Czyszczenie płytek i kafli - 7 niezawodnych wskazówek

Jeśli używamy agresywnych środków czyszczących, musimy zachować dużą ostrożność, ponieważ mogą uszkodzić materiał płytek lub zmienić ich oryginalny kolor.
Czyszczenie płytek i kafli - 7 niezawodnych wskazówek

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W zależności od rodzaju podłogi, którą mamy w domu, konieczne będzie nauczenie się pewnych technik, aby zachować jej idealny stan przez dłuższy czas. Czyszczenie płytek to nie to samo, co czyszczenie podłogi z drewna, marmuru lub porowatej powierzchni kamienia.

Z tego powodu w tym artykule chcemy Ci opowiedzieć, jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie płytek, aby zawsze były błyszczące. Dotyczy to również innych podobnych powierzchni, takich jak domowe kafle.

Płytki zwykle gromadzą dużo brudu i to nie tylko na swojej powierzchni, ale również w połączeniach między nimi.

Ten typ wykończenia ścian i podłóg jest często spotykany w kuchniach, łazienkach lub na tarasach. Potrzebują odpowiedniego sposobu czyszczenia, aby je utrzymywać w dobrym stanie. Dlatego powiemy Ci, jaki jest prosty sposób na łatwe, skuteczne i szybkie czyszczenie płytek na podłodze, a także na ścianach kuchni i łazienki.

Wykorzystaj te proste wskazówki, które przedstawiamy poniżej.

Jak przeprowadzać czyszczenie płytek w domu

Uważa się, że płytki można łatwo wyczyścić, przesuwając po nich wilgotną ściereczkę, jednak tak nie jest. Aby uzyskać dobry i trwały efekt, musisz użyć produktów naturalnych lub chemicznych.

Czyszczenie płytek specjalną gąbką

Usuwanie osadzonego tłuszczu

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie tłuszczu z naszych płytek jest połączenie amoniaku i wody. Ta mieszanina jest użyteczna, ale nieco mocna w zapachu, dlatego nie powinniśmy jej wdychać przez długi czas. Ponadto chociaż jest to mieszanina odpowiednia do odpornych powierzchni, staraj się unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą, ponieważ jest bardzo agresywna.

  • Za pomocą gąbki i rękawic ochronnych oczyść powierzchnie produktem, a następnie wytrzyj pozostałości suchą i czystą szmatką.

Usuwanie osadu z kamienia

Osad z kamienia może być trudny do usunięcia, gromadzi się w wyniku ciągłego użytkowania i złego czyszczenia. Zwykle występuje we wszystkich miejscach, które miały kontakt z wodą zawierającą duże dawki wapna w swoim składzie.

  • Aby go wyeliminować, wymieszaj w litrze wody szklankę białego octu. Ta mieszanka pomoże usunąć kamień osadzony na płytkach, zarówno w łazience, kuchni, jak i na podłodze na tarasie.

Nadawanie połysku płytkom

Musimy zadbać nie tylko o czyszczenie płytek. Oprócz usuwania brudu, musimy także znaleźć sposób, aby wyglądały tak, jak na to zasługują.

  • Aby wypolerować płytki i kafelki, zanurz gazetę w mieszaninie amoniaku i wody.
  • Następnie pocieraj energicznie płytkę lub kafle. Tekstura gazety sprawia, że ​​brud zostaje usunięty. Następnie spłucz wodą, aby osiągnąć doskonały efekt.

Jak usunąć brud ze spoin płytek

Spoiny między płytkami mają tendencję do brudzenia się, czy tego chcemy czy nie. Powierzchnia spoin jest porowata i dlatego gromadzi się w nich więcej kurzu, wilgoci, tłuszczu i innych osadzających się substancji.

Dlatego, jeśli poszukujesz sposobu, żeby Twoje fugi między płytkami ponownie odzyskały swój pierwotny kolor, radzimy przygotować rozwiązanie oparte na occie jabłkowym.

Czyszczenie płytek naturalnymi metodami
  • Wymieszaj pół szklanki wody i pół szklanki octu jabłkowego.
  • Za pomocą pędzla wetrzyj płyn w spoiny i zostaw na około 10 minut.
  • Po tym czasie usuń brud wrzącą wodą a następnie pozostaw do wyschnięcia.

Czyszczenie płytek sodą oczyszczoną

Sodę oczyszczoną stosuje się na wiele sposobów do sprzątania w gospodarstwie domowym. Jeśli chodzi o czyszczenie płytek, jest to idealny środek do wyeliminowania najbardziej skomplikowanych zabrudzeń. Potrafi eliminować nawet silne zapachy i pozostawia powierzchnie wolne od brudu.

  • Aby go zastosować, posyp trochę sody oczyszczonej na zabrudzone miejsca, a następnie zalej gorącą wodą. Oczyść płytki i pozostaw na 10 minut.
  • Po pewnym czasie usuń wszystko większą ilością gorącej wody, aby uzyskać doskonałą czystość.

Czyszczenie płytek przy pomocy wybielacza

Wybielacz ma właściwości dezynfekujące, a dzięki aktywnemu składnikowi może łatwo wyeliminować bakterie i mikroorganizmy z podłogi.

  • Wybielacz doskonale się nadaje także do czyszczenia spoin. Oczywiście musimy uważać, ponieważ jeśli nadużyjemy wybielacza podczas czyszczenia naszej podłogi, możemy zmienić jej kolor.
  • Podobnie jak amoniak, ważne jest, aby nie dopuścić do kontaktu z naszą skórą, a także nie wdychać zbyt długo używanego środka.

Czyszczenie kwasem solnym wymaga dużej ostrożności

Kwas solny może Ci pomóc, jeśli chcesz pozostawić płytki w naprawdę nienagannym stanie. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jest to bardzo silny produkt. Używaj go więc tylko wtedy, gdy uznasz to za rzeczywiście niezbędne, ponieważ możesz zepsuć płytkę. Stosuj go wyłącznie na plamy trudne do usunięcia i aplikuj w bardzo małej ilości.

Oto nasze wskazówki, dzięki którym możesz prawidłowo wyczyścić swoje płytki. Nie wahaj się ich zastosować przy następnym sprzątaniu!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.