Dzisiaj jest najważniejsze – Niech wszystko płynie

Gdy pozwolisz życiu płynąć i uwolnisz się od ograniczeń, zrozumiesz, że wszystko jest w Twoim zasięgu, wystarczy tylko cieszyć się chwilą.

Dzisiaj, tu i teraz, powinno być dla Ciebie najważniejszym dniem w życiu. To teraz jest ten moment, kiedy możesz pozwolić życiu płynąć i otworzyć się na całe dobro, jakie może Cię spotkać.

Tak zwany stan flow to strategia, która zbliży Cię do rozwoju osobistego, poprawi jakość Twojego życia i pozwoli Ci odpowiednie ukierunkować energii. Dowiedz się o niej więcej już dzisiaj.

Być może słyszałaś już o stanie flow lub czymś zbliżonym, co choć nosić może inną nazwę, opiera się na dokładnie tych samych filarach. Wiele osób sądzi, że jest to czysto duchowa i abstrakcyjna koncepcja, w rzeczywistości jednak ma swoje podłoże w latach badań naukowych i psychologicznych.

Po raz pierwszy terminu tego użył w 1975 psycholog Mihály Csíkszentmihályi, od tamtego momentu jest to pojęcie kluczowe dla psychologii rozwoju osobistego czy etyki zawodowej.

Umiejętność skupienia się na tym, co tu i teraz oraz zatrzymania się w codziennym pędzie, może znacznie poprawić jakość Twojego życia. Dzisiaj chcemy przedstawić Ci główne założenia tej strategii, dzięki której staniesz się bardziej świadomą osobą, skupioną na swoim celu, ale też pozwalającą sobie po prostu płynąć.

Dzisiaj pozwól sobie po prostu być

Motyl

Mihály Csíkszentmihályi zdefiniował flow jako stan równowagi i harmonii, w którym dana osoba jest zdolna całkowicie skupić się na sobie i na tym, co dzieje się wokół. Niezależnie od tego, co robisz, możesz pozwolić sobie popłynąć.

Czy to w trakcie spaceru, czytania książki, wieczornego odpoczynku czy nawet podczas pracy. W stanie flow chodzi o to, by każdą czynność realizować świadomie, jednocześnie ciesząc się tym, co dzisiaj Cię spotyka.

  • Wielu psychologów uważa, że większością ludzi kieruje ich własny, całkiem nieobliczalny umysł. Skaczą oni wówczas z jednej myśli do drugiej, z jednego zmartwienia do następnego, aż w końcu zostają uwięzieni w sieci, którą sami stworzyli.
  • Krok po kroku pojawia się frustracja i zniechęcenie. Myślenie i przejmowanie się o zbyt wielu rzeczach jednocześnie wpycha nas tylko w spiralę wyrzutów sumienia i domysłów ,,co by było gdyby”. 
  • Takie negatywne myśli powstrzymują Cię przed osiągnięciem stanu flow. Ograniczają Cię, paraliżują i generują złą energię.

Flow to nie ucieczka, ale świadoma obecność

Dzisiaj nie stanie się łatwiejsze tylko dlatego, że uciekniesz od problemów. W rzeczywistości flow wymaga zaakceptowania trudnych sytuacji i stawienia im czoła. Warto pogodzić się również z tym, że są aspekty życia, na które nie mamy wpływu.

Nie jesteśmy na przykład w stanie zmienić czyjegoś charakteru albo zmusić drugiej osoby do miłości. Im wcześniej się z tym pogodzimy, tym łatwiej będzie nam żyć w zgodzie ze sobą.

Pozwól życiu płynąć i Ty także płyń

Być może nie raz, a może nawet i dzisiaj, poczułaś się emocjonalnie osaczona i sparaliżowana. Taki stan umysłu jest typowy dla istot ludzkich, można jednak nauczyć się skutecznie nad nim panować. Wizualizuj stan flow jako najprawdziwszy ruch; im bardziej fizyczny będzie w Twoim umyśle, tym łatwiej będzie Ci nim pokierować.

Uświadom sobie, że szczęście jest ściśle powiązane z tym, że Twoje życie płynie, a Ty wolno unosisz się wraz z nim. Nic ani nikt nie jest w stanie tego zatrzymać.

Możemy omówić to na przykładzie: dajmy na to, żyjesz w skomplikowanym i niezbyt udanym związku, a jednocześnie nic nie trzyma Cię w dotychczasowej pracy. Zdajesz sobie sprawę z tego, że żyjesz w mieście, gdzie ofert nie ma zbyt wiele, a jednak decydujesz się wykonać pierwszy krok.

Dzisiaj jest ważne

Pozwalasz sobie płynąć, świadomie obserwujesz otoczenie i otwierasz się na nowe możliwości. Stajesz się lepiej poinformowana, dzięki czemu masz gotowe podstawy do tego, by w odpowiednim momencie zdecydować się na zmianę.

Może wymagać ona od Ciebie przeprowadzki, zakończenia nieudanego związku i zmiany pracy. Każda taka rewolucja, pociąga za sobą kolejne. Koniec końców może się jednak okazać, że pierwsza z serii decyzji była najlepszą w Twoim życiu. Spróbuj pozwolić sobie na to już dzisiaj i zobacz, co dobrego Ci ona przyniesie.

Wybieraj optymalne doświadczenia

Jeśli jeszcze nigdy nie słyszałaś o koncepcji optymalnych doświadczeń, dzisiaj opowiemy Ci w skrócie, jak je rozpoznać. Oczywiście nie zawsze taka strategia jest łatwa do zrealizowania, mimo wszystko warto poznać główne założenia.

  • Optymalne doświadczenie to przyjemność, którą czerpiesz z robienia czegoś, co lubisz. Może być to przytulenie, spacer, posiłek, kąpiel, rozmowa czy wyjazd.
  • Weź pod uwagę, że optymalne doświadczenia nie są czymś ,,zaprogramowanym” w ludzką naturę. Dla każdego będą one czymś innym, nie można więc wpadać w pułapkę myślenia, że wypocząć można tylko  wakacjach, a szczęście daje jedynie związek z drugą osobą.
  • Pamiętaj, że najlepszy dzień Twojego życia może być właśnie dzisiaj – tu i teraz. Pozwól sobie płynąć i poczuj, że jesteś wolna od ograniczeń, zmartwień i negatywnych myśli.

Stan flow to życie tu i teraz, rozwijanie się w harmonijnym tempie, zgodnie ze swoim sumieniem, wolnością osobistą i tożsamością. Odnajdź ten stan w swoim umyśle, a na pewno poczujesz się jak nowo narodzona.

WIĘCEJ DLA CIEBIE