Czyszczenie poduszek - najlepsze sposoby na dezynfekcję

Jakby się dobrze zastanowić, to w Twoim domu jest niewiele przedmiotów, których używasz tak często jak poduszki. Czy jednak odpowiednio troszczysz się o jej jakość i higienę? Pamiętaj aby zapoznać się z etykietą i instrukcją czyszczenia.
Czyszczenie poduszek - najlepsze sposoby na dezynfekcję

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2021

Czy wiesz, że czyszczenie poduszek i ich dezynfekcję zaleca się wykonywać raz w miesiącu? Prawdopodobnie 1 % z pytanych stosuje się do tej sugestii. Poduszka to element, który towarzyszy Ci każdego dnia, czasami wielokrotnie.

Nie pozwól, aby stała się ona domem bakterii i szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Czyszczenie poduszek to podstawa!

W tym artykule przedstawiamy swoistą terapię dla Twojej sypialni, którą stanowi dezynfekcja i czyszczenie poduszek. Często staramy się nienagannie pościelić łóżko, czasami zdarzy nam się wywietrzyć pościel na zewnątrz.

To jednak nie wystarczy do pełnej konserwacji pościeli i nie pozwoli zapobiec gromadzeniu się szkodliwych substancji.

Zazwyczaj zadowalamy się wypraniem poszewek na poduszki, pomijając najistotniejszy element – ich wkład. To ogromne przewinienie, bowiem właśnie na poduszkach gromadzi się najwięcej niehigienicznych elementów.

Możemy posłużyć się pewną metaforą: przy otwieraniu drzwi i okien do mieszkania wdziera nam się kurz, prawda? Podobnie dzieje się w przypadku wymieniania pościeli.

Myślę, że już zdajesz sobie sprawę jak ważne może być czyszczenie poduszek – czas aby poznać skuteczne sposoby.

Dezynfekcja i czyszczenie poduszek – łatwe i szybkie sposoby

Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów, które nie zajmą Ci wiele czasu. Wszyscy prowadzimy zabiegane życie i często naszą wymówkę stanowi  brak czasu. Dzięki tym sposobom będziesz mógł cieszyć się sterylną pościelą bez wielkiego poświęcenia.

1. W pralce

Dobra wiadomość jest taka, że większość poduszek można wyprać w pralce. Pamiętaj jednak, aby najpierw skontrolować etykietę i przestrzegać zawartych na niej wytycznych. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Zastosuj środek do czyszczenia w płynie a nie w proszku: pozwoli to uniknąć grudek proszku wewnątrz poduszki.
  • Umieść w pralce inne lekkie ubrania tak aby ilość prania w bębnie była zbilansowana i poduszki nie straciły swojej formy.
  • Uwzględnij dwukrotne płukanie, aby porządnie wyczyścić całą akumulację detergentu.
Pralki

Po zakończeniu tego procesu pozwól im schnąć na słońcu przez cały dzień. To bardzo ważne, bowiem jeśli wewnątrz pozostanie wilgoć, poduszki mogą się zepsuć i zgnić. 

2. Szybkie pranie

Oczywiście wnętrze poduszek nie jest przygotowane na taką ilość prań (raz w miesiącu). Dlatego sugeruje się, aby przynajmniej raz w miesiącu powierzchownie czyścić tkaninę na poduszce, natomiast całość myć i dezynfekować 2-3 razy w roku.

Sypialnia i czyszczenie poduszek

Niektóre poduszki mają możliwość oddzielenia wypełnienia od zewnętrznej tkaniny. Zazwyczaj te, które wypełnione są pianką. Wystarczy wtedy użyć zamka błyskawicznego czy dołączonych guzików.

Ma to swoje ogromne zalety. Możliwość czyszczenia poduszek i ich dezynfekcji jest dużo większa, pozwala zatem na dokładną eliminacje toksyn i roztoczy.

3. Czyszczenie poduszek a soda oczyszczona i ocet

Jeśli już jesteś przerażony i uważasz, że Twoje poduszki wymagają dużo intensywniejszej terapii i czyszczenia: oto doskonały sposób z wykorzystaniem wielofunkcyjnego wodorowęglanu sodu i octu. Postępuj według tych wskazówek:

  • Wymieszaj pół szklanki octu z 1/2 szklanki sody oczyszczonej.
  • Włóż swoje poduszki do pralki.
  • W trakcie prania, kiedy woda jest już w bębnie: dodaj przygotowany preparat.
  • Kontynuuj pranie zgodnie z opisem w metodzie numer 1.

Co niezwykłe oprócz intensywnej dezynfekcji ta technika sprawia, że poduszki nabierają też blasku i wyglądają jak nowe. Efekt wybielający nastąpi też jeśli sodę oczyszczoną zastąpisz boraksem. 

4. Woda utleniona i usuwanie plam

Woda utleniona (ściślej rzecz biorąc nadtlenek wodoru) raczej kojarzy nam się z ogromnym bólem, kiedy oczyszczamy nią nasze rany. Ma jednak inne pożyteczne właściwości, które możesz wykorzystać w czyszczeniu pościeli.

Należy jednak zaznaczyć, że występują pewne ograniczenia tej metody. Jakie?

Może być stosowana tylko do białych poduszek. Ze względu na efekt wybielający nie jest zalecany dla kolorowych poduch, bowiem może zostawić nieestetyczne ślady i przebarwienia na tkaninach.

Kobieta śpi w czystej pościeli

Z drugiej strony woda utleniona pozwoli usunąć tylko małe plamki i przebarwienia. Ta metoda polega bowiem na aplikacji niewielkiej ilości wody na zainfekowanej powierzchni. Co najważniejsze: jest niezwykle skuteczna.

Zdarza się, że poduszki splamione są krwią, kosmetykami czy nawet naszym potem. Wszystkie te elementy mogą gromadzić się i pozostawiać ślady zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie poduszek. Wspomniana metoda może temu zaradzić.

Łóżko to miejsce, w którym spędzamy przynajmniej osiem godzin dziennie. Dezynfekcja i czyszczenie poduszek jest konieczne, aby uniknąć problemów z drogami oddechowymi i zadbać o zdrowy sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krzyczkowska, J., & Białecka-Florjańczyk, E. (2012). Biotechnologiczna synteza związków powierzchniowo czynnych i przykłady ich praktycznego zastosowania. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość/Food. Science Technology. Quality. https://doi.org/10.1007/s10006-002-0419-y
  • Gordon, S. J., Grimmer-Somers, K., & Trott, P. (2009). Pillow use: The behaviour of cervical pain, sleep quality and pillow comfort in side sleepers. Manual Therapy. https://doi.org/10.1016/j.math.2009.02.006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.