Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów

Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, musisz oczywiście stosować się do zaleceń lekarza. Ponadto jednak warto przyjrzeć się codziennej diecie i dostosować ją do potrzeb organizmu obciążonego chorobą.
Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie stawów prowadzi do ich uszkodzenia. Jeśli cierpisz na to schorzenie, dieta dla osób cierpiących na zapalenie  stawów może Ci bardzo pomóc.

Choroba zwyrodnieniowa może być też bardzo bolesna. Dlatego zaleca się pacjentom podejmowanie wszelkich działań, które mogą zahamować jej rozwój. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jej najważniejszym elementom.

Choć przestrzeganie zaleceń może początkowo stanowić dla Ciebie wyzwanie, zdecydowanie warto spróbować dopasować codzienny jadłospis do wymagań, jakie stawia dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów.

Silną motywacją może być dla Ciebie wizja pogorszenia stanu Twojego zdrowia i nasilania się bólu. Przede wszystkim staraj się prowadzić jak najzdrowszy tryb życia i postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów: zalecenia

Aby skutecznie zwalczać problemy, które towarzyszą zapaleniu stawów, zwracaj uwagę na to, co jesz. Postaraj się wprowadzić do codziennej diety jak najwięcej następujących produktów:

Łosoś

Pierwszy produkt, który powinien koniecznie znaleźć się w diecie osoby cierpiącej na zapalenie stawów, to łosoś. Mięso łososia bogate jest w kwasy tłuszczowe 0mega 3, które wykazują działanie przeciwzapalne.

Zaleca się spożywanie dwóch porcji łososia na tydzień. Taka ilość przyniesie pożądane korzyści. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na tak częste kupowanie łososia, zastąp go tuńczykiem lub sardynkami.

Możesz też z powodzeniem jeść zamiennie te trzy rodzaje ryb. Dzięki temu ich smak Ci się nie znudzi, a dieta będzie bardziej zróżnicowana.

Soja

Jeśli jesteś wegatarianinem lub weganinem, ryby nie będą dla Ciebie odpowiednią opcją. W takim przypadku dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów może opierać się na produktach sojowych.

Soja - dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów

Nasiona soi również są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Możesz je spożywać w wielu różnorodnych formach, takich jak na przykład:

  • Tofu
  • Kiełki
  • Nasiona i przyrządzone z nich produkty (na przykład pasztet sojowy)
  • Mleko

Soja to bardzo wszechstronny i pełnowartościowy produkt. Zawiera niewiele tłuszczu, jest za to bogata w błonnik i białko. Z tego właśnie powodu produkty sojowe ograniczają stany zapalne i poprawiają nasz całościowy stan zdrowia.

Jako że soja jest tak uniwersalna, możesz ją spożywać w praktycznie każdym posiłku dnia. Wystarczy, że połączysz produkty sojowe z innymi składnikami.

Tłuszcze roślinne wysokiej jakości

Wiemy już dobrze, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera tłuszcze korzystnie wpływające na kondycję serca i zwalczające stany zapalne.

Ale oliwa to nie jedyny tłuszcz, który może być obecny w diecie dla osób, którym dokucza zapalenie stawów.

Większość olejów roślinnych ma bardzo podobne właściwości. Tłuszcze te pozwolą Ci też cieszyć się wszystkimi korzyściami, które oferują nasiona lub orzechy, z jakich zostały pozyskane.

Świetną alternatywą dla oliwy z oliwek i okazją do wprowadzenia różnorodności jest olej z nasion słonecznika i olej z pestek awokado. Oba zawierają większą dawkę kwasów omega 3 niż oliwa z oliwek. Wzbogacą też Twoje dania o nowe nuty smakowe.

Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów: przeciwwskazania

Oto lista produktów żywnościowych, których chorując na zapalenie stawów należy za wszelką cenę unikać:

Smażone dania i przetworzona żywność

Kluczem do powodzenia tej diety jest maksymalne ograniczenie spożycia smażonych produktów. Tego typu dania pogarszają stany zapalne i prowadzą do zaognienia problemu.

Proponujemy zastąpienie smażonych dań posiłkami przygotowanymi poprzez niskotłuszczowe gotowanie na parze, grillowanie, gotowanie lub pieczenie w piekarniku.

Oczywiście w niektórych domach wprowadzenie takiej zmiany może być wyzwaniem. Nie w każdej kuchni jest na przykład miejsce na grill elektryczny. Ważną rolę odgrywają też przyzwyczajenia kulinarne.

Ale warto spróbować! To, co wydaje się trudne do wykonania, często ostatecznie okazuje się proste. Wystarczy nieco silnej woli. Zobaczysz, jak wspaniałe efekty osiągniesz!

Smażone jedzenie

Jeśli jednak wprowadzenie tych zmian okaże się dla Ciebie zbyt trudne, zwróć się do specjalisty. Umów się na konsultacje z dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.

Tego rodzaju inwestycja zawsze zwraca się w postaci widocznych efektów. Po kilku miesiącach Twoja wiedza pozwoli Ci na samodzielne układanie zdrowego jadłospisu, a dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów nie będzie miała przed Tobą tajemnic.

Cukry i słodziki

Kolejnym składnikiem, którego osoby cierpiące na zapalenie stawów powinny unikać jak ognia, jest cukier.

Słodziki również zaliczają się do tej kategorii. Niestety tego typu substancje są obecne w większości produktów, które na co dzień kupujemy.

Z tego właśnie powodu idealnie byłoby, gdybyś mógł zainwestować w naturalne składniki i przygotowywać wszystkie posiłki samodzielnie od początku do końca.

Pamiętaj, że aby wzmocnić czy wzbogacić smak potraw możesz dodać do nich odrobinę miodu, syropu klonowego, syropu z agawy lub stewii.

Drugą opcją są przyprawy. Wykorzystaj ogromny potencjał ziół (podstawowe to mięta i bazylia), naturalnych wzmacniaczy smaku (jak na przykład esencja waniliowa) i przypraw (anyż, kardamon).

Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów: Produkty nabiałowe

Pacjenci cierpiący na zapalenie stawów powinni starać się unikać produktów nabiałowych. Mogą one bowiem powodować podrażnienia i zapalenia w okolicach stawów.

Ten efekt nie jest jednak regułą. Ustal, czy w Twoim przypadku nabiał okazuje się szkodliwy.

Różne produkty nabiałowe

Jeśli okaże się, że konieczne jest unikanie nabiału, pamiętaj by zwracać uwagę na dawkę protein. Zrównoważ ilość przyjmowanego białka, spożywając inne bogate w nie produkty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Back M., Hansson GK., Omega 3 fatty acids, cardiovascular risk, and the resolution of inflammation. FASEB J, 2019. 33 (2): 1536-1539.
  • Nettleton JA., Steffen LM., Mayer Davis EJ., Jenny NS., et al., Dietary patterns are associated with biochemical markers of inflammation and endothelial activation in the Multi-Ethnic study of ahterosclerosis. Am J Clin Nutr, 2010.
  • Chin KY., The spice for joint infammation: anti inflammatory role of curcumin in treating osteoarthritis. Drug Des Devel Ther, 2016. 10: 3029-3042.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.