Depresja a smutek - Poznaj 4 różnice

Smutek i depresja mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie są tym samym. Smutek w przeciwieństwie do depresji nie jest chorobą, a normalną psychologiczną reakcją.
Depresja a smutek - Poznaj 4 różnice

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2019

Problem zazwyczaj leży w nieprecyzyjnym wyrażaniu się, gdyż z reguły wiemy czym różnią się depresja i smutek. Smutek jest jednym z symptomów depresji.

Smutek i depresja mają wiele wspólnego, ale są zupełnie inaczej uwarunkowane i ludzie mają czasem tendencje do zamiennego stosowania tych terminów. Może to prowadzić do nadinterpretacji i niezrozumienia.

W tym artykule pokażemy Wam, jak używać i rozumieć oba te terminy.

1. Depresja to choroba psychiczna

kobieta zakrywa twarz

To główna różnica pomiędzy smutkiem i depresją – depresja to choroba psychiczna, natomiast smutek jest emocją wywołaną najczęściej przez niedawną sytuację.

Nie da się ukryć, że depresja łączy się z uczuciem smutku, ale to tylko jeden z licznych objawów. Dodać należy do tego apatię, przygnębienie, niepokój i poczucie beznadziei.

Smutek to tymczasowy stan, który prędzej czy później się skończy. Depresja to długotrwała dolegliwość, która może prowadzić do chronicznego marazmu.

Eksperci z dziedziny psychologii uważają, że aby zdiagnozować depresję, pewne symptomy muszą trwać przynajmniej 6 miesięcy.

2. Smutek to stan, który przemija

Jak już napisaliśmy, smutek jest tymczasowym stanem, nawet jeśli czasem trwa dłużej niż się tego spodziewaliśmy.

W przeciwieństwie do depresji stanowi normalną, naturalną psychologiczną reakcję i nie jest chorobą psychiczną. Powstaje w trudnych momentach lub kiedy ktoś nas skrzywdzi.

Emocja ta wtedy narasta i nie da się jej uniknąć.

kobieta zanurza twarz

Dlatego też nie powinno się aż nadto przejmować smutkiem. To normalne uczucie, kiedy stracimy kogoś nam bliskiego, zerwiemy z partnerem lub opuścimy dom.

Smutek wskazuje, że coś dla nas ważnego się skończyło lub zmieniło, ale z czasem smutek minie.

3. Apatia i depresja

Apatia to brak energii i chęci do robienia czegokolwiek. Dotyka osoby w depresji i nie są one w stanie sprostać nawet codziennym podstawowym obowiązkom.

Przykładowo osoba cierpiąca na depresję nie jest w stanie iść do pracy, ponieważ nie ma sił wstać rano z łóżka.

Objawy takie nie występują w przypadku smutku. Nawet będąc smutnym jesteśmy w stanie wykonywać nasze zadania i codzienne obowiązki, chociaż będziemy to oczywiście robić z mniejszym entuzjazmem oraz radością.

Niemniej jednak, nasza praca i zobowiązania nie są zagrożone. W depresji są.

4. Jeśli smutek trwa zbyt długo…

załamana kobieta, depresja

To prawda, że występuje ciąg przyczynowo-skutkowy. Jeśli długo jesteśmy smutni, może to doprowadzić do depresji.

Smutna osoba płacze, ma niskie poczucie własnej wartości, czuje się bezużyteczna i nie widzi nadziei. Świat staje się szary. Jeśli symptomy te nie przemijają, to mogą przerodzić się w głęboką depresję.

Dlatego też psychologowie i psychiatrzy wolą trochę poczekać zanim zdiagnozują depresję. Bycie smutnym dzień, dwa lub nawet tydzień jest normalne. Jednakże codzienny smutek przez dwa miesiące nie jest już normalny.

Jak widzimy, różnice pomiędzy depresją i smutkiem są znaczne, chociaż jedno może wynikać z drugiego.

Oczywiście musimy być świadomi, że tak jak smutek nie wymaga leczenia czy terapii, tak depresja powinna być leczona.

Przy smutku wystarczy wsparcie rodziny i zmiana środowiska. W przypadku depresji sytuacja może rozwinąć się w różny sposób.

przygnębiona kobieta depresja

Smutek znacznie różni się od depresji. Pojęcia te jednak często używane są naprzemiennie i zbyt często smutne osoby, być może nawet nieświadomie, diagnozują u siebie depresję.

Czy Tobie kiedykolwiek zdarzyło się pomylić depresję ze smutkiem?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.