Dieta lipofilowa - na czym polega i jak ją stosować?

Dieta lipidowa jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą schudnąć i uniknąć wielu schorzeń. Pamiętaj jednak, że należy wprowadzać ją pod nadzorem lekarza, aby uniknąć powikłań
Dieta lipofilowa - na czym polega i jak ją stosować?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielu z nas nieustannie szuka sposobu, aby zrzucić zbędne kilogramy. Jedną z opcji jest dieta lipofilowa, która wspomoże nasz organizm i pozwoli schudnąć. Każdego dnia podsuwamy Wam nowe rozwiązania na zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Dziś skupimy się właśnie na tej diecie.

Zastanawiasz się pewnie jakie są potencjalne rezultaty owej diety? Badania wskazują, że pomoże zrzucić od 20-30 kilogramów w ciągu 4 miesięcy. Pamiętaj jednak, że to intensywna, dość ekstremalna dieta, której nie należy przeciągać w nieskończoność. Znajdźmy umiar we wszystkim.

Czym dokładnie jest dieta lipofilowa?

Dieta lipofilowa jest planem żywieniowym, który opiera się tylko na spożywaniu naturalnych pokarmów, unikając wszelkich przetworzonych produktów. Owoce i warzywa są dozwolone w małych ilościach.

Paczkowana żywność, zarówno ta naturalna, jak i przetworzona jest: kategorycznie zabroniona! Wszelkie preparaty zawierające dodatki w postaci tłuszczu, soli czy słodzików muszą zostać znacznie ograniczone.

Dieta lipofilowa – jaki jest jej cel?

Przede wszystkim, za cel dieta ta obrała: unikanie spożywania przetworzonej żywności. Nie jest tajemnicą, że większość z tych pokarmów doprowadza do problemów zdrowotnych, jak na przykład: cukrzycy i nadciśnienia, czy uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Poprzez redukcję tej żywności, zyskamy wiele korzyści dla naszego organizmu, co więcej zrzucimy też zbędne kilogramy. Pamiętaj jednak, że istnieją choroby, które wprowadzają nieodwracalne zmiany w naszym ciele i nawet dieta lipofilowa nie poradzi sobie z ich konsekwencjami.

Jak doskonale wiesz, spotykają nas choroby, które wiążą się ze zmianą trybu życia i nieustanną kuracją. Nie zaniedbuj więc monitorowania swojego organizmu. Zanim rozpoczniesz określoną dietę, dowiedz się w jakiej kondycji znajduje się Twój organizm.

Jak wprowadzić dietę?

Wyróżniamy dwie fazy wprowadzania tej diety w życie:

Faza I

Na pierwszym etapie diety dąży się do adaptacji nowego stylu życia. Trwa to 4 miesiące i zazwyczaj jest to najbardziej skomplikowany i trudny dla nas czas. W tej fazie musimy przyzwyczaić się do nowych zwyczajów żywieniowych i sposobów przygotowania posiłków.

dieta lipofilowa

Możliwe jest, że zaczniemy odczuwać wilczy głód, jeśli dobrze nie przemyślimy i odpowiednio nie dostosujemy porcji jedzenia.

Ponadto w fazie pierwszej czas spożywania posiłków jest bardzo surowy i konkretnie określony, bez możliwości moderacji. Zaleca się aby jeść co 120 minut, to bowiem pozwala przyspieszyć metabolizm i wspomóc spalanie tłuszczu.

Faza 2

Ta faza ma na celu utrzymanie osiągniętych wcześniej wyników. Teoretycznie powinna trwać około 4 miesięcy, ale w wielu przypadkach można nieco rozszerzyć czas jej praktykowania.

Pamiętaj jednak, że przed podjęciem decyzji o wprowadzaniu tej diety i przeciąganiu okresu jej stosowania: należy skonsultować to z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania kontrolne.

To pozwoli ustalić najlepszy plan działania, korzystny dla naszego zdrowia.

Żywność, której należy unikać

Zapewne zauważyłeś już, że lista pokarmów, których należy pozbyć się ze swojego życia jest bardzo długa. Szczególnie w kontekście diety lipofilowej.

Zasadniczo bowiem powinniśmy unikać wszystkiego, co nie wynika bezpośrednio z natury i nie może być spożyte w naturalnej postaci. Istnieją jednak pewne pokarmy, których należy bezwzględnie unikać.

  • Przede wszystkim, należy bezsprzecznie zrezygnować z produktów takich jak: alkohol, cukier czy sztuczne sosy. Nie powinniśmy też jeść pewnego rodzaju białek, np. kiełbas i wędlin.
  • Powinniśmy unikać też owoców bogatych w cukry. Najczęściej wymienia się tutaj: banany, melon, figi i ananasy. Czy należy usunąć warzywa ze swojej listy? Mówi się tutaj o ogórku, bakłażanie, kalafiorze czy marchewce.
  • Oczywiście musimy zrezygnować z pieczywa, słodyczy i makaronów.

Dieta lipofilowa – dozwolona żywność

Jak widać, lista rzeczy niedozwolonych jest długa i bardzo restrykcyjna! Na szczęście wykaz dozwolonych pokarmów, powinien to wynagrodzić. Co możemy jeść stosując się do tej specyficznej diety?

  • Możemy spożywać czerwone mięso, ryby i drób; pod warunkiem jednak, że pozbawione są tłuszczu. Należy unikać też dodawania jakiegokolwiek tłuszczu do gotowania. Można przygotować posiłki na parze, grillu czy w postaci zupy.
  • Inne białka dozwolone w tym planie żywieniowym to: jajka, mleko odtłuszczone bez laktozy oraz jogurt o niskiej zawartości tłuszczu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko chorób serca i wysokiego poziomu złego cholesterolu we krwi.
  • A co z warzywami? Możemy jeść sałaty, seler i wszelkie warzywa strączkowe. Stanowić będą najbardziej zróżnicowaną grupę pokarmów w tej diecie, jednocześnie nieprzeciętnie korzystną ze względu na zawartość włókien roślinnych.
  • Co do owoców: jeśli nie są jednymi z tych wymienionych w poprzednim akapicie – spożywaj je do woli. Wystarczy pamiętać, że nadmiar owoców może wpłynąć na poziom glukozy we krwi. Wszystko traktuj więc z umiarem!
sałata i dieta lipofilowa

Dieta lipofilowa to interesujący ale wymagający wybór. Zalecamy, aby przed podjęciem tak ważnej decyzji skonsultować się ze specjalistą. Może okazać się bowiem, że tego rodzaju plan nie jest wskazany w Twoim przypadku. Nie zaszkodzi zaczerpnąć porady!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kearns CE., Schmidt LA., Glantz SA., Sugar industry and coronary heart disease research. JAMA Intern Med, 2017.
  • Zhao Y., Wang L., Xue H., Wang H., Wang Y., Fast food consumption and its associations with obesity and hypertension among children: results from the baseline data of the childhood obesity study in china mega cities. BMC Public Health, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.