Dopadł Cię smutek? Zwalcz go z pomocą natury!

Czy wiedziałaś, że kolor twojego ubrania ma wpływ na Twój nastrój? Jeżeli właśnie dopadła Cię chandra, strój w jasnych, żywych kolorach sprawi, że poczujesz się lepiej.

Smutek to negatywny stan emocjonalny, przeciwieństwo szczęścia objawiający się uczuciem żalu, cierpienia i krzywdy. Najczęściej spowodowany jest aktualnie przeżywaną ciężką lub trudną do rozwiązania sytuacją życiową.

Strata bliskiej osoby, drastyczne niechciane zmiany w życiu są najczęstszą przyczyną doprowadzającą do tęsknoty, rozpaczy, a także i smutku. W wielu przypadkach jednak ludzie przez długi czas odczuwają przygnębienie i podobne negatywne emocje bez konkretnej, wyraźnej przyczyny.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak w naturalny sposób można zwalczyć smutek i zamienić go na zadowolenie, witalność i radość z życia.

Czy można zwalczyć smutek w naturalny sposób? Tak!

1. Surowe produkty na smutek

Wiedziałaś o tym, że niejednokrotnie uczucie smutku jest konsekwencją braku energii, witalności i chęci do życia?

Wiele produktów, które dziś gości na naszych stołach to przetworzone półprodukty wcześniej poddane wielu obróbkom. Wszystko to powoduje, że są ubogie w podstawowe i bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, które w procesach tych są tracone.

Gdy tylko wprowadzimy kilka zmian do naszej diety i postawimy na produkty bardziej odżywcze, od razu poczujemy przypływ energii, chęć do działania i do samego życia!

Które produkty rozbudzają w nas te witalne siły?

 • koktajle i soki przygotowane z surowych owoców i warzyw
 • nasiona, suszone owoce i kiełki
 • produkty poddane procesowi fermentacji takie jak kefir czy kiszona kapusta
 • algi morskie
 • grzyby
Kiełki

2. Układ nerwowy, a smutek

Negatywne stany emocjonalne są silnie powiązane z naszym układem nerwowym. To właśnie on odpowiada za nasze reakcje i odbieranie rzeczywistości i wszystkiego, co się dzieje w otaczającym nas środowisku i stosunek do tego.

Jeżeli dysponujemy silnym i zdrowym układem nerwowym ma on lepszą zdolność do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, w których stawia nas życie. Gdyby było inaczej, wszystkie nawet te najbardziej błahe problemy wpędzałyby one w przeciągający się smutek, długie stany depresyjne i melancholię.

Poniżej znajdziesz kilka produktów, które korzystnie wpływają na układ nerwowy:

 • drożdże piwne — dzięki bogactwu w naturalne składniki odżywcze dostarczanie tego produktu spowoduje szybko odczuwalną zmianę. Możemy przyjmować je samodzielnie lub wkomponować w potrawy
 • spirulina — to sinica, która świetnie sprawdza się przy niedoborach żywieniowych i zachwianiu równowagi wewnętrznej organizmu. Zaleca się przyjmowanie jej w godzinach porannych
 • pyłek pszczeli — produkt ten jest nie tylko idealnych dla tych, którzy cierpią z powodu niedożywienia, ale również dostarcza wiele energii. Aby w pełni wykorzystać jego właściwości, najlepiej spożywać go w postaci sproszkowanej
 • kakao — czyste kakao jest bogate w niezbędne substancje odżywcze, które regulują układ nerwowy i sprzyjają generowaniu stanów szczęścia i radości
 • owies — zboże to ma jedną, główną zaletę, a mianowicie jest bardzo pożywne, a jednocześnie zapobiega stanom niepokoju i nerwowości. Owies jest doskonały regulatorem dla układu nerwowego
Owies

3. Olejki cytrusowe na smutek i chandrę

Olejki z cytryny, pomarańczy, mandarynki czy grejpfruta mają silne właściwości antydepresyjne, skutecznie pomagają na walkę ze smutkiem i jak magnez przyciągają dobry nastrój oraz pozytywne, radosne i pełne energii emocje.

Ich zaletą również jest to, że możemy wykorzystać ich aromatyczny zapach i w ten sposób wiele osób w jednym momencie korzystało z ich pozytywnego wpływu. W tym celu można zastosować elektryczny odświeżacz powietrza, lampy olejowe lub po prostu użyć olejku jako zapachu do ciała.

Innym łatwym i popularnym, a zarazem ekonomicznym sposobem na przyciągający pozytywne emocje zapach jest umieszczenie kilku kropli olejku na żarówce w danym pomieszczeniu. Gdy żarówka się rozgrzeje, przyjemny zapach będzie można poczuć w całym pokoju.

Istotne jest, aby korzystać z czystych wysokiej jakości, stuprocentowych olejków eterycznych i unikać sztucznych esencji chemicznych, które może równie pięknie pachną, jednak nie mają właściwości terapeutycznych.

Olejki cytrusowe

4. Żywe kolory, a smutek

Ludzie, którzy mają skłonności do częstego odczuwania negatywnych emocji i popadania w melancholię z reguły noszą ubrania w ciemnych, stonowanych i neutralnych kolorach.

Mimo że wydaje się to drobnostką czasem to jaki kolor na siebie wkładamy, może wpłynąć na nasz nastrój, a jeżeli będą to odcienie ciepłych, silnych i żywych kolorów, jest szansa, że nasz humor się poprawi.

Polecamy wypróbowanie następujących kolorów terapeutycznych:

 • żółty — działa przeciwdepresyjnie i oczyszczająco, jest to również kolor równowagi
 • pomarańczowy — kolor, który zwiększa kreatywność, ekstrawersję i optymizm
 • czerwony — najbardziej energetyczny i ekscytujący z kolorów idealny w przypadku apatii i zmęczenia
 • zielony — kolor natury, który daje uczucie harmonii, neutralizuje skutki stresu, łagodzi uczucie smutku, jaki euforii przywracając tym samym równowagę
 • turkusowy — jest to połączenie niebieskiego i zielonego, które przynosi spokój i wyciszenie. Wszystko dzięki połączeniu zieleni roślin i błękitu morza

Możesz zacząć zabawę z kolorami terapeutycznymi poprzez drobne szczegóły i dodatki. Możesz śmiało zdecydować się na kolczyki, szaliki, paski i torebki w tych odcieniach.

WIĘCEJ DLA CIEBIE