Dynia pomoże obniżyć cukier i cholesterol!

Aby zauważyć, jak włączenie dyni do codziennej diety wpływa na nasze zdrowie, zaleca się wykonanie badań przed podjęciem kuracji oraz po jej zakończeniu. Zdziwisz się, jak poziom cukru i cholesterolu zjedzie w dół!
Dynia pomoże obniżyć cukier i cholesterol!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że dynia to warzywo o silnych właściwościach leczniczych, które znakomicie wspiera zdrowie całego naszego organizmu? Wzbogacając swoją codzienną dietę o dania na bazie dyni, wprowadzisz w życie świetną profilaktykę tzw. “cichych chorób”, czyli cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

W obu przypadkach dieta odgrywa istotną rolę. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, należy kontrolować stężenie kluczowych substancji we krwi właśnie za pomocą odpowiednio dobranych produktów żywnościowych. Bez wątpienia dynia nam w tym pomoże!

Dowiedz się więcej na temat tego popularnego u nas warzywa i naucz się przygotowywać domowe remedia lecznicze, dzięki którym utrzymasz w ryzach zarówno cholesterol, jak i glukozę, zmniejszając jednocześnie ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Jak dynia wpływa na nasz organizm?

Poniższe remedium, czyli po prostu koktajl z dyni, stanowi znakomite uzupełnienie niemalże każdej kuracji hormonalnej, włącznie z leczeniem cukrzycy. Co więcej, dzięki bogactwu odpowiednich składników odżywczych pomaga utrzymać czyste i wolne od cholesterolu naczynia krwionośne.

Oczywiście dynia sama w sobie nie sprawi, że nagle będziemy zdrowi jak ryba! Aby tak się stało, powinniśmy systematycznie spożywać dyniowy napój, a także całkowicie zmodyfikować codzienną dietę na zdrowszą (a w przypadku cukrzyków – włączyć do niej produkty o niskim indeksie glikemicznym) i zadbać o codzienną aktywność fizyczną.

Cukrzyca – co to za choroba i jakie są jej przyczyny?

Cukrzyca to choroba przewlekła, będąca następstwem zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki, a konkretniej nieprawidłowości w procesie produkcji insuliny.

Z kolei insulina to hormon, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy. Krótko mówiąc, pełni funkcję regulującą poziom cukru w organizmie. Wszelkie zaburzenia w jego produkcji skutkują wzrostem stężenia cukru we krwi. Oznacza to, że cukrzyca nie jest ciągłym stanem podwyższonego poziomu glukozy, lecz niezdolnością trzustki do prawidłowego zarządzania insuliną.

Krew na palcu i pomiar poziomu cukru we krwi

Jeśli cukrzyca nie jest leczona, może dochodzić do stopniowego, nieodwracalnego uszkodzenia niektórych narządów lub całych układów naszego organizmu. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna nawet amputacja kończyn dolnych.

  • Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podwyższony poziom glukozy we krwi był przyczyną 2,2 miliona zgonów w roku 2012.
  • Dwa lata później, w 2014, cukrzycę zdiagnozowano u 8,5% populacji świata.
  • Prognozy na rok 2030 zakładają, że cukrzyca będzie siódmą przyczyną zgonów na całym świecie.

Czy dane te nie są wystarczająco przerażające, aby zacząć lepiej o siebie dbać już od dziś? Zacznij od uregulowania poziomu cukru i cholesterolu we krwi!

Dlaczego należy kontrolować stężenie cholesterolu we krwi?

Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi jest równie istotne jak troska o zdrowe stężenie glukozy. Obydwa czynniki przyczyniają się do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia na dłużej.

Cholesterol to substancja, która występuje we wszystkich komórkach organizmu i jest niezbędna do ich prawidłowego funkcjonowania. Jednakże kiedy mamy jej w naszym ciele zbyt dużo, zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne.

Nadmiar cholesterolu stopniowo odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych i łączy się z innymi szkodliwymi substancjami, utrudniając tym samym swobodny przepływ krwi.

 

Cholesterol na ścianach naczyń krwionośnych

Zaawansowane stadium “zablokowania” naczyń krwionośnych nazwane zostało miażdżycą. Ten stan chorobowy z kolei może prowadzić do rozwoju chorób wieńcowych, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego życia. Stąd już tylko krok do zawału mięśnia sercowego lub udaru.

  • Światowa Organizacja Zdrowia podnosi alarm: choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Co roku umiera na nie aż 17 milionów ludzi.
  • Ponadto alarmujące są dane na temat osób ze zdiagnozowaną hipercholesterolemią – większość z nich nie otrzymuje odpowiedniego leczenia ani na co dzień nie kontroluje problemu.

Jeśli chcesz obniżyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych za pomocą codziennej diety, powinieneś kontrolować to, co jesz. Zrezygnuj też z siedzącego trybu życia i regularnie się ruszaj. Dzięki nowym nawykom znacząco poprawisz jakość swojego życia.

Koktajl z dyni na obniżenie cukru i cholesterolu

Składniki

  • ½ szklanki pokrojonej w kostkę dyni (100 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

  • Pokrój surową dynię na kawałki, a następnie wrzuć je do kielicha blendera. Dolej wodę i zmiksuj całość na gładki koktajl.
  • Dodając mniej lub więcej wody, możesz sprawić, że konsystencja napoju będzie gęstsza lub rzadsza – wedle własnych upodobań.
  • Jeśli chcesz, by wyszło w sam raz, użyj jednej szklanki wody.
  • W celu uzyskania jak najlepszych korzyści zdrowotnych zaleca się spożywanie koktajlu z dyni codziennie rano na pusty żołądek przez okres jednego miesiąca.
  • Jeśli chcesz, by napój był rzeczywiście skuteczny, nie słodź go! W ostateczności możesz dodać łyżkę miodu.

Dynia i jej korzystny wpływ na nasze zdrowie

Dynia zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, które kompleksowo wpływają na zdrowie naszego organizmu. Jak zatem koktajl z dyni wpływa na nasze ciało?

  • Dynia obfituje w błonnik pokarmowy, witaminy A, B6 i E, potas, żelazo, ryboflawinę i fosfor.
  • Ma właściwości oczyszczające krew. A więc znakomicie reguluje poziom glukozy, cholesterolu (LDL) i trójglicerydów we krwi oraz zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia.
  • Zawarty w niej błonnik pokarmowy świetnie wspomaga trawienie i naturalnie poprawia pracę układu pokarmowego. Co więcej, stymuluje usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
Przekrojona dynia

Dynia naturalnie obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi

Wyniki kilku badań naukowych przeprowadzonych na szczurach dowodzą, że dynia bardzo skutecznie reguluje produkcję insuliny.

Naukowcy z optymizmem oznajmiają, że te same badania, lecz zrealizowane w grupie pacjentów chorych na cukrzycę, potwierdzają skuteczność dyni w walce z wysokim poziomem glukozy we krwi. 

Włączenie dyni do codziennej diety w obojętnie jakiej formie (soki, zupy, pieczona przekąska, puree…) przyniesie Twojemu organizmowi wiele cennych korzyści. Jedną z nich będzie bez wątpienia unormowanie zdrowego poziomu cukru i cholesterolu.

Weź jednak pod uwagę fakt, że wraz z wzbogaceniem jadłospisu o odżywczą dynię, należy zrezygnować ze spożywania niezdrowych produktów: ograniczyć tłuszcze zwierzęce, wysoko przetworzoną żywność, cukier, produkty z białej mąki, napoje gazowane i słodycze. Jednocześnie należy zadbać o codzienną dawkę ruchu.

Regularnie wykonuj tez badania kontrolne: sprawdzaj ogólny stan zdrowia, monitoruj poziom hormonów i niezdrowych substancji w swoim ciele. Dzięki takim praktykom przejmiesz pełną kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem.

Pamiętaj, że wczesna profilaktyka jest równie ważna co wczesna diagnoza różnych schorzeń. Im szybciej zaczniesz działać, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia późniejszych komplikacji!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Douaouya, L., & Bouzerna, N. (2016). Effect of garlic (Allium sativum L) on biochemical parameters and histopathology of pancreas of alloxan-induced diabetic rats. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, 8(6), 202–206.
  • Vidal, M. das G., Jong, D. de, Wien, H. C., & Morse, R. A. (2006). Nectar and pollen production in pumpkin (Cucurbita pepo L.). Revista Brasileira de BotâNica, 29(2). https://doi.org/10.1590/S0100-84042006000200008
  • Asgary Sedigheh. (2011). Hypoglycaemic and hypolipidemic effects of pumpkin (Cucurbita pepo L.) on alloxan-induced diabetic rats. African Journal of Pharmacy and Pharmacology, 5(23). https://doi.org/10.5897/AJPP11.635
  • Abuelgassim, A. O., & Al-showayman, S. I. A. (2012). The effect of pumpkin (Cucurbita pepo L) seeds and L-arginine supplementation on serum lipid concentrations in atherogenic rats. African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines, 9(1). https://doi.org/10.4314/ajtcam.v9i1.18
  • Abou Seif, H. S. (2014). Ameliorative effect of pumpkin oil (Cucurbita pepo L.) against alcohol-induced hepatotoxicity and oxidative stress in albino rats. Beni-Suef University Journal of Basic and Applied Sciences, 3(3), 178–185. https://doi.org/10.1016/j.bjbas.2014.08.001
  • Dhiman, A. K. ., Sharma, K. D. ., & Attri, S. . (2009). Functional constituents and processing of pumpkin: A review. Journal of Food Science and Technology. https://doi.org/10.1051/0004-6361
  • Al-Okbi, S. Y., Mohamed, D. A., Kandil, E., Ahmed, E. K., & Mohammed, S. E. (2014). Functional ingredients and cardiovascular protective effect of pumpkin seed oils. Grasas y Aceites. https://doi.org/10.3989/gya.062813
  • Zhang, Y., Chen, P., Zhang, Y., Jin, H., Zhu, L., Li, J., & Yao, H. (2013). Effects of polysaccharide from pumpkin on biochemical indicator and pancreatic tissue of the diabetic rabbits. International Journal of Biological Macromolecules. https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2013.09.044

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.