Drożdże: kilka porad pozwalających uniknąć infekcji

Około 75% kobiet powyżej 15. roku życia cierpiało lub będzie w którymś momencie ich życia cierpieć z powodu infekcji wywołanych przez drożdże. Dowiedz się czegoś więcej o tym dość typowym zagrożeniu, a także o tym jak mu zapobiegać i jak leczyć zakażenie, gdy już ono wystąpi.
Drożdże: kilka porad pozwalających uniknąć infekcji

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2017

Zakażenia spowodowane przez drożdże są precyzyjniej rzecz biorąc wywołane przez gatunki z rodziny Candida i występują częściej, niż można sobie wyobrazić.

I chociaż drożdże zazwyczaj kojarzone są jedynie z chorobami lekkimi i powierzchownymi, jak na przykład szeroka gama infekcji jamy ustnej, to jednak mogą wywołać także ciężkie i w wielu przypadkach nawet kończące się śmiercią pacjenta choroby, które atakują szczególnie chętnie osoby z uszkodzonymi układami immunologicznymi.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka najważniejszych informacji na temat tego, jak zapobiegać i leczyć wiele rodzajów infekcji spowodowanych przez drożdże, niezależnie od ich konkretnego gatunku.

Infekcje wywołane przez drożdże – co należy o nich wiedzieć?

Kiedy drożdże z grupy Candida zaczynają namnażać się w naszym organizmie w niekontrolowany sposób, mogą przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób i dolegliwości. Należy do nich między innymi dosyć uciążliwa choroba, jaką jest zakażenie drożdżakowe pochwy i sromu.

Jednakże drożdże te mogą również powodować liczne zaburzenia układu oddechowego, problemy ze skórą i ze strony układu pokarmowego. A to jedynie wierzchołek góry lodowej.

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć o tym, że w zupełnie normalnej sytuacji ten grzyb i tak żyje wewnątrz Twojego ciała. Nie ma on jednak żadnego wpływu na Twoje zdrowie, jeśli tylko jego egzystencja jest ściśle kontrolowana.

Kiedy jednak zauważysz objawy zakażenia wywołanego przez drożdże, należy nie tylko uważnie monitorować dalsze objawy, ale także skonsultować się z ginekologiem. Wszelkie niepokojące objawy to między innymi:

  • Świąd lub podrażnienie pochwy lub sromu
  • Owrzodzenie (będące następstwem zadrapania lub otarcia)
  • Ból, stan zapalny i zaczerwienienie
  • Gęsta, biała wydzielina z pochwy
  • Uczucie pieczenia lub kłucia podczas oddawania moczu
  • Ból podczas lub po stosunku płciowym
  • Często występujące nieprzyjemne zapachy

Zakażenia spowodowane przez drożdże są bardzo częstym problemem zdrowotnym występującym szczególnie często u kobiet. Prawdę powiedziawszy, nie powinnaś być zbyt zmartwiona tym, gdy po raz pierwszy wystąpi ono u Ciebie.

Jest to choroba lekka, która oprócz szeregu nieprzyjemnych dość dolegliwości nie niesie jednak za sobą żadnych dodatkowych następstw.

Ból narządów płciowych

Około 75% kobiet powyżej 15. roku życia cierpiało lub będzie w którymś momencie ich życia cierpieć z powodu infekcji wywołanych przez drożdże. Jednak objawy mogą stać się uciążliwe, a nawet bolesne. Jeśli tak się stanie, zwróć na nie uwagę, a jeśli będą nawracać, to skonsultuj się z ginekologiem.

Istnieją pewne specyficzne okoliczności, w których drożdże znacznie częściej wywołują różnego rodzaju infekcje. Należą do nich między innymi:

  • Ciąża
  • Cukrzyca
  • Przeciągające się leczenie antybiotykami lub kortykosteroidami
  • Problemy z układem odpornościowym
  • Zmiany hormonalne lub zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Czy można uchronić się przed infekcją spowodowaną przez drożdże?

Leczenie chorób narządów płciowych wywołanych przez drożdże może wymagać zastosowania wielu rodzajów leków, a przede wszystkim potrwać naprawdę długo. Jak to się potocznie mówi, “lepiej jest zapobiegać, niż leczyć”.

Trafność tego powiedzenia doskonale widoczna jest w przypadku zakażenia drożdżakowego pochwy lub sromu.

Infekcja pochwy

Prezentujemy Ci zatem kilka naprawdę przydatnych nawyków pozwalających uniknąć nadmiernego rozwoju drożdży z gatunku Candida w Twoim organizmie:

1. Zwracaj baczną uwagę na to, jakie leki przyjmujesz.

Niektóre choroby wymagają zażywania sporych ilości silnych antybiotyków. Jeśli musisz już przyjmować tego typu leki, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się od niego, jakie są skutki i efekty uboczne stosowania przepisanych przez niego medykamentów.

Wiele antybiotyków niszczy dobre bakterie egzystujące w Twoim układzie pokarmowym. Obejmuje to między innymi te, które przyczyniają się do ograniczania rozwoju drożdży z gatunku Candida i innych grzybów w Twoim organizmie.

Poproś lekarza o inne leki, które możesz zażywać, aby rozwiązać problem. Jeśli to możliwe, spróbuj znaleźć taki, który nie zaszkodzi dobrym bakteriom w Twoim ciele i nie zniszczy Twojej naturalnej flory bakteryjnej.

Możesz także rozważyć zastosowanie probiotyków w celu zrównoważenia liczby zdrowych bakterii w Twoim układzie pokarmowym lub poprosić lekarza o polecenie specjalnego rodzaju leków zwanych potocznie osłonowymi.

2. Pamiętaj o utrzymywaniu idealnej higieny intymnej.

Jest to bardzo ważny krok w unikaniu zakażeń drożdżami. Dobrym pomysłem jest użycie białego lub neutralnego mydła w kostce. Nie warto używać mydła w płynie, perfumowanego lub kwaśnego.

Nie należy też kąpać się zbyt często – zamiast tego sugerujemy po prostu regularnie branie prysznica, co najmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy, rano i wieczorem.

Tampon

Jeśli regularnie używasz akcesoriów do płukania pochwy, zrezygnuj z nich. Możesz ograniczyć korzystanie z nich wyłącznie do zapewnienia sobie odpowiedniej higieny intymnej po stosunku seksualnym.

Powinnaś również przestrzegać zasad prawidłowego dbania o higienę intymną za każdym razem, gdy wychodzisz do toalety. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii z odbytnicy do pochwy, zawsze podcieraj się od od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie.

3. Regularnie wymieniaj podpaski i tampony.

Musisz być szczególnie ostrożna w kwestiach higieny intymnej podczas miesiączki. Unikaj stosowania tej samej podpaski lub tamponu przez więcej, niż kilka godzin. Używaj świeżego egzemplarza ją za każdym razem, gdy się zabrudzi lub po każdym skorzystaniu z toalety.

4. Używaj czystych ręczników.

Ręczniki do kąpieli mogą również przyczyniać się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji z uwagi na tworzenie warunków, w których drożdże czują się znakomicie i rozwijają błyskawicznie.

Jeśli nie zmieniasz regularnie swoich ręczników, będą one brudne i wilgotne, stanowiąc idealne wręcz środowisko dla drożdży.

Z tego też powodu najlepiej jest zmieniać ręcznik na czysty najdalej co drugi dzień. Ale zalecamy raczej korzystanie z jednego ręcznika tylko przez jeden dzień.

5. Noś przede wszystkim bieliznę bawełnianą.

Niektóre materiały syntetyczne, takie jak spandex (lycra) wpływają na bardziej intensywne pocenie się w regionie narządów płciowych. Takie środowisko może pomóc bakteriom i grzybom takim jak drożdże w łatwiejszym i szybszym namnażaniu się, co jest prostą drogą do infekcji.

Zawsze lepiej jest nosić bieliznę bawełnianą. Nie powinna też być ona zbyt obcisła. Powinnaś upewnić się, że pozwala ona na prawidłowy przepływ powietrza i umożliwia wysychanie nadmiernej wilgoci.

To samo można powiedzieć o spodniach. Ściśle dopasowane spodnie z nieprzepuszczalnych materiałów nie pomagają w usuwaniu potu (nie „oddychają”).

Na dodatek przyczyniają się również do zwiększenia temperatury panującej w okolicy Twoich narządów płciowych, co z kolei przekłada się na zwiększenie szansy infekcji wywołanej przez drożdże z grupy Candida.

6. Regularnie badaj swój poziom cukru we krwi.

Już dawno temu naukowcy wykazali, że związek między cukrzycą a zakażeniami wywołanymi przez drożdże jest bardzo silny. Kiedy poziom cukru we krwi rośnie do nieprawidłowych poziomów, drożdże w Twoim organizmie rozwijają się znacznie szybciej.

Badanie poziomu cukru

Wynika to z tego, że do rozwoju potrzebują sporych ilości cukru, które znajdują w Twojej krwi. Przekłada się to na znacznie wyższe niebezpieczeństwo wystąpienia zakażenia drożdżakowego pochwy i sromu.

Naturalne środki zaradcze na zakażenia drożdżami

Jeśli cierpisz na infekcję wywołaną przez drożdże z rodziny Candida, pamiętaj, aby spróbować wdrożyć do swojego dnia codziennego wszystkie opisane powyżej zalecenia, co pozwoli Ci dość skutecznie ograniczyć ryzyko nawrotu zakażenia i konieczności ponownego przechodzenia przez wszystkie te dolegliwości z nim związane.

W międzyczasie prezentujemy niektóre domowe środki zaradcze, których możesz użyć do walki z drożdżami:

Jogurt

Jedzenie jogurtu jest niezwykle zdrowe i korzystne dobre dla Ciebie i Twojego organizmu. Dzięki swoim niezwykle silnym właściwościom probiotycznym pomaga on organizmowi skutecznie zwalczać nie tylko drożdże, ale także i wiele innych gatunków grzybów.

Jogurt może być również używany bezpośrednio w celu uniknięcia infekcji lub łagodzenia jej objawów. Niektóre kobiety stosują jogurt na zainfekowane miejsca w charakterze leczenia miejscowego.

Nadtlenek wodoru zwany potocznie „wodą utlenioną”

Ta substancja chemiczna ma wysoką zdolność leczenia i dezynfekcji ran i zadrapań. Takie właściwości sprawiają, że woda utleniona staje się przydatna w sytuacji, gdy masz jakieś owrzodzenia ze względu na zadrapania.

Możesz również leczyć za jej pomocą wszelkie inne rany lub uszkodzenia tkanek, między innymi z uwagi na szkody spowodowane przez drożdże.

Możesz wykorzystać wodę utlenioną do zmoczenia wacika i następnie przetarcia nim bolących miejsc, albo po prostu w przyrządzie do płukania pochwy. Jeśli wolisz mieć środek o delikatniejszym działaniu, po prostu wymieszaj nadtlenek wodoru z wodą w równych propozycjach.

Naturalne zioła

Do zwalczania problemów i łagodzenia dolegliwości powodowanych przez drożdże szczególnie dobrze nadają się dwa rodzaje naparów. Warto je pić, gdy zmagasz się z takim problemem.

Ich bazą są jeżówka (echinacea) i żywokost lekarski. Pierwsza z roślin ma zdolność wzmacniania układu immunologicznego. Druga natomiast potrafi złagodzić uczucie pieczenia i swędzenia.

Zioła

Opisane powyżej napary możesz pić codziennie, gdy dopadnie Cię zakażenie drożdżakowe pochwy lub sromu.

Olejki eteryczne

Do łagodzenia dolegliwości spowodowanych przez drożdże możesz również użyć dwóch zalecanych przez nas olejków eterycznych: są to olejek z drzewa herbacianego i olej kokosowy. Nie zapomnij rozcieńczyć ich wodą, aby w pełni wykorzystać ich cenne właściwości.

Możesz zamiast wody użyć też innego oleju, takiego jak migdałowy lub oliwa z oliwek. Pozwoli Ci to je znacznie sprawniej i szybciej rozcieńczyć, w efekcie czego uzyskasz coś, co bardziej przypomina roztwór, a nie koloid.

Wymienione powyżej olejki są doskonałe do zwalczania zakażeń pochwy wywołanych przez drożdże i inne grzyby. Po kąpieli lub prysznicu po prostu użyj bawełnianego wacika , aby nałożyć na niego mieszaninę olejków. Pamiętaj następnie o dokładnym spłukaniu narządów płciowych.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym dzisiejszym poradom wszelkie infekcje pochwy wywołane przez obecność drożdży przestaną stanowić dla Ciebie istotny problem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.