Domowe porządki – Zorganizuj się i nie trać czasu na szukanie

29 kwietnia, 2017
Odpowiednia organizacja porządku w Twoim domu będzie wymagała trochę czasu i wysiłku, jednak uwierz, że to inwestycja, którą warto podjąć, by później nie mieć problemów ze znalezieniem czegokolwiek w swoim domu.

Domowe porządki są czasami konieczne, gdy wszystkie szafy wydają się pękać w szwach, nie mamy, gdzie odkładać swoich rzeczy, nie mówiąc nawet o znajdowaniu czegokolwiek.

Bałagan to paradoksalnie ogromna strata naszego czasu, warto więc poświęcić chwilę na wielkie domowe sprzątanie, aby zaoszczędzić sobie nerwów na przyszłość.

Celem organizacji domu jest nie tylko oszczędność czasu, ale i energii. Pamiętaj, że prawdziwe porządki nie polegają na ukryciu bałaganu przed naszym wzrokiem – warto przygotować odpowiedni plan i rzetelnie go realizować.

Porządek ułatwia życie, a odpowiednia organizacja jest ważna zwłaszcza, jeśli mamy ograniczoną przestrzeń do naszej dyspozycji. Potrzebujesz kilku porad i sporej dawki motywacji, by zabrać się za sprzątanie? Koniecznie czytaj dalej!

Domowe porządki krok po kroku

1. Złota zasada to zasada małych kroków

Czasami mamy tak bardzo dość bałaganu kującego nas w oczy, że upychamy rzeczy w najciemniejszych zakamarkach naszego domu, byle tylko usunąć je z zasięgu naszego wzroku. To ogromny błąd, bo w ten sposób bałagan nie tylko nie znika, ale wręcz narasta!

Problem ten bierze się z przekonania, że porządek wymaga tylko jednorazowego wysiłku raz na jakiś czas. Prawda jest jednak taka, że prawdziwa organizacja wymaga codziennej dbałości o porządek i dużego samozaparcia.

Postaraj się, aby każda rzecz w Twoim domu miała swoje miejsce, na które po użyciu będziesz ją odkładać.

2. Na początek: gruntowne porządki

Porządki domowe

Wiele osób ma tendencję do zbierania i chomikowania rzeczy, nawet takich, które nigdy nie były i już nie będą nam potrzebne. Czasami kierujemy się w swoim zbieractwie względami sentymentalnymi i emocjonalnymi; innym razem wydaje nam się, że dana rzecz na pewno jeszcze kiedyś będzie nam potrzebna.

Zanim weźmiesz się za organizację swoich rzeczy, czy to w domu czy w biurze, konieczny jest dobry plan i chwila refleksji.

Musisz podjąć kilka męskich decyzji i przemyśleć także, co zrobić z tymi rzeczami, których już nie potrzebujesz. Pamiętaj, że jest naprawdę wiele możliwości: możesz przekazać je potrzebującym, sprzedać lub wyrzucić.

3. Najpierw myśl, później działaj

Aby domowe porządki poszły szybko i sprawnie, najpierw zaplanuj sprzątanie, a później przejdź do dzieła. Weź pod uwagę, czy możesz wykorzystać cały dzień czy weekend na sprzątanie i organizację nowej przestrzeni, a także jak zaangażować innych domowników w całą akcję.

4. Kreatywnie wykorzystaj przestrzeń

Kiedy już w Twoich rękach pozostaną tylko te przedmioty, których naprawdę potrzebujesz, pojawi się pytanie, w jaki sposób zagospodarować odzyskaną przestrzeń.

Nieważne, jak małe jest Twoje mieszkanie – istnieje wiele kreatywnych rozwiązań na organizację i uporządkowanie takich rzeczy jak ubrania czy buty.

5. Wybieraj sprytne i zajmujące mało miejsca organizery

Organizacja bielizny

Wiszące organizery bielizny czy butów to wynalazek na miarę nowoczesnego i minimalistycznego domu. Nie tylko pozwalają one na zaoszczędzenie miejsca, ale także na utrzymanie porządku.

Czy jesteś jedną z tych osób, które skarpetki, majtki czy biustonosze układa po prostu jedne na drugich, wypełniającym tym samym po brzegi wszystkie szuflady i półki w swoich szafach?

Koniecznie przemyśl, czy wiszące organizery nie sprawdziłyby się lepiej w Twoim domu, zwłaszcza jeśli masz do dyspozycji dużą szafę czy nawet osobne pomieszczenie na garderobę.

Porządek w szafkach

7. Jak uporządkować kable i sznurki?

Przede wszystkim przygotuj miejsce, w którym będziesz przechowywać te dość kłopotliwe przedmioty i akcesoria. Może być to na przykład stare pudełko po butach lub szuflada.

Jako że sznurki czy kable łatwo się plączą i mieszają, możesz wykorzystać specjalne organizery lub znaczniki, dzięki którym zaprowadzisz porządek i z łatwością znajdziesz to, czego akurat będziesz potrzebować.

7. Domowe porządki to także dekoracja

Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy w naszych domach przedmioty, które zajmują dużo miejsca i ciężko znaleźć dla nich dobre rozwiązanie. Mowa tu na przykład o sprzęcie sportowym, takim jak piłki, ciężarki czy nawet… rower.

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń może mieć także walor dekoracyjny. Sprzęt sportowy nadaje się na przykład doskonale do powieszenia na ścianie, co pozwala zaoszczędzić dużo miejsca i wygląda co najmniej intrygująco.

Koniecznie zaplanuj i przeprowadź gruntowne domowe porządki, a na pewno zauważysz zmianę na lepsze. Opłaca się poświęcić trochę czasu i energii na sprzątanie, by później nie tracić ich na szukanie potrzebnych nam przedmiotów.