Domowe sposoby na pajączki żylne!
Jednym z najczęstszych i znienawidzonych przez kobiety problemem natury estetycznej są pajączki żylne, czyli teleangiektazja. Są to małe czerwone lub niebieskie żyłki, które pojawiają się w wyniku rozszerzenia naczyń włosowatych i drobnych naczyń powierzchniowych.
Są one pierwszym krokiem do znacznie poważniejszego problemu, czyli żylaków. Mimo że pajączki żylne są bezbolesne, zwykle są bardzo nieestetyczne. Co więcej, często pojawiają się w miejscach, które chętnie odsłaniamy – na nogach i na twarzy.
Pajączki żylne – przyczyny ich powstawania
Najczęstsze czynniki wpływające na pojawianie się pajączków to:
- uwarunkowania genetyczne
- ciąża
- nagła utrata lub przyrost masy ciała
- długie przebywanie w siedzącej lub stojącej pozycji
- zaburzenia hormonalne
- przewlekłe zaparcia
- stosowanie niektórych leków
- nieodpowiedni tryb życia
Trzeba pamiętać, że wpływ na pojawianie się pajączków ma także noszenie zbyt obcisłej odzieży i obuwia na wysokim obcasie.
Jak zapobiegać powstawaniu pajączków?
Chcesz uniknąć rozszerzania się naczyń krwionośnych, które prowadzi do pojawiania się brzydkich pajączków? Niestety nie ma na to gwarantowanej metody. Proponujemy jednak kilka wskazówek, które mogą być kluczem do profilaktyki. Przeczytaj koniecznie!
Popraw krążenie krwi
Jeśli nie chcesz, aby nieestetyczne pajączki żylne pojawiały się pod Twoją skórą, koniecznie popraw krążenie krwi, szczególnie gdy problem pojawia się na nogach. W tym celu:
- Ćwicz regularnie: biegaj, spaceruj, wchodź i schodź po schodach, rób wycieczki rowerowe… Wskazane są również czynności o mniejszej intensywności, takie jak codzienne spacery z psem, porządki w domu, chodzenie piechotą do pracy itp.
- Kiedy siedzisz, staraj się unosić nogi do góry – w ten sposób dasz im wytchnienie i odpoczynek.
- Jeśli musisz siedzieć lub stać przez dłuższy czas, od czasu do czasu wykonuj ćwiczenia rozciągające lub po prostu ruszaj stopami w celu poprawienia krążenia krwi w nogach.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Słabe krążenie krwi w nogach – profilaktyka i leczenie
Kontroluj swoją wagę
Pajączki żylne zwykle pojawiają się u osób z nadwagą i otyłych. Zwiększona masa ciała wywiera bowiem znacznie większy nacisk na nogi, którego wynikiem jest stopniowe rozszerzanie się naczyń krwionośnych.
Jeśli rzeczywiście chcesz zapobiec pajączkom i zwalczyć, te które już się pojawiły, koniecznie musisz stracić zbędne kilogramy i odtąd starać się utrzymać zdrową wagę.
Regularnie masuj nogi
Pamiętaj, że dobry masaż poprawia krążenie krwi, a tym samym nie dopuszcza do tego, by na Twojej skórze pojawiły się pajączki. Jeśli chcesz, by masaż przyniósł Ci dodatkowe korzyści, pamiętaj o poniższych zaleceniach:
- Do masażu nóg używaj octu jabłkowego. Po jego zakończeniu przyłóż przyłóż do miejsca z siateczką rozszerzonych naczyń krwionośnych chusteczkę nasączoną octem jabłkowym.
- W profilaktyce antypajączkowej świetnie sprawdza się również aloes. Wmasuj delikatnie w nogi, kolistymi ruchami, żel aloesowy, a następnie pozostaw na 15 minut do wchłonięcia.
Śpij z uniesionymi nogami
Spanie z uniesionymi nogami to kolejny doskonały sposób na dobre krążenie krwi w tej części ciała. Pamiętaj, by podczas spania na plecach, podłożyć pod stopy poduszkę.
Zmień swoją dietę
Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu powstawania pajączków żylnych. Zaleca się większe spożycie produktów o właściwościach przeciwutleniających, na przykład tych, bogatych w witaminy C i A.
Należy również ograniczyć spożycie soli, pić więcej wody w ciągu dnia, zwiększyć spożycie owoców, warzyw, kurczaka, ryb i produktów pełnoziarnistych.
Ćwicz, wyszczuplaj nogi
Bez względu na to, jakie ćwiczenia na tonifikowanie i wzmocnienie nóg wybierzesz, wszystkie doskonale zapobiegają rozszerzaniu się naczynek śródskórnych. Spróbuj ćwiczenia takie jak: marsz, wchodzenie i schodzenie po schodach, bieganie, skakanie na trampolinie, jazda na rowerze, itp.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Ćwiczenia przeciwko żylakom
Unikaj siedzenia ze skrzyżowanymi nogami
Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami przez dłuższy czas utrudnia krążenie krwi, a w konsekwencji pojawiają się nielubiane przez kobiety pajączki żylne.
Noś wygodne ubrania i obuwie
Jak już wspomnieliśmy na początku, noszenie zbyt obcisłej odzieży i obuwia na wysokim obcasie, może wpływać na pojawienie się pajączków żylnych.
Pamiętaj zatem, by wybierać wygodne ubrania i buty, tak by nie uciskały one nóg ani stóp. Wskazane jest również noszenie butów na płaskim obcasie – dzięki temu utrzymasz odpowiednie krążenie krwi i sprawisz, że nie pojawią się nowe pajączki żylne.
Stosuj ochronę przeciwsłoneczną
Promienie słoneczne mogą zaostrzyć problem pajączków. Stąd też zawsze przed wystawieniem się na bezpośrednie działanie promieni UV, należy nałożyć odpowiedni dla swojej skóry krem z filtrem. Pamiętaj, by zawsze nosić go ze sobą w torebce.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Fernández, J. B., & Fernández, M. M. (2014). Celulitis preseptal y orbitaria. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1016/j.orgdyn.2010.01.010.
-
Galarza, V., & Cabrera, G. (2008). Hábitos alimentarios saludables. Nutrición, Salud y Alimentos ….
-
Carbajal, A. (2013). Manual de Nutrición y Dietética. Departamento de Nutrición. Facultad de Farmacia. Universidad Complutense de Madrid. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2.
- Nakano LCU, Cacione DG, Baptista-Silva JCC, Flumignan RLG. Treatment for telangiectasias and reticular veins. Cochrane Database Syst Rev. 2017;