Dziecko wypiło wybielacz - co robić w takiej sytuacji?

Jeśli Twoje dziecko wypiło wybielacz, natychmiast zabierz je na pogotowie
Dziecko wypiło wybielacz - co robić w takiej sytuacji?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli Twoje dziecko wypiło wybielacz, powinieneś niezwłocznie zabrać je do szpitala, a nie szukać porad w Internecie.

Jeśli jednak jesteś ciekawy i po prostu chcesz przygotować się na awaryjną sytuację, zapraszamy do kontynuowania lektury. Z tego artykułu dowiesz się co zrobić, jeśli Twoje dziecko wypiło wybielacz lub inną toksyczną substancję lub gdy żrący produkt miał kontakt ze skórą malucha.

Jak detergenty szkodzą dzieciom?

Konsekwencje spożycia toksycznych preparatów, takich jak wybielacz czy inne chemiczne środki czyszczące, zagrażają nie tylko zdrowiu, ale również życiu dziecka. Tego rodzaju produkty mają na tyle silne właściwości, że nawet wdychanie ich oparów czy bezpośredni kontakt środka ze skórą może być groźny.

Detergenty

Wizyta w szpitalu jest absolutną koniecznością jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko zatruło się którąś z tych toksycznych substancji. Wybielacz, środki czyszczące, kosmetyki kolorowe, a nawet środki higieny osobistej uznawane są za produkty, które mogą być szkodliwe dla dzieci.

Wszystko dlatego, że zawierają chemiczne składniki, które mogą uszkadzać tkanki. Ich efekt jest podobny do wystawienia naskórka czy tkanek wewnętrznych na bezpośrednie oddziaływanie bardzo wysokiej temperatury.

U małych dzieci spożycie wybielacza czy innego detergentu to najczęściej nieszczęśliwy wypadek. Jeśli jednak środek został wypity przez nastolatka lub dorosłego, prawdopodobnie była to próba samobójcza i może się okazać, że ofiara, oprócz pomocy medycznej, potrzebuje również leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego.

Jak zapobiegać taki wypadkom?

Dzieci zazwyczaj mają kontakt z toksycznymi chemikaliami z naszej winy; zostawiamy na wierzchu pojemnik lub butelkę, która najczęściej jest ładna i kolorowa w zasięgu malucha. Przez to dziecko myśli, że w środku znajduje się coś smacznego i postanawia spróbować zawartości.

Dlatego bezpieczeństwo w domu w dużej mierze opiera się na działaniach prewencyjnych. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, których zastosowanie sprawi, że unikniesz tragicznych wypadków:

  • Nie zostawiaj toksycznych detergentów i kosmetyków (wybielacz, środki czyszczące, szampon) w zasięgu dziecka.
  • Zadbaj o to, żeby dziecko wiedziało, które produkty nie są do jedzenia. Ponadto trzymaj kosmetyki i detergenty w ich oryginalnych opakowaniach, na których znajdują się wskazówki informujące o tym co robić, gdy preparat zostanie wypity lub będzie miał kontakt ze skórą.
  • Nie stosuj silnie żrących substancji w pomieszczeniach, z których często korzysta dziecko. Do zatrucia detergentami może dojść również poprzez wdychanie oparów.
  • Niektóre środki czyszczące możesz z powodzeniem zastąpić octem spirytusowym. Ocet ma właściwości bakteriobójcze i działa równie skutecznie, jak sklepowe detergenty, a przy tym nie stwarza większego zagrożenia dla zdrowia. Nawet jeśli zostanie wypity lub będzie miał bezpośredni kontakt ze skórą malca.

Dziecko wypiło wybielacz lub inny detergent – co powinieneś zrobić?

Po pierwsze zachowaj zimną krew. Panika i krzyki mogą jedynie pogorszyć i tak już trudną sytuację. Życie i zdrowie Twojego dziecka wymaga od Ciebie zdecydowanych działań.

maluch przy szafce z detergentami - dziecko wypiło wybielacz

Oto co powinieneś zrobić:

  • Nigdy nie prowokuj wymiotów – żrąca substancja, wracając przez przełyk, dodatkowo pogorszy już istniejące obrażenia.
  • Nie dawaj dziecku nic do jedzenia ani do picia: woda, mleko, białko jaja – żaden z tych produktów nie złagodzi efektu spożycia toksyn.
  • Zadzwoń na ostry dyżur.
  • Zabierz dziecko do szpitala tak szybko jak to możliwe.
  • Zabierz ze sobą pojemnik z produktem, który wypiło Twoje dziecko.
  • Jeśli Twoje dziecko jest małe, istnieje duża szansa, że wypiło jedynie odrobinę wybielacza lub detergentu. Producenci nadają im gorzki i nieprzyjemny smak, żeby zapobiec tego typu sytuacjom.
  • Jeśli Twoje dziecko jest starsze, prawdopodobnie wypiło większą ilość produktu. W takim wypadku ich szybciej zawieziesz je na pogotowie, tym większe są szanse, że uratujesz mu życie.

Dziecko wypiło wybielacz – Objawy spożycia toksycznej substancji

Jeśli masz małe dziecko i nie jesteś pewny czy wypiło toksyczną substancję, sprawdź, jakie objawy daje spożycie szkodliwego produktu:

  • Natychmiastowe pieczenie i ból w ustach i gardle.
  • Problemy z połykaniem i chrypka.
  • Nudności i wymioty również krwią.
  • Problemy z oddychaniem i niepokojące odgłosy podczas oddychania.
  • Ból w klatce piersiowej.
Dziecko na badaniu lekarskim - dziecko wypilo wybielacz

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko wypiło wybielacz i przechodzi wstrząs toksyczny (zamęt umysłowy, traci przytomność, poci się, jest blade, ma zimne dłonie i stopy), musisz działać bardzo szybko.

Pamiętaj: najważniejszą rzeczą do zrobienia w tego typu przypadkach jest zabranie dziecka na najbliższy oddział pogotowia. Jeśli Twoje dziecko celowo spożyło toksyczną substancję i udało Ci się je uratować, upewnij się, że po zakończeniu leczenia otrzyma pomoc psychologiczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.