Drobiazgi, które nadają życiu sens

Luty 14, 2017
Do tego, by małym gestem sprawić przyjemność bliskiej osobie nie potrzeba specjalnych dat i rocznic. Każdy moment jest dobry, by przypomnieć jej, że wciąż i niezmiennie jest dla nas ważna!

Drobiazgi, małe detale to właśnie one tak naprawdę nadają sens naszej rzeczywistość, nadają jej niepowtarzalne znaczenie i wypełniają egzystencję radością. To dlatego, że często są spontanicznymi niewielkimi działaniami, które rodzą się prosto w sercu.

Przyglądając się temu zagadnieniu bardziej dosłownie, można stwierdzić, że docenianie niewielkich drobiazgów przed okazałymi prezentami jest odbiciem tego, kto tak naprawdę podąża za tym, co szczere i prawdziwe, a nie sztuczne i materialne.

Psychologowie zdradzają, że za całym aktem dawania prezentów, kryje się mnóstwo psychologicznych zagadek i teorii, które mogą zdradzić wiele rzeczy.

A Ty co wolisz? Drobiazgi, małe gesty czy okazałe prezenty?

Drobiazgi, czy okazałe prezenty?

Są osoby, które całkowicie pozbawione są wyobraźni i empatii, co powoduje, że prezentują innym pierwszą napotkaną rzeczy, by jedynie mieć problem z głowy. Inni natomiast dbają o wszelkie drobiazgi i szczegóły, dzięki którym udaje się wzruszyć obdarowywanego.

Jeszcze inni nie potrzebują specjalnych okazji i obsypują drobiazgami i niewielkimi podarunkami przez cały rok, nie wyczekując na szczególny dzień.

Ta ostatnia postawa sprawia, że czujemy się wewnętrznie bogatsi i że nasze więzi są coraz mocniejsze. Co więcej, właśnie tego szukamy w relacjach, które budujemy, włączając w to również relacje z naszymi dziećmi.

Drobiazgi, które wzmacniają emocjonalne więzi

To właśnie drobne szczegóły powodują, że nasze związki stają się coraz silniejsze i nadają im odpowiedniego znaczenia. Często popełniamy błąd, oczekując od innych wzniosłych i wielkich działań lub wykonania rzeczy, które w rzeczywistości nie są zgodne z tym, co czują w środku.

Jako doskonały przykład mogą posłużyć rodzice, którzy wymagają od swoich dzieci realizacji ich oczekiwań dotyczących zarówno wyboru kierunku studiów, jak i ścieżki życiowej.

zakochana-para

W innych przypadkach podobne sytuacje można zaobserwować w związkach, gdzie jedna ze stron wymaga od drugiej ciągłego spełniania jej próśb, potrzeb i oczekiwań. To poważny błąd.

Silne związki emocjonalne nawiązywane są z drugą osobą wtedy, gdy każda ze stron zachowuje swoją wolność. Gdzie panuje wzajemny szacunek, podziw i akceptacja osobistej przestrzeni każdej z osób.

Natomiast niewielkie drobiazgi i detale, które dzielimy między sobą każdego dnia, ukazują tę bliską więź oraz wzajemny szacunek i prawdziwą, szczerą miłość, o których nie muszą przypominać wielkie czyny i podarunki.

W drobiazgach odzwierciedla się to, jak dobrze znamy tę drugą osobę

Czasem zdarza się, że druga osoba jest przekonana, że sprawia nam swoim prezentem lub działaniem wielką przyjemność, a tymczasem jedyne co osiąga to narzucanie swojej woli lub demonstrowanie własnego egoizmu.

Prostym przykładem jest wakacyjny wyjazd. Od jakiegoś czasu o niczym innym nie marzysz jak o kilkudniowym wypadzie poza miasto, by nieco się odstresować i spędzić trochę czasu w spokoju na łonie natury.

Tuż przed wyjazdem Twoi rodzice lub też znajomy ochoczo komunikują Ci, że z wielką chęcią potowarzyszą Ci, a tym samym dodadzą otuchy i posłużą dobrą radą.

Podobnych przykładów można wymieniać bardzo wiele i przypominają one o tym, że drobiazgi świadczące o naszym uczuciu powinny być nie tylko odzwierciedleniem tego, jak dobrze znamy drugą osobę, ale i szacunku, jakim ją darzymy.

W drobiazgach tkwi wzajemność

W drobiazgach i małych gestach płynących prosto z serca nie ma miejsca na egoizm, szantaż czy też podwójne dno. Są to dobrowolne działania, za które nie oczekuje się nic w zamian. Pragniemy, by inne, bliskie nam osoby czuły się kochane, a tym samym byśmy my sami czuli się obdarzani uczuciem.

To połączenie równowagi i troski o dobro innych ludzi. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że najlepszym prezentem jest poświęcenie kochanej osobie odrobiny swojego czasu niż ochocze używanie karty kredytowej.

Kilka mile spędzonych chwil, uśmiech, spojrzenie, spacer, czy spokojny wieczór nie mają swojej ceny.

Drobiazgi i małe gesty nie muszą czekać na specjalne okazje

Nie jest konieczne przynoszenie kwiatów każdego dnia ani organizowanie wystawnych kolacji w każdy weekend. Prezenty dobrze sprawdzają się na specjalne okazje, ale drobne gesty i drobiazgi powinny gość na co dzień.

Na pewno wszyscy jesteśmy zgodni, z tym że zarówno nasz partner, jak i nasze dzieci zasługują na to, by te z pozoru małe gesty weszły na stałe w codzienną rutynę. W takim razie, dlaczego tak często o nich zapominamy? Dlaczego nie przypisujemy im większego znaczenia?

Powodem jest rutyna, w którą wpadamy. To ona powoduje, że przyjmujemy rzeczy i sytuacje za pewne. Sami często sobie powtarzamy, że „przecież już tak dobrze się znamy”, a podobne zachowania są domeną pierwszych miesięcy w związku.

zakochana-para-w-parku

W wielu przypadkach osoby w związkach przestają dbać o szczegóły, ponieważ druga połówka również przestała o nie dbać. Nigdy nie powinniśmy zapominać o detalach. Drobiazgi to swego rodzaju rytuały, które dodają nam pewności i napełniają serca uczuciem.

Zapewniają bezpieczeństwo i świadomość, że wciąż jesteśmy ważni dla tej drugiej osoby.  Z drugiej strony, jeżeli zorientujemy się, że nasz związek popada w rutynę, czym prędzej powinniśmy z nią zawalczyć.

Przejmij zatem inicjatywę, zrób użytek z dobrego humoru, przełam rutynę, zrób coś nieoczekiwanego. Nadaj wydarzeniom szczególnego znaczenie tak, by na zawsze pozostały w pamięci drugiej osoby. Wywołaj w niej emocje!

Czasem niewielkie działania mogą wygenerować ogromne i wspaniałe zmiany. Spróbuj wprowadzić tych kilka wskazówek w swoje życie już dziś!

WIĘCEJ DLA CIEBIE