Drożne tętnice - 7 skutecznych produktów

Żeby uniknąć chorób układu naczyniowego, należy zadbać o odpowiednią dietę, unikać tytoniu i alkoholu, i nie zapominać o aktywności fizycznej.
Drożne tętnice - 7  skutecznych produktów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Na choroby układu naczyniowego corocznie umiera tysiące osób. W większości przypadków powodem jest miażdżyca, dlatego też należy odpowiednio zadbać o drożne tętnice. Tętnice twardnieją ze względu na obecność tłuszczu, na nadciśnienie i stany zapalne. Są to dolegliwości, które nie objawiają się w żaden sposób do momentu, w którym dochodzi do zawału.

Musimy temu zapobiec. Koniecznie zwróć uwagę na to, żeby mieć zawsze drożne tętnice.

Zwłaszcza, jeżeli w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki tego typu dolegliwości lub jesteś w trakcie menopauzy. Estrogeny produkowane przez kobiecy organizm skutecznie chronią przed miażdżycą. Stąd – po 50. roku życia – ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. 

Dzisiaj przedstawimy Ci 7 produktów, dzięki którym zachowasz zdrowe i drożne tętnice.

1. Sok z granatu na drożne tętnice

Powinnaś pijać go regularnie, ponieważ sok z granatu poprawia zdrowie serca i pomaga uniknąć dolegliwości związanych z żyłami i tętnicami.

  • Pomaga oczyścić żyły i tętnice, redukując przy tym stres oksydacyjny.
  • Zapobiega stanom zapalnym naczyń krwionośnych.
  • Uniemożliwia gromadzenie się tłuszczu w mięśniu sercowym.

2. Awokado

Niektóre z Was unikają awokado, obawiając się przybrania na wadze. Rzeczywiście, jest on dość kaloryczny. Sekret tkwi w jadaniu go w rozsądnych ilościach. Możesz dodać połowę awokado do zielonych sałatek. Nawet codziennie. Naprawdę warto, bo jest to najlepsze źródło witaminy B – niezbędnej dla zdrowia naszego serca.

Awokado

Oprócz tego, awokado zawiera tłuszcze zapobiegające oksydacji naszego organizmu i zwalczające zatory na żyłach i tętnicach. I jest przepyszne!

3. Czosnek

Jak już doskonale wiesz, czosnek jest jednym z najlepszych istniejących antybiotyków. Doskonale wpływa również na serce.

  • Jest bogaty w antyoksydanty.
  • Pomaga zwalczyć “zły cholesterol”.
  • Poprawia krążenie krwi i reguluje ciśnienie.

Należy zjadać codziennie jeden ząbek czosnku wraz ze szklanką wody. Jeżeli martwi Cię nieświeży oddech, wystarczy że wypijesz potem trochę mleka lub włożysz do ust kilka liści mięty. Naprawdę działa!

4. Jabłka

Żeby jabłka pomogły nam utrzymać drożne tętnice, należy zjadać je ze skórką. To właśnie w niej znajduje się największe stężenie pektyn i błonnika, dzięki którym obniżymy poziom cholesterolu.

Zielone jabłka

Nie można zapomnieć o tym, że jabłka są bogate we flawonoidy – zmniejszają stany zapalne i zapobiegają twardnieniu naczyń krwionośnych.

5. Orzechy i bakalie

4 lub 5 orzechów dziennie, kilka pistacji… Orzechy są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które zwalczają cholesterol.

Jadaj je tak, jak lubisz: do śniadania z dodatkiem jogurtu naturalnego lub jako przekąskę pomiędzy posiłkami. Bardzo ważne: nie powinny być solone!

6. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek tłoczona na zimno jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami serca. Pewnie zastanawiasz się co oznacza “tłoczona na zimno”. Wyjaśniamy:

  • Chodzi o oliwę, która zachowuje wszystkie biologiczne cechy obecne w formie naturalnej oliwek (zarówno w owocu, jak i w pestce).
  • Oliwę wydobywa się z miąższu oliwek. Nie powinna być w żaden sposób przetwarzana.

Zwraca się szczególną uwagę, żeby temperatura oliwy nigdy nie przekroczyła 40 stopni i zachowała stabilność molekularną kwasów tłuszczowych. To właśnie dlatego oliwa z oliwek jest doskonałym sposobem na drożne tętnice i zdrowe serce.

Kupuj oliwę z oliwek najwyższej jakości!

7. Ziarna sezamu

Ziarna sezamu są swego rodzaju skarbem dla naszego serca. Dodawaj je do Twoich śniadań lub sałatek. Nie tylko łagodzą bóle stawów. Mają też zbawienny wpływ na układ krwionośny, skutecznie zapobiegając miażdżycy.

Ziarna sezamu

Pamiętaj: żeby zapobiec chorobom serca należy utrzymywać zrównoważoną dietę, zadbać o aktywność fizyczną i pozbyć się szkodliwych nawyków, takich jak palenie tytoniu.

Regularnie mierz swoje ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi. Nie zapominaj też o kontrolowaniu stresu i negatywnych emocji!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tedgui A, Mallat Z. Cytokines in atherosclerosis: pathogenic and regulatory pathways. Physiol Rev. 2006; 86:515-81.
  • Kusunoki J, Hansoty DK, Aragane K, Fallon JT, Badimon JJ, Fisher EA. Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase inhibition reduces atherosclerosis in apolipoprotein E-deficient mice. Circulation 2001;
    103:2604-9.
  • Febbraio M, Hajjar DP, Silverstein RL. CD36: a class B scavenger receptor involved in angiogenesis, atherosclerosis, inflammation, and lipid metabolism. J Clin Invest. 2001; 108:785-91.
  • Al-Jarallah A, Igdoura F, Zhang Y, Tenedero CB, White EJ, MacDonald ME, Igdoura SA. The effect of pomegranate extract on coronary artery atherosclerosis in SR-BI/APOE double knockout mice. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23528829

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.