Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny
Dom to bardzo dynamiczne miejsce. Aby jednak ta dynamika była uporządkowana, potrzebne są szacunek, współpraca i inteligencja emocjonalna. Pomaga to budować szczęśliwie i znaczące relacje.
Virginia Woolf odnotowała kiedyś w swoim pamiętniku:”Dom jest jak forteca. Jak tylko zamykasz drzwi i okna, nikt nie wie co dzieje się wewnątrz.” Obraz ten może być jednocześnie zbawieniem, jak i problemem. By w domu żyło się dobrze, należy generować zdrową i pozytywną energię.
Dzięki temu miłość i szacunek będzie ważnym elementem rodziny mieszkającej razem.
Szacunek i opieka dla każdego
W jednym domu mogą być bardzo różne rodzaje więzi. Mogą to być pary, dzieci, rodzeństwo, a czasem nawet starsze generacje – dziadkowie i pradziadkowie.
Nie zawsze łatwo jest się zgrać. Ludzie mają różne potrzeby, zainteresowania i cechy osobowości. Dobrze, kiedy towarzyszy temu specjalna więź, której budowaniu odpowiada dyscyplina i wzajemna troska.
Sposób, w jaki postępujemy, wpływa na atmosferę. Możemy stworzyć środowisko przepełnione dobrym samopoczuciem i szczęściem. Z drugiej strony dom może być miejscem, gdzie niektórzy nie czują się dobrze.
Liczymy się ze wszystkimi
Niektóre sprawy przychodzą jednak ciężko. Jedną z nich jest wzajemny szacunek i respektowanie opinii, myśli oraz decyzji innych osób.
- Problem pojawia się w momencie, kiedy ktoś chce narzucić swoje wartości pozostałym członkom rodziny. Ma to miejsce zwłaszcza, gdy ktoś głośno sprzeciwia się wszystkiemu, co nie jest zgodne z jego przekonaniami.
- W domu pełnym szacunku wszyscy się słuchają i czują swobodę w wyrażaniu swoich opinii. W takim domu dawanie i branie jest normalne. Każdy może swobodnie się wypowiadać.
Nie oznacza to, że wszyscy się ze sobą zgadzają. Oznacza to tyle, że wszyscy się słuchają i są w stanie zaakceptować inny punkt widzenia, wyrażając przy tym szacunek dla innej osoby.
Poleganie na sobie i wzajemna opieka
W rodzinie nie powinny być podziału na “lepszych” i “gorszych”. Każdy powinien być traktowany w taki sam sposób.
Nie powinno być także różnić w wychowywaniu dzieci – ewentualne kary oraz nagrody powinny być jednakowe. Trzeba też unikać stereotypów.
- Należy wystrzegać się powszechnego błędu występującego przy wychowywaniu kilku dzieci. Nie powinniśmy ich dzielić ze względu na wiek. Wymaga to odpowiedzialności od starszych dzieci. Z drugiej strony nie można też bardziej pobłażać dzieciom, które urodziły się później. To niewłaściwe podejście.
- Dzieci należy wychowywać równo, zwracając jednak uwagę na ich indywidualne potrzeby.
W naszym domu mówimy to, co czujemy
W szczęśliwym domu nie ma problemów z komunikacją. Szacunek należy się wszystkim członkom rodziny. Rodzi to emocjonalną wolność i zdrową asertywność. Dzięki temu wszyscy możemy mówić, co nas martwi i niepokoi. Nie ma tematów tabu.
- W niektórych domach nigdy nie ma dobrego czasu na rozmowę.
- Czasami brak komunikacji tłumaczony jest brakiem czasu. Jednak w rzeczywistości wynika to ze strachu przed byciem osądzonym.
- Taka sytuacja sprzyja narastaniu wzajemnej izolacji.
W dłuższym czasie może to wpłynąć negatywnie przede wszystkim na zdolności do komunikacji z dziećmi. Z biegiem czasu, komputer i telefon komórkowy staną się głównym narzędziem komunikacji z innymi ludźmi. To spory problem.
- W domu pełnym szacunku, każdy czuje się swobodnie, mówiąc o swoich emocjach.
Prawdą jest, że publicznie mało uwagi poświęca się takim symbolom przywiązania jak przytulanie. Wiele dzieci nie czuje się z tym komfortowo, zwłaszcza w okresie dojrzewania.
- Nie przejmuj się, jeśli dzieci w pewnym okresie nie będą chciały się przytulać. To nie znaczy, że nie są już tak kochające. Ważne, by w inny sposób pokazywały emocjonalne przywiązanie. Wyraża się to szczerą rozmową o myślach, uczuciach oraz zmartwieniach.
Luksus i bogactwo nie są wyznacznikami udanego domu. Podobnie ogród z basenem.
Najlepszy dom to taki, w którym dominuje szacunek i miłość wobec wszystkich. Wówczas nieistotne, czy mieszka się w domku na drzewie, kamperze czy niewielkim mieszkanku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dow, J. (2004). Home, Sweet Home. Journal of Integrated Care. https://doi.org/10.1108/14769018200400003
- Laver, P. N., & Kelly, M. J. (2008). A Critical Review of Home Range Studies. Journal of Wildlife Management. https://doi.org/10.2193/2005-589
- American Academy of Family Physicians., R. J., Cangemi, J. R., Cassidy, H. D., & Hill, D. A. (1970). American family physician. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(11)60276-6
- Ray, C. E. (2017). Respect. Seminars in Interventional Radiology. https://doi.org/10.1055/s-0037-1608865