Demencja – 6 nawyków, by zmniejszyć jej ryzyko

Grudzień 20, 2017
Czy wiedziałeś, że zdrowe relacje z innymi są niezwykle ważne w zapobieganiu demencji oraz łagodzą jej symptomy? Aby zwiększyć korzyści płynące z posiadania kręgu przyjaciół, staraj się też regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne.

Demencja to postępująca choroba, która przyczynia się do pogarszającego się funkcjonowania mózgu. Kiedy pojawia się demencja, negatywnie wpływa ona na kreowanie wspomnień oraz myśli. Może nawet zmienić funkcje chemiczne mózgu. 

W wielu przypadkach demencja ma wiele wspólnego z uwarunkowaniami genetycznymi oraz zmianami spowodowanymi starzeniem się. Może jednak pojawić się też w wyniku innych zaburzeń.

Chociaż istnieje kilka technik medycznych, które pozwalają sobie z nią radzić, demencja nadal jest głównym problemem starszych osób w naszym społeczeństwie czyniąc ich głęboko zależnych od innych osób.

Z tego powodu, wielu ekspertów zaleca serię nawyków, które mają wpływ na nasz mózg oraz pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. Dzisiaj pragniemy podzielić się sześcioma najważniejszymi nawykami, tak byś mógł praktykować je każdego dnia.

1. Aktywność fizyczna a demencja

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie takim chorobom jak demencja oraz innym schorzeniom aparatu poznawczego, które pojawiają się wraz z wiekiem.

A to dlatego, że korzystnie wpływają one na krążenie oraz układ naczyniowo-sercowy, którego dobry stan niezbędny jest do poprawnego funkcjonowania mózgu.

bieganie/ Demencja

Sugestie

 • Staraj się spędzać przynajmniej 30 minut dziennie na ćwiczeniach.
 • Stwórz plan treningu, który będzie łączył ćwiczenia na układ krążenia z takimi, które wzmacniają mięśnie.

2. Rzuć palenie

Osoby, które palą lub są stale narażone na dym papierosowy, posiadają wyższe ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz innego typu demencję, co znacznie obniża poziom życia.

Rzucenie palenia może być kluczowe, jeśli chcesz uniknąć powyższych schorzeń.

Sugestie

 • Jeżeli w Twoim kręgu znajomych znajdują się osoby palące, staraj się przełamać pewne nawyki, zanim negatywnie wpłynie to na Twoje zdrowie. Możesz nawet zaproponować grupowe rzucanie palenia. W końcu każdy na tym skorzysta!
 • Aby rzucić palenie spróbuj pić zioła na uspokojenie oraz zajmij swój umysł innymi rzeczami.

3. Czytaj każdego dnia

Nawyk czytania jest jednym z najlepszych sposobów na ćwiczenie oraz wzmocnienie funkcji mózgu oraz zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym, do których zalicza się między innymi demencja.

Kiedy czytasz, niektóre ważne funkcje są aktywowane w Twojej pamięci, co rozwija kreatywność oraz inne zdolności kognitywne.

Czytanie książki a demencja

Sugestie

 • W wolnym czasie staraj się czytać artykuły, które wzbudzają Twoje zainteresowanie.
 • Zacznij czytać książki, które przyciągają Twoją uwagę.
 • Staraj się czytać każdego dnia przed położeniem się spać.

4. Wykonuj czynności, które są wyzwaniem dla umysłu

Działania, które zmuszają Twój umysł do wysiłku to świetny sposób na poprawę pamięci, myślenia oraz innych ważnych funkcji.

Rozwiązywanie zadań matematycznych, układanie puzzli lub jakiekolwiek inne ćwiczenie umysłowe znacząco zmniejsza ryzyko problemów z pamięcią w dorosłym życiu.

Sugestie

 • Rozwiązuj krzyżówki, sudoku, układaj puzzle oraz graj w gry strategiczne.
 • Pogłów się nad trudniejszymi zadaniami matematycznymi.
 • Naucz się nowego języka.
 • Pisz bez podnoszenia długopisu.

5. Zacznij się zdrowo odżywiać

Jedzenie odgrywa bardzo ważną rolę jeśli chodzi o zdrowie Twojego mózgu. Wierz w to lub nie, substancje odżywcze, które otrzymujesz dzięki odpowiedniej diecie mogą decydować o funkcjonowaniu Twojego mózgu.

Jadanie zdrowej żywności bogatej w przeciwutleniacze oraz niezbędne składniki pokarmowe pomagają zachować odpowiedni poziom tlenu w komórkach oraz bezustannie je regenerują.

Żywność bogata w tłuszcze nasycone, cukry oaz inne dodatki może natomiast przyspieszyć schorzenia układu nerwowego.

Sałatka a demencja

Sugestie

 • Zaplanuj niskokaloryczną dietę, która opiera się głównie na owocach i warzywach.
 • Zwiększ dzienne spożycie wody oraz zdrowych napojów.
 • Nie zapomnij o spożywaniu produktów będących źródłem aminokwasów oraz węglowodanów złożonych.
 • Spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
 • Unikaj przetworzonych oraz nadmiernie solonych produktów.

6. Spędzaj czas z przyjaciółmi

Relacje społeczne stale stymulują mózg oraz tworzą uczucie pomyślności, co sprawia, że demencja  omija nas z daleka na starość. Utrzymywanie stałego kontaktu z grupą przyjaciół i krewnych poprawia pamięć oraz zapobiega uczuciu osamotnienia i depresji.

Sugestie

 • Spędzaj czas wolny z najbliższymi przyjaciółmi.
 • Organizuj ciekawe plany z rodziną.
 • Kiedy czujesz się przygnębiony, postaraj się nawiązać nowe kontakty.

Wszystkie powyższe nawyki mogą okazać się świetną pomocą, jeśli pragniesz, aby demencja nie dopadła Cię w podeszłym wieku. Sprawiają one, że Twój mózg jest aktywny i silny mimo upływu lat. Postaraj się włączyć je w życie codzienne, a poczujesz różnicę!

WIĘCEJ DLA CIEBIE