Dystans świadczy o mądrości, nie o strachu

Dając innym możliwość wyboru, sprawiasz, że oni także będą szanować Twoją wolność. Dystans pozwala z kolei uchronić się przed toksycznym wpływem niektórych ludzi na Twoje życie.
Dystans świadczy o mądrości, nie o strachu

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Dystans nie świadczy o strachu, ale o mądrości i szacunku wobec innych osób. Tylko dając sobie i innym możliwość wyboru, możemy dbać o swój rozwój osobisty i swoją strefę komfortu. Jest to także sposób, by uchronić się przed toksycznymi związkami z innymi ludźmi.

Jeśli ktoś narusza Twoją osobistą przestrzeń, gdzie przechowujesz swoje najskrytsze marzenia, potrzeby i wartości, tym samym atakuje Twoją tożsamość i poczucie własnej wartości. Odpowiedzią na taki atak może być dystans, który zapewnia Ci bezpieczeństwo i spokój.

Dystans zapewnia wolność

Zacznijmy od drobnego wyjaśnienia, nie chodzi nam tylko i wyłącznie o dystans sensu stricto, rozumiany jako fizyczna odległość między nami a innymi ludźmi. Koncept ten ma bowiem o wiele szersze znaczenie i to na jego psychologicznym wymiarze skupimy się w dzisiejszym artykule.

Młoda baletnica
  • Dystans to dawanie innym osobom możliwości wyboru, szanowanie ich prawa do wolności opinii,  wypowiedzi czy poglądów. Nie naruszając ich przestrzeni osobistej okazujesz im szacunek.
  • Respektowanie wyznaczonych granic pomaga w rozwoju osobistym każdej osoby. Warto pozwolić bliskim żyć po swojemu i jedynie oferować swoje wsparcie, jednocześnie oczekując tego samego od nich.

Istnieją jednak relacje, w których przestrzeń osobista którejś ze stron bywa naruszana. Często zdarza się to w przypadku relacji rodziców z dziećmi lub w związkach czy małżeństwach.

Specyficzny charakter takich relacji sprawia, że jedna ze stron narzuca się drugiej ze swoją obecnością, chce za nią decydować i nie pozwala na indywidualny rozwój. Jest to bardzo szkodliwa sytuacja.

Przestrzeń rodzinna i przestrzeń osobista

Wychowywanie dzieci nie musi opierać się na bezwzględnej kontroli wszystkiego co robią i jakie decyzje podejmują.

Nawet małe dzieci mają swoje własne marzenia, nadzieje i osobowość, którą musimy szanować i której nie wolno nam tłamsić, jeśli chcemy, aby nasz syn czy córka wyrośli na szczęśliwych dorosłych ludzi.

  • Jeśli uważasz, że głównym obowiązkiem Twojego dziecka jest spełnianie Twoich oczekiwań i życie tak, jak Ty zaplanowałaś, musisz wiedzieć, że w ten sposób brutalnie naruszasz jego przestrzeń osobistą. W ten sposób skutecznie uniemożliwiasz mu zdrowy rozwój psychiczny i emocjonalny.
  • W każdym domu powinno znaleźć się miejsce na wspólne rozmowy, spędzanie czasu i wspólne podejmowanie decyzji. Jednocześnie jednak warto zadbać o to, by każdy członek rodziny miał prawo do prywatności i samotności, gdyż ona także jest czasami potrzebna.

Przestrzeń osobista w związku

Decydując się na związek z drugą osobą bierzemy odpowiedzialność z nasze wspólne życie i tworzenie razem wspólnej przestrzeni do życia. Nie można jednak zapominać, że aby związek nie stał się toksyczny, warto zadbać o dystans, który od czasu do czasu każdemu jest potrzebny.

Tylko dwoje dojrzałych ludzi, którzy dbają o swój rozwój osobisty, może tworzyć udaną relację.

  • Robienie różnych rzeczy wspólnie to filar udanego związku. Wspólne pasje, podróże czy plany wzmacniają więzi, pozwalają lepiej się poznać i uczą sztuki kompromisu.
  • Z drugiej jednak strony, osoba będąca w związku musi jednocześnie czuć się wolna. Każdy z partnerów potrzebuje swojej przestrzeni osobistej, własnych przyjaciół i osobnych zainteresowań. Nie można sobie tego odbierać.

Dystans to Twoje prawo, zadbaj o nie

Wyobraź sobie, że Twój dystans wobec innych ludzi ma namacalną formę muru, który wyznacza granice Twojej przestrzeni osobistej. Ty sama znajdujesz się w samym środku wraz ze wszystkim, co sprawia, że jesteś taką, a nie inną osobą. W drogocennej szkatułce trzymasz takie rzeczy jak:

Dziewczynka z pudełkiem symbolizuje dystans
  • poglądy
  • marzenia
  • sukcesy
  • doświadczenia
  • poczucie własnej wartości
  • Twoje własne wyobrażenie o sobie
  • relacje z innymi ludźmi

Teraz wyobraź sobie, że Twój dystans i Twoja przestrzeń zostają naruszone przez intruza. Jakaś osoba, na przykład kolega z pracy, partner, rodzic, brat albo siostra, nie zważając na Twoje protesty, przekracza mur i chce odebrać Ci szkatułkę.

Wyrzuca z niej wszystko, co masz najcenniejsze i krytykuje Twoje wybory, poglądy czy cechy charakteru.

Co należy wówczas zrobić? Jeśli dla kogoś Twój dystans nic nie znaczy i brutalnie narusza Twoją przestrzeń osobistą, musisz się bronić. Nie wolno dać odebrać sobie prawa do wolności i decydowania o własnym życiu.

Jak bronić swojej przestrzeni osobistej?

  • Zacznij od jasnego wyznaczenia granic. Nie bój się mówić otwarcie o tym, że nikt nie ma prawa naruszać Twojej przestrzeni. Znosząc ataki na swoją wolność w milczeniu, tylko pogarszasz swoją sytuację, a niektórzy ludzie bezkarnie niszczą Twoją samoocenę.
  • Zadbaj o dystans pomiędzy Tobą, a osobami, które mają tendencję do ingerowania w cudze życie. Dystans nie świadczy o strachu, jest w tym przypadku doskonałym sposobem obronienia się przed toksycznym wpływem innych ludzi.
  • Walka o swoją wolność wymaga dużej odwagi, ale pamiętaj, że naprawdę warto. Nie wolno Ci się poddawać, bo Twoja przestrzeń osobista to wszystko, co masz najcenniejsze.

Ludzie potrafiący zdystansować się od otaczającego ich świata wykazują się odwagą i determinacją. Warto walczyć o swoją wolność, przestrzeń osobistą i poczucie własnej wartości. Naucz się zachowywać dystans, zacznij ćwiczyć już dziś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Graziano, M. S., & Cooke, D. F. (2006). Parieto-frontal interactions, personal space, and defensive behavior. Neuropsychologia, 44(6), 845-859.
  • Kennedy, D. P., Gläscher, J., Tyszka, J. M., & Adolphs, R. (2009). Personal space regulation by the human amygdala. Nature neuroscience, 12(10), 1226-1227.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.