Detoks tętnic - 9 produktów, które powinieneś jeść

Czy wiedziałeś, że oprócz wielu właściwości leczniczych, oliwa z oliwek pomaga także oczyścić tętnice i wspomaga zdrowie układu krążenia?
Detoks tętnic - 9 produktów, które powinieneś jeść

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2018

Specjaliści są w tej kwestii zgodni: każdy z nas powinien regularnie przeprowadzać detoks tętnic. Odpowiednia troska o zdrowie układu krążenia pomoże nam uniknąć wielu poważnych chorób w przyszłości.

Pamiętaj, że to co jesz, ma bardzo duży wpływ na Twoje zdrowie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby spożywać produkty najwyższej jakości. Dzisiejszy rynek zalany jest asortymentem o wątpliwym składzie i pochodzeniu, nafaszerowanym chemią i konserwantami. A te z pewnością nie są dobre ani dla naczyń krwionośnych, ani dla serca.

Zmiana diety na zdrowszą i regularny detoks tętnic pomoże Ci zapobiec rozwojowi takich dolegliwości jak otyłość, choroby układu krążenia czy zaburzenia hormonalne. Poznaj produkty, które naturalnie zadbają o Twoje zdrowie!

9 produktów na detoks tętnic!

Eksperci ostrzegają, że nadmierne spożywanie produktów ubogich w tak zwane “zdrowe” tłuszcze może źle wpływać na Twoje zdrowie, podnosić poziom cholesterolu oraz zwiększać ryzyko rozwoju poważnych chorób.

Na szczęście, istnieją produkty, które dzięki swoim naturalnym właściwościom wspomagają proces oczyszczania organizmu, bez negatywnych skutków.

Poniżej przedstawiamy dziewięć produktów, które spożywane regularnie, pomogą w oczyszczeniu tętnic. Jedz je codziennie, aby skutecznie pozbyć się toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii.

1. Sok z granatu

Świeży sok z granatu

Wykazano, że naturalny sok z granatów posiada jedną z najwyższych liczb przeciwutleniaczy, które są korzystne dla zdrowia. W rzeczywistości granat wpływa korzystniej na stan naszego zdrowia od jeżyn, jagód i pomarańczy.

Regularne spożywanie tego soku świetnie wspomaga detoks tętnic, redukując negatywne skutki miażdżycy i obniżając zły cholesterol (LDL).

2. Tłuste ryby

Tłuste ryby są bogate w kwasy omega-3, składniki odżywcze, których Twój organizm nie produkuje. Ich przyswajanie wraz z jedzeniem może wpłynąć na zdrowie układu krwionośnego.

Dodawaj tłuste ryby do swojej diety przynajmniej dwa razy w tygodniu. Może mieć to zbawienny wpływ na stan naczyń krwionośnych. Badania naukowe dowodzą, że kwasy omega-3  skutecznie odblokowują tętnice ze złogów, regulują stężenie lipidów we krwi, a także zapobiegają tworzeniu się  skrzepów.

Dodatkowo kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie na rozszerzone żyły.

Ryby, które powinnaś jeść to:

  • Łosoś
  • Makrela
  • Tuńczyk
  • Pstrąg
  • Śledź
  • Sardynki

3.  Kiszona kapusta

Słoik z kiszoną kapustą

Kiszona kapusta jest naturalnym źródłem zdrowych bakterii, które pozytywnie wpływają na Twój system trawienny oraz zdrowie serca.

Dodana do codziennej diety, kiszona kapusta, poprawia naturalne procesy oczyszczania organizmu, przy jednoczesnym obniżaniu poziomu cholesterolu i eliminowaniu substancji toksycznych.

Co najważniejsze, wzmacnia Twój organizm i przeciwdziała wielu infekcjom. Zatem jedz ją jak najczęściej!

4. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek także jest naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych, które stymulują naturalny proces oczyszczania tętnic. 

Spożywana na surowo, pomaga usnąć nadmiar cholesterolu i trójglicerydów, co z kolei zmniejsza ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.

Z kolei zawarte w oliwie przeciwutleniacze chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także zapobiegają tworzeniu się skrzepów.

5. Ziarna sezamu

Olej sezamowy

Ziarna sezamu okazały się mieć zbawienny wpływ na ochronę serca, problemy z krążeniem i zapobieganie postępu miażdżycy tętnic.

Zawierają one kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, a także naturalne związki przeciwzapalne, które pośród wielu innych korzyści, wpływają między innymi na poprawę stanu zdrowia tętnic.

6. Pomidory

Pomidory zawierają skuteczny przeciwutleniacz znany jako likopen, który pomaga zmniejszać poziom złego cholesterolu odkładającego się w tętnicach. Ponadto czerwony miąższ jest niezwykle cennym naturalnym źródłem antyoksydantów.

Możesz czerpać korzyści z jedzenia surowych pomidorów w sałatkach czy w sokach, ale najpełniej wykorzystasz ich właściwości po ugotowaniu.

7. Płatki owsiane

Miska płatków owsianych

Błonnik zawarty w owsiance korzystnie wpływa na poprawę trawienia, ale również wspomaga metabolizm cholesterolu i tłuszczów.

Jedz płatki owsiane codziennie lub trzy razy w tygodniu, aby przeprowadzić autentyczny detoks tętnic i wyeliminować z nich wszelkie szkodliwe odpady.

8. Orzechy

Są nie tylko świetną alternatywną przekąską kiedy jesteśmy głodni, ale zapobiegają także blokowaniu tętnic i chorobom układu krążenia.

Orzechy zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kwasy omega-3, które pomagają zapobiegać gromadzeniu się złego cholesterolu w organizmie. Co więcej, poprawiają ogólne zdrowie niemalże wszystkich narządów naszego ciała.

Wybierz orzechy takie jak:

  • orzechy laskowe
  • pistacje
  • migdały (aby lepiej się trawiły, namocz je na kilka godzin w wodzie)
  • orzeszki ziemne

9. Arbuz

Kawałki arbuza

Arbuz jest owocem o bardzo niskiej zawartości kalorii, ale o dużej liczbie przeciwutleniaczy, które chronią tętnice. Bez wątpienia owoc ten powinien znaleźć się w codziennej diecie każdego z nas!

  • Właściwości moczopędne arbuza pomagają eliminować stany zapalne, poprawiają krążenie, a także wpływają na usuwanie odpadów z krwiobiegu.
  • Arbuz zawiera również aminokwas znany jako L-cytrulina, który jest niebywale skuteczny w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi.

Jak widać, istnieje wiele pokarmów wspomagających detoks tętnic. Aby w pełni wykorzystać ich lecznicze właściwości, powinniśmy sięgać po nie jak najczęściej. Jednakże nie wszystkie są u nas dostępne o każdej porze roku. W takim wypadku warto wykorzystać sezon i zajadać się arbuzami czy granatami do woli.

Staraj się spożywać wszystkie te produkty regularnie i nie zapomnij, aby wspierać ich działanie zdrową, zbilansowaną dietą. Co więcej, aktywność fizyczna także jest kluczem do utrzymania zdrowych i czystych tętnic.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.