Idealna dieta odchudzająca - czyli stracić kilogramy

Jeśli naszym celem jest bezpowrotna utrata wagi, bez ryzyka efektu jojo musimy konsekwentnie stosować się do zbilansowanej diety. Idealna dieta odchudzająca to taka, która nie tylko jest narzędziem do utraty kilogramów ale staje się sposobem na zdrowe życie.
Idealna dieta odchudzająca - czyli stracić kilogramy
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Idealna dieta odchudzająca zasłużyła na to miano, bowiem pozwoli Ci stracić około pół kilograma tygodniowo. W tym tempie możesz uwolnić się minimum od 2 kg miesięcznie bez konieczności “diety cud” która nie uwzględnia efektu powracającej wagi.

Przedstawiamy Ci alternatywny sposób by schudnąć szybko, w zdrowym tempie i nie musieć martwić się o powracające kilogramy.

Nie jest to restrykcyjna ścisła dieta, ograniczająca spożycie określonej grupy produktów spożywczych. Jest to przepis na zmianę sposobu odżywiania, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych i niezbędnych składników odżywczych i cieszyć się pełnym zdrowiem.

Przewodnią myślą tej diety jest zmniejszenie spożycia kalorii z cukrów i tłuszczów. To powoduje, że ta idealna dieta odchudzająca nazywana jest też dietą niskokaloryczną.

Produkty spożywcze wchodzące w skład diety niskokalorycznej

Nabiał

Produkty mleczne odgrywają ważną rolę w procesie odchudzania. Szczególnie te o niskiej zawartości tłuszczu: odtłuszczone mleko, jogurt naturalny czy świeży biały ser. Poszczęściło się wszystkim fanom serów!

Jeśli jesteśmy miłośnikami napojów mlecznych, takich jak mleko sojowe, migdałowe czy napój ryżowy: najlepiej jest wybrać te wzbogacone wapniem. 

nabiał

Owoce, warzywa i rośliny strączkowe

Dlaczego warto wprowadzić warzywa do swojej diety? Pełne minerałów i wartości odżywczych mają zdrowotną moc i niewielką ilość kalorii.

Zalecane w każdej diecie są źródłem wielu witamin. Idealna dieta odchudzająca będzie bazować właśnie na nich, szczególnie na surowych warzywach takich jak: sałata, pomidor, zielony ogórek, marchewka czy cukinia. Nie zapominajmy o smacznych brokułach, kapuście i grzybach.

Czerwone warzywa obfitują w likopen, antocyjany i potas; zielone są przepełnione chlorofilem i witaminą C, natomiast fioletowe warzywa są źródłem antocyjanozydów. 

Owoce nie bez powodu wraz z warzywami stoją na szczycie piramidy żywnościowej. Jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowie, najlepiej jest spożywać kilka owoców dziennie. Możemy je dołączyć do śniadania, lunchu czy lekkiej kolacji.

Pamiętaj, że są też świetną przystawką bądź podwieczorkiem. Jeśli lubisz podjadać między głównymi posiłkami, zamiast szkodliwych słodyczy – chwyć za jabłko lub gruszkę.

“Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie.”

-angielskie przysłowie-

Idealna dieta odchudzająca powinna obfitować w produkty pełnoziarniste, zbożowe i rośliny strączkowe. To zagwarantuje nam dzień pełen energii. Warto zbilansować ilość spożywanych warzyw z analogiczną ilością produktów pełnoziarnistych, czy roślin strączkowych.

Aby uniknąć wysoce rafinowanych produktów, biały makaron należy zastąpić jego integralnym odpowiednikiem.

Idealna dieta odchudzająca bogata w białka i tłuszcze

Nie zapomnij uzupełnić jadłospis w żywność bogatą w białko: jaja, mięso i ryby. W przypadku jajek warto jednak nie przekraczać 4 sztuk tygodniowo. Co do mięsa uznaje się, że powinno być białe, ograniczając tym samym spożycie czerwonego mięsa maksymalnie do dwóch razy w tygodniu.

wędliny, ryba i nasiona

Czy pamiętasz kampanię reklamową, która nawoływała do jedzenia ryb? Jedz ryby codziennie. Dla naszego zdrowia cennym rozwiązaniem byłoby zastąpienie mięsa dużą ilością ryb, co najmniej 4 lub 5 razy w tygodniu. Co za tym idzie olej i wszelkiego rodzaju tłuszcze, które dodajemy do potraw powinny zostać zredukowane do minimum.

Ilość tłuszczu, która jest dozwolona czyli 2-3 łyżeczki dziennie możemy wykorzystać do przygotowania (usmażenia) posiłków. Takie postępowanie może być kluczowe w osiągnięciu celu diety odchudzającej.

Odchudzająca kompozycja produktów spożywczych

Aby dobrze stosować się do diety niskokalorycznej, dobrze jest trzymać się konkretnych schematów ułatwiających organizację posiłków. W ten sposób możemy mieć pewność, że dostarczamy do organizmu niezbędne ilości wartości odżywczych opartych na zbilansowanej diecie.

jogurt z malinami i płatkami a idealna dieta odchudzająca
  • Podczas śniadania skup się na nabiale i dodaj sobie energii na cały dzień: biała kawa z odtłuszczonym mlekiem oraz płatki owsiane. Możemy przygotować dwa tosty z indykiem, niezwykle bogate w białko.
  • Na drugie śniadanie świetnie sprawdzą się przekąski oparte na świeżych owocach: kiwi, banan czy pomarańcza, albo sezonowe dary polskich sadów. W ten sposób uśpimy głód między posiłkami.
  • W porze obiadu należy skupić się na: warzywach, produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych. Możesz zaserwować sobie krem z cukini czy pieczone ziemniaki. Na drugie danie dostarcz do organizmu białka, ograniczając spożycie tłuszczu. Przygotuj kurczaka czy łososia z grilla.
  • Na deser: odtłuszczony jogurt z owocami lub naturalną konfiturą.
  • Po południu możemy powtórzyć rytuał jedzenia owoców w postaci sycącej przekąski: np. pokrojone jabłka i banany.
  • Na koniec dnia powtórzymy pewien schemat z obiadu: zainwestujemy w zdrowe warzywa, tyle że w mniejszej ilości. To może być sałatka lub delikatna ryba z grilla (sola czy morszczuk) albo wykwintny omlet z bazylią.

Ciekawostka: na proces odchudzania wpływa też wypicie szklanki mleka tuż przed snem. Pozwoli Ci lepiej zasnąć a w nocy zadba aby twój organizm przygotował się do utraty zbędnych kilogramów. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody. 

[featured-post url=”https://krokdozdrowia.com/seler-pomoze-ci-schudnac/”


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.