamentos de medicina tradicional china. Editorial Elibros 300.
  • Nogales-Gaete, J. (2004). Medicina alternativa y complementaria. Revista Chilena de Neuro-Psiquiatria 42, 243–250.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.