Domowa hodowla pomidorów - kilka wskazówek

Uprawa pomidorów w domu jest niezwykle prosta. Co więcej, są one przepyszne i zawierają sporo cennych dla naszego organizmu substancji odżywczych. Czy wiesz, że do wyhodowania rośliny wystarczą zaledwie cztery plasterki pomidora?
Domowa hodowla pomidorów - kilka wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2020

Domowa hodowla pomidorów to nic trudnego! Możesz rozpocząć ją nawet teraz. Jedynym warunkiem jest posiadanie dojrzałego owocu. Ponadto samodzielna uprawa nie wymaga ani nakładu finansowego, ani dużej ilości czasu do codziennej pielęgnacji sadzonek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawić, by twoja domowa hodowla pomidorów dawała ci nieograniczoną wręcz liczbę owoców, czytaj dalej.

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek, przypomnimy ci kilka faktów na temat pomidorów. Zazwyczaj, gdy o nich myślimy, pojawiają się nam przed oczami soczyste, czerwone owoce – jeden z podstawowych składników sałatek.

  • Generalnie klasyfikujemy je, jako warzywa, lecz w rzeczywistości są to owoce. Są one bowiem częścią rośliny zawierającą nasiona.
  • Pomidory są niezwykle bogate w cenne substancje odżywcze, które przynoszą naszemu organizmowi mnóstwo korzyści. Obfitują między innymi w witaminy A, K i C oraz minerały, głównie żelazo i potas.
  • Co więcej, owoce te są bardzo ważnym źródłem błonnika pokarmowego, który zapobiega występowaniu zaparć. Dodatkowo wykazują silne właściwości moczopędne. Te z kolei stymulują naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn.
  • Regularne spożywanie pomidorów w naturalny sposób poprawia krążenie krwi, a także sprzyja zachowaniu pięknego i młodzieńczego wyglądu skóry.

Ze względu na liczne zalety i uniwersalność w kuchni, pomidory są jednymi z najczęściej używanych produktów spożywczych na całym świecie. Warto więc zacząć uprawiać je na własną rękę we własnym ogródku.

Domowa hodowla pomidorów – jak się do niej zabrać?

Czy wiesz, że wystarczy jeden pomidor, aby wyhodować naprawdę sporo owoców? Poniżej znajdziesz wskazówki na to, jak rozpocząć uprawę oraz jak ją pielęgnować. To naprawdę bardzo proste! Co więcej, domowa hodowla pomidorów jest w modzie. Nikogo nie dziwią donice balkonowe pełne warzyw i owoców.

Od czego zacząć?

Jeśli nie posiadasz własnego ogródka, pierwszym krokiem powinno być zaopatrzenie się w dużą doniczkę (lub kilka doniczek) oraz dobrej jakości ziemię. Przyda się również nawóz organiczny.

Domowa hodowla pomidorów
  • Następnie pokrój pomidor na cienkie plasterki. W tym celu możesz użyć owoc, który już nie nadaje się do jedzenia – może być przejrzały albo nawet nieco nadgniły. Fakt ten nie wpłynie w żaden sposób na prawidłowy rozwój rośliny.
  • Plasterki ułóż na wysypanej ziemi. Zachowaj między nimi dość duże odstępy. Postaraj się również, aby wszystkie nasionka miały bezpośredni kontakt z glebą.
  • Na koniec przykryj plastry pomidorów cienką warstwą ziemi. Nie powinna być ona zbyt gruba, aby nie utrudniać kiełkowania rośliny.
  • Pierwsze zielone listki powinny pojawić się po kilku tygodniach od wysiewu. Wówczas należy przesadzić sadzonki do indywidualnych doniczek lub do gruntu w celu zapewnienia każdej z nich prawidłowego wzrostu. W przeciwnym razie – gdy będą rosły w tej samej donicy, będą musiały nieustannie “podkradać” sobie niezbędne składniki odżywcze z gleby.

Domowa hodowla pomidorów – pielęgnacja rośliny

Od momentu wysiania, czyli od pierwszego dnia rozpoczęcia hodowli, roślina potrzebuje codziennego podlewania. Jest ono niezwykle istotne zwłaszcza w pierwszych dniach, jeszcze zanim zaczną kiełkować zielone listki.

Z kolei, gdy pojawią się owoce, należy nieco ograniczyć podlewanie, aby ich smak był aromatyczny i mocno “skoncentrowany”. Musimy jednak pilnować, aby roślina nie zwiędła.

Kiedy sadzonki wykiełkują, należy je przesadzić do indywidualnych doniczek lub do gruntu. Krok ten jest bardzo ważny. Pamiętaj, że każda roślina powinna dysponować wystarczającą ilością miejsca na swobodny rozrost korzeni.

Kolejnym istotnym czynnikiem, niezbędnym do tego, aby twoja domowa hodowla pomidorów wydała jak najwięcej owoców, jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości światła. Bez obaw możesz więc wystawić doniczkę na pełne słońce lub zasadzić pomidory w najbardziej nasłonecznionym zakątku ogrodu.

Stosować nawóz czy nie?

Jeśli chodzi o podłoże, idealny scenariusz zakłada zastosowanie wyściółki organicznej. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wyhodowane pomidory nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Ponadto roślina będzie rosła szybciej i obficiej wydawała owoce.

Podstawowym składnikiem odżywczym dla tego rodzaju upraw jest azot. Oto kilka sposobów na uzupełnienie gleby w ten pierwiastek:

  • Bez wątpienia najlepszą odżywką dla twoich pomidorów będzie ziemia pochodząca z naturalnego, organicznego kompostu.
  • Świetnym sposobem na odżywienie sadzonek są również fusy z kawy.
  • W okresie wzrostu do nawożenia warto stosować też roztwór biohumusu.

Jeszcze raz podkreślamy wagę światła słonecznego dla prawidłowego rozwoju sadzonek. Unikaj też pokrywania ziemi materacem liści innych roślin, aby nie utrudniać światłu dostępu do korzeni. Jeśli zdecydujesz się na ten krok w celu zapewnienia roślinie lepszej wilgoci, zrób to dopiero po tym, jak ziemia otrzyma solidną dawkę słońca.

Domowa hodowla pomidorów – zalety

Uprawa pomidorów we własnym domu to naprawdę świetny pomysł. Zalet jest mnóstwo:

Świeże pomidory
  • Może to być pierwszy krok do zagłębienia się w ogrodniczy świat, który z czasem rozszerzy twoje uprawy. W rzeczywistości w domowych warunkach można uprawiać wiele warzyw, owoców, i ziół.
  • Domowa hodowla pomidorów to świetne zajęcie dla całej rodziny. Ponadto świadomość samodzielnej uprawy elementów codziennej diety sprawia, że zaczynamy spoglądać na zagadnienie żywienia z zupełnie innej perspektywy.
  • Uprawa pomidorów w domu wyjdzie cię znacznie taniej niż ich kupowanie na targu czy w supermarkecie.
  • Masz pewność, że twoje pomidory nie zawierają żadnych substancji chemicznych.
  • Możesz się cieszyć pysznym, w pełni ekologicznym, dodatkiem do sałatek nawet w samym środku zimy.
  • Domowa hodowla pomidorów to świetne hobby oraz sposób na nauczenie dzieci troski o rośliny, a także zakorzenienie w nich zdrowego podejścia do kwestii odżywiania.

Chyba nie potrzebujesz więcej powodów, by już dziś wysiać pierwsze sadzonki, prawda?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.