Dłuższe życie – 7 produktów, które Ci to zapewnią

Nie wszystkie produkty spożywcze dostarczają nam tych samych składników odżywczych, dlatego nasza dieta powinna zawierać ich odpowiednie zróżnicowanie. Im więcej mamy różnorodności w swojej diecie, tym więcej składników odżywczych będziemy mogli dostarczać do swojego organizmu. Ale powinniśmy wiedzieć, co i kiedy warto wybrać, a z czego lepiej zrezygnować.
Dłuższe życie – 7 produktów, które Ci to zapewnią
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zróżnicowana dieta zapewniająca dłuższe życie powinna obejmować te wszystkie produkty spożywcze, które pomagają Twojemu organizmowi pracować nad zapewnieniem sobie lepszego zdrowia oraz poprawienia kondycji.

Innymi słowy, dłuższe życie zapewni Ci po prostu dobieranie żywności odpowiednio wysokiej wartości odżywczej i jednocześnie zdrowej. Im bardziej zróżnicowane i zdrowe będą produkty spożywcze, które składają się na Twoją dietę, tym dłużej pożyjesz. To proste.

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji naprawdę mnóstwo opcji żywieniowych. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, jest przestrzeganie zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety, która zawiera spore ilości składników odżywczych korzystnie wpływających na nasz organizm.

Taki sposób odżywiania się zapewni nam dłuższe życie i lepszą ogólną kondycję całego organizmu. Ale tak naprawdę pierwszym i podstawowym krokiem prowadzącym nas do tego celu jest nie tyle skupianie się na zdrowej diecie, co wyeliminowanie z niej szkodliwych produktów i potraw. A na samym szczycie listy tego, czego należy za wszelką cenę unikać są fast foody.

Zdrowa dieta, która zapewni nam dłuższe życie zawiera spore ilości białka, węglowodanów, minerałów, pierwiastków śladowych, witamin i wiele innych składników, których potrzebujemy, aby zapewnić sobie odpowiednio wysoki poziom energii i żyć zdrowiej oraz o wiele dłużej.

Dlaczego tylko odpowiednio zrównoważona dieta zapewni nam dłuższe życie?

Zrównoważona i dobrze opracowana dieta pomaga nam zapobiegać między innymi rozwojowi chorób takich jak:

  • Otyłość
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Problemy z sercem i krążeniem krwi
  • Niedokrwistość (anemia)
  • Osteoporoza

Powinieneś jeść produkty spożywcze z różnych grup żywności, ponieważ każda z nich zawiera różne składniki odżywcze zapewniające Twojemu organizmowi to, czego on potrzebuje, aby funkcjonować w optymalny sposób i zapewnić Ci tym samym dłuższe życie.

Zdrowa dieta

Aby utworzyć wspominaną już przez nas dziś wielokrotnie odpowiednio zbilansowaną dietę, powinieneś uwzględnić w swoim codziennym jedzeniu:

  • Spore ilości świeżych owoców i warzyw
  • Ryby lub owoce morza (w zasadzie wystarczy jeść je co najmniej dwa razy w tygodniu)
  • Zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i olej rzepakowy
  • Orzechy w małych ilościach
  • Czerwone mięso w małych ilościach
  • Przeciwutleniacze, takie jak brokuły, zielona herbata i pomidory.

Niektóre produkty spożywcze mogą wydłużyć nasze życie

Poniżej przedstawimy Ci produkty spożywcze, które pomogą Ci uzyskać dłuższe życie. Są one jedzeniem o naprawdę wysokiej wartości odżywczej, znanym również pod potocznym określeniem „superfood”. Poznaj nieco bliżej ich właściwości, a gwarantujemy Ci, że gdy tylko zdobędziesz o nich dodatkowe informacje, natychmiast dodasz je do swojej codziennej diety.

1. Brokuły

Brokuły to wspaniałe i niezwykle smaczne warzywa o wysokiej zawartości witaminy A i D. Mają one także również cenne właściwości przeciwutleniające i odżywcze. Składają się głównie z wody, dlatego też możemy jeść brokuły w dużych ilościach bez obawy o przybranie na wadze.

Jedzenie brokułów

Brokuły zawierają również witaminy z grupy B, które pomagają w zapewnieniu zdrowia i dobrej kondycji układu krążenia. Warzywo to zawiera również luteinę i zeaksantynę, które są naturalnymi związkami zapobiegającymi powstawaniu zaćmy i zwyrodnieniu plamki żółtej.

Ogólnie rzecz biorąc, brokuły są również łatwym do przyrządzenia produktem spożywczym. Są także naprawdę wspaniałe do gotowania na parze, grillowania lub miksowania do postaci kremu.

2. Pomidory

Innym produktem spożywczym zapewniającym Ci dłuższe życie są pomidory. Są to rośliny (traktowane niekiedy jako owoce), które zawierają w składzie głównie wodę i węglowodany. Zapewniają one ogromną wręcz ilość witaminy A i C oraz minerałów, takich jak potas.

Pomidory są również bogate w likopen, który należy do grupy karotenoidów, substancji chemicznych działających jako przeciwutleniacze. Zapobiega on chorobom przewlekłym i problemom ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Ilość likopenu zawartego w pomidorach zależy od sposobu ich uprawy, dlatego też zawsze warto wybierać produkty z upraw ekologicznych. Kolejnym czynnikiem decydującym jest ich dojrzałość – najlepsze do spożycia są pomidory twarde, o jasnoczerwonej barwie. Miękkie i przejrzałe mają nieco niższe wartości odżywcze.

3. Soczewica

Należąca do rodziny roślin strączkowych soczewica jest bogatym źródłem białka, tak samo wydajnym jak mięso. Zawiera ona również cenne minerały, takie jak magnez, cynk i fosfor.

Soczewica zawiera również witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. Witaminy te odgrywają istotną rolę w tworzeniu komórek, wytwarzaniu hormonów i czerwonych krwinek.

Soczewica

Dodatkowo soczewica pozwala wzmocnić układ odpornościowy i nerwowy, a także pomaga w stymulowaniu ruchów robaczkowych jelit, co zapobiega zaparciom. I na koniec, zawarte w soczewicy węglowodany dostarczają organizmowi dodatkowej energii, co przekłada się na Twoją wyższą wydajność w ciągu całego dnia.

4. Ciecierzyca

Ta roślina strączkowa zawiera lecytynę, która jest specjalnym rodzajem tłuszczu pomagającym obniżyć poziom cholesterolu i równoważyć poziom glicerolu we krwi.

Ciecierzyca zawiera również błonnik rozpuszczalny, który jest rodzajem białka pozwalającego skuteczniej usuwać tłuszcz i toksyny z Twojego organizmu. Cechuje się ona także wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, które chronią Twój układ sercowo-naczyniowy i zapobiegają tworzeniu się złogów tłuszczowych w Twoich naczyniach krwionośnych.

A właściwości te bezpośrednio wpływają na dłuższe życie.

Ponadto ciecierzyca eliminuje toksyny, które mogą doprowadzić do marskości lub zapalenia wątroby, co czyni ją niezwykle cennym produktem spożywczym korzystnie wpływającym na ten organ. I na koniec warto wspomnieć także o tym, że roślina ta cechuje się również wysoką zawartością magnezu, który poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie i naczynia krwionośne oraz elastyczność ścianek tętnic.

5. Awokado

Ten niezwykle smaczny owoc oferuje spore ilości lipidów, które zwiększają (czasami niestety) jego kaloryczność, przez co sporo osób w ogóle nie bierze go pod uwagę podczas układania dla siebie optymalnej diety.

Awokado

Niemniej jednak awokado zawiera spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy. W jego składzie znaleźć można także minerały, takie jak magnez i potas, które pomagają w wchłanianiu wapnia i zapewniają dobrą kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli chodzi o witaminy, to należy pamiętać o tym, że awokado zawiera witaminę E. Jest ona doskonałym przeciwutleniaczem. W jego składzie znajdziemy także bardzo potrzebne naszemu organizmowi witaminy C i B6.

6. Łosoś

Mięso łososia lub ogólnie rzecz biorąc “ryb tłustych ” zawiera spore ilości kwasów tłuszczowych omega-3, co oznacza, że jest to produkt spożywczy doskonale sprawdzający się w przypadku konieczności obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów w osoczu krwi.

Mięso łososia

Spożywanie mięsa tej ryby zapobiega również tworzeniu się skrzepów we krwi. Ponadto, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju ryb, łosoś stanowi doskonałe źródło białka.

Mięso łososia zawiera spore ilości witamin z grupy B, które pomagają organizmowi wchłonąć składniki odżywcze zapewniające mu dodatkową energię. Pomaga ponadto organizmowi w przyswajaniu kwasów tłuszczowych, białek i węglowodanów.

7. Ciemna czekolada (gorzka)

Zrównoważona, odpowiednio opracowana dieta nie musi wcale oznaczać, że musisz wykluczyć z niej czekoladę. W rzeczywistości ciemna czekolada zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze, węglowodany i inne związki, których potrzebuje nasz organizm. Jej głównymi składnikami są ziarna kakaowe i węglowodany.

Masło kakaowe zawiera kwas stearynowy, który jest nasyconym kwasem tłuszczowym. Cechuje się on tym, że nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi, a nawet w niektórych przypadkach go obniża. Czekolada ta zawiera również teobrominę, substancję, która działa jak naturalny filtr krwi i stymuluje jednocześnie obieg krwi.

Ciemna czekolada

Zalecenia dodatkowe

Oprócz stosowania dobrze zbilansowanej i zdrowej diety, możesz zapewnić sobie dłuższe życie przestrzegając kilku dodatkowych zaleceń. Są one następujące:

  • Podziel swoją dzienną rację żywnościową na co najmniej trzy małe posiłki w ciągu dnia. Celuj w rozłożenie jedzenia na 5 posiłków dziennie.
  • Unikaj spożywania potraw smażonych, o wysokiej zawartości tłuszczu lub żywności zawierającej sztuczne barwniki i aromaty spożywcze.
  • Pij od 2 do 3 litrów wody dziennie, oprócz standardowych napojów i zup.
  • Co najmniej 3 razy w tygodniu uprawiaj ćwiczenia fizyczne lub jakikolwiek inny rodzaj aktywności fizycznej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Stephen J Crozier et al. “Cacao seeds are a “Super Fruit”: A comparative analysis of various fruit powders and products”, Chemistry Central Journal, 20115:5
    • Raatz SK et al. “Dose-dependent consumption of farmed Atlantic salmon (Salmo salar) increases plasma phospholipid n-3 fatty acids differentially”, J Acad Nutr Diet. 2013 Feb;113(2):282-7.
    • Mark L. Dreher & Adrienne J. Davenport, “Hass Avocado Composition and Potential Health Effects”, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, Volume 53, 2013 – Issue 7, Pages 738-750
    •   Rani Polak et al. “Legumes: Health Benefits and Culinary Approaches to Increase Intake”, Clin Diabetes. 2015 Oct; 33(4): 198–205.
    • Erica N. Story et al. “An Update on the Health Effects of Tomato Lycopene”, Annu Rev Food Sci Technol. 2010; 1:

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.