Egzema - przepis na naturalne mydło lecznicze

Charakterystyczne objawy egzemy to swędzenie i zaczerwienienie skóry. Wypróbuj przepis na domowe mydło z gliceryną, propolisem i glinką, które ma właściwości przeciwzapalne i pomoże naturalnie walczyć z chorobami skóry.
Egzema - przepis na naturalne mydło lecznicze
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Egzema to choroba skóry, która może być trudna w leczeniu, ponieważ podobnie jak większość problemów skórnych, może być związana z wieloma czynnikami takimi jak: dieta, stres i silne emocje, otoczenie oraz wiele innych.

W tym artykule zaprezentujemy prosty przepis na domowe mydło o właściwościach przeciwzapalnych, wykonane z gliceryny, propolisu i glinki, które pomoże Ci naturalnie walczyć z chorobami skóry, takimi jak egzema.

Co to jest egzema?

Egzema to grupa objawów dermatologicznych obejmująca kilka różnych rodzajów zapalenia skóry. Większość przypadków objawia się czerwoną i swędzącą skórą. Istnieje wiele odmian egzemy, a czynniki które ją wywołują mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego to schorzenie jest często tak trudne do wyleczenia.

Możesz cierpieć na ostre zapalenie skóry wywołane określonym czynnikiem, takim jak alergia lub na przewlekłe zapalenie skóry.

Składniki mydła, które przyniosą ulgę

Gliceryna

Gliceryna jest podstawowym składnikiem naturalnych i wolnych od siarczanów mydeł. Ma właściwości antyseptyczne, które zapobiegają infekcjom i pomagają skórze utrzymać odpowiednie nawilżenie. Co więcej gliceryna delikatnie zmiękcza skórę i zapobiega powstawaniu przebarwień.

egzema mydło glicerynowe

Przygotowanie naturalnego mydła z gliceryną jest bardzo łatwe, a dodatkowo możesz łączyć ją z innymi składnikami, które przyniosą uzupełniające właściwości lecznicze dla Twojej skóry.

Propolis

Propolis to w 100% naturalny składnik, który znany jest ze swoich silnych właściwości leczniczych, które pomogą zwalczyć bakterie i grzyby na powierzchni skóry.

Propolis jest substancją powstającą z żywicy, którą pszczoły wyekstrahowały z roślin i drzew, aby uszczelnić swoje ule. Oznacza to, że wartość odżywcza propolisu jest bardzo złożona i zmienna, ponieważ zależy od źródła roślin z którego pochodzi.

Pewne jest to, że propolis zawiera wiele witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i olejków eterycznych, dzięki czemu pełni funkcję ochronną dla ula.

Propolis jest bardzo skuteczny w leczeniu egzemy dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a jednocześnie poprawia krążenie krwi. Jest to naturalny antybiotyk, który nie powoduje efektów ubocznych i można go stosować doustnie lub nakładać bezpośrednio na skórę.

egzema propolis na leczenie

Glinka

Glinka jest powszechnie stosowanym składnikiem do produkcji naturalnych, domowych środków kosmetycznych, ponieważ znana jest z trzech właściwości leczniczych:

  • Jest bogata w minerały i mikroelementy, które przenikają wgłąb ciała poprzez pory skóry.
  • Pomaga zmniejszyć stan zapalny.
  • Usuwa toksyny z organizmu.

Te trzy korzyści sprawiają, że jest to świetny produkt do zabiegów kosmetycznych, a także lek na niektóre choroby skóry.

egzema glinka

Egzema – przepis na domowe i naturalne mydło lecznicze

Składniki

Do wykonania tego mydła, potrzebujesz jedynie tych kilku składników::

  • 1 kostka gliceryny (100 g)
  • 1 łyżka płynnego ekstraktu propolisu (8 ml)
  • 3 łyżki glinki w proszku (45 g)
  • Możesz również dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby nadać mydełku specjalny zapach, taki jak lawenda, rozmaryn, cytryna czy pomarańcza.

Sposób przygotowania

Aby samodzielnie przygotować mydło w domu, musisz jedynie postępować według następujących wskazówek:

  • Podgrzewaj kostkę gliceryny, aż się rozpuści. Możesz to zrobić na kuchence lub w mikrofalówce.
  • Nie doprowadzaj jej do wrzenia. Zaczekaj po prostu, aż osiągnie płynną postać.
  • Następnie przelej glicerynę do szklanej lub ceramicznej miseczki i dodaj płynny propolis oraz glinkę. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki. Używaj drewnianej łyżki lub ceramicznej łopatki, unikaj natomiast metalowych i plastikowych przyborów. Jest to niezbędne dla zachowania leczniczych właściwości glinki.
  • Po połączeniu składników, wlej mieszankę do foremki lub dowolnego pojemnika, który nada mydłu kształt. Możesz użyć mydelniczki lub dna plastikowej butelki.
  • Odczekaj aż mydło ostygnie i stwardnieje; po chwili będzie gotowe do użytku.

Sposób stosowania?

  • Umyj tym mydłem miejsca na których pojawiła się egzema dwa razy dziennie, najpierw rano po przebudzeniu i ponownie wieczorem przed pójściem spać.
  • Pamiętaj, że równie ważne jest właściwe nawilżanie skóry. Możesz stosować naturalny balsam przygotowany z aloesu, oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub oleju z nagietka.
  • Unikaj stosowania produktów, które nie są naturalne i zawierają siarczany, parabeny lub inne szkodliwe składniki chemiczne.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.