Czysty dom – poznaj 10 niezawodnych sztuczek

Czysty dom – poznaj 10 niezawodnych sztuczek

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Każda z nas marzy o czystym i uporządkowanym domu. Często jednak brakuje nam na co dzień czasu na sprzątanie, a zatem z każdym dniem kumulują się rzeczy do prania, w łazience narasta brud, podłogom daleko do pożądanego blasku… Poznaj 10 porad, które pomogą ci utrzymać uporządkowany i czysty dom!

Chociaż bardzo lubimy mieć czysty dom, zwykle w praktyce sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zgiełk codziennego życia i nadmiar obowiązków utrudniają nam utrzymanie porządku i czystości w naszych czterech kątach.

A ponieważ nie każdy z nas może pozwolić sobie na zatrudnienie pomocy domowej, musimy samodzielnie uporać się z wiecznym brakiem czasu i odpowiednio się zorganizować!

Chcielibyśmy dziś przedstawić ci kilka skutecznych sposobów na utrzymanie porządku i czystości w domu. Pamiętaj jednak, że bez samozaparcia i systematyczności będzie to zadanie bardzo trudne. Naucz się dobrze zarządzać swoim czasem, a z pewnością problem nieporządku już wkrótce przestanie zaprzątać Ci głowę!

1. Czysty dom każdego dnia – wypracuj swoją rutynę

Z utrzymaniem porządku w domu jest jak z troską o sylwetkę. Jeśli chcesz utrzymać szczupłe i zdrowe ciało, kilka razy w tygodniu powinnaś poświęcić przynajmniej godzinę na aktywność fizyczną. Identycznie ma się sprawa z utrzymaniem porządku we własnych czterech kątach – każdego dnia powinniśmy poświęcić kilka minut na porządki.

Wbrew pozorom przeznaczenie kilku minut dziennie na domowe obowiązki wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Metoda jest prosta: zamiast w weekendy spędzać pół dnia na czyszczeniu, każdego dnia wygospodaruj zaledwie 15 minut na domowe obowiązki, a Twoje mieszkanie zawsze będzie czyste i uporządkowane.

Pierwszym krokiem do wprowadzenia w życie nowej rutyny jest sporządzenie listy najważniejszych prac, niezbędnych do utrzymania czystości i porządku. Mamy tu na myśli na przykład: pranie, zamiatanie, odkurzanie, ścieranie kurzu, mycie podłogi, czyszczenie łazienki, mycie naczyń, dezynfekcja kuchni, zmiana pościeli, itp.

Po wykonaniu listy podziel obowiązki przez 6 dni w tygodniu i otrzymasz propozycję tego, co należy wykonać danego dnia. Na przykład:

  • Poniedziałek: mycie szyb i okien
  • Wtorek: ścieranie kurzu, zamiatanie i mycie podłóg
  • Środa: pranie i sprzątanie łazienki
  • Czwartek: porządkowanie garderoby
  • Piątek: czyszczenie kuchni
  • Sobota: zmiana pościeli na czystą

Nawyk codziennego sprzątania domu pomoże Ci utrzymać porządek i dobrą organizację codziennych obowiązków. Już nigdy więcej nie będziesz musiała spędzać weekendu na sprzątaniu całego domu, lecz będziesz mogła w pełni cieszyć się wolnym czasem!

2. Nie gromadź przedmiotów, których nie potrzebujesz

Generalnie zawartość naszych domów można podzielić na dwie grupy: przedmioty przydatne i te zupełnie niepotrzebne. Zanim kupisz nowy ciuch, lampę, stół czy jakikolwiek inny przedmiot lub ozdobę, zastanów się, czy rzeczywiście obiekt ten ułatwi Twoje życie lub upiększy wnętrze.

Bardzo często bowiem robimy zakupy impulsywnie, nawet nie myśląc, czy będziemy z danego zakupu korzystać.

Bałagan w pokoju - lepiej mieć czysty dom

Jeśli odpowiedź na pytanie: czy rzeczywiście tego potrzebuję, jest przecząca, nie wydawaj pieniędzy na coś, co nie okaże Ci się przydatne. Pamiętaj, że im więcej rzeczy posiadamy, tym trudniej zapanować nam nad porządkiem w domu. Czysty dom to taki, w którym nie pałętają się niepotrzebne i bezużyteczne przedmioty.

3. Używaj wieszaków

Jeśli należysz do grupy osób, które zostawiają klucze, torebkę, parasol czy portfel byle gdzie, koniecznie przymocuj w strategicznych punktach mieszkania małe wieszaczki lub haczyki. Bardzo szybko wyrobisz w sobie nawyk odkładania przedmiotów częstego użytku zawsze w jedno i to samo miejsce.

W ten sposób nie tylko zadbasz o to, by mieć uporządkowany i czysty dom, ale także zaoszczędzisz wiele cennego czasu, który codziennie tracisz na szukanie kluczy czy telefonu komórkowego. Czynność ta – z pozoru nie znacząca – pomoże wprowadzić prawidłową organizację do Twojego życia. Niby nic, a jednak wiele…

4. Ściel łóżko przed wyjściem z domu

Zawsze w pośpiechu wychodzisz z domu i zostawiasz ogromny rozgardiasz, na który spoglądasz ze złością po powrocie, gdy jesteś zmęczona i zestresowana? Przekonaj się sama, że dwie minuty o poranku przeznaczone na pościelenie łóżka są w stanie zmienić cały Twój dzień!

Kobieta ścieląca łóżko

Czy istnieje coś przyjemniejszego niż powrót po ciężkim dniu do domu i zastanie go w czystości i porządku? Nawyk natychmiastowego porządkowania rzeczy pomoże Ci cieszyć się życiem oraz czerpać wiele radości z przebywania w swoich czterech kątach.

5. Myj naczynia zaraz po posiłku

Nawyk zmywania naczyń zaraz po posiłku jest bardzo praktyczny. W ten sposób zużywamy mniej wody, ponieważ resztki pokarmu nie mają czasu na przylgnięcie do powierzchni talerza czy garnka i jednocześnie nie musimy spędzać długich minut na szorowaniu sterty brudnych naczyń nagromadzonych w ciągu całego dnia.

W celu utrzymania czystości i porządku z kuchni zaleca się również regularne mycie poszczególnych naczyń i przyrządów używanych w trakcie gotowania. Dzięki temu nawykowi w momencie, gdy serwujemy posiłek, nasza kuchnia będzie czysta i uporządkowana.

Problem ten oczywiście nie dotyczy osób, które posiadają zmywarkę. Wkładamy naczynie do urządzenia i kuchnia w mig jest uporządkowana!

6. Odkładaj ubrania na ich miejsce

Skarpetki, koszula, bluza… Porozrzucane ciuchy świadczą o tym, że jesteś osobą niepoukładaną i masz problemy z organizacją własnego czasu. Pamiętaj, że na brudne ciuchy wynaleziono kosze łazienkowe, a czyste – powinny znaleźć się w szafie.

Jeśli należysz do osób, które prasują wyprane ciuchy, gromadź je w innym, specjalnie do tego przygotowanym koszu lub pojemniku.

Czysty dom to też uporządkowana garderoba

W czystym i uporządkowanym domu nie poniewierają się ani ubrania, ani żadne inne przedmioty, które mają przypisane swoje własne miejsce! Staraj się codziennie odwieszać ciuchy do szafy lub – po noszeniu ich przez cały dzień – wrzucać je do kosza na pranie.

7. Regularnie czyść pralkę

Pralka to jeden z artykułów gospodarstwa domowego, do którego nie przywiązujemy większej wagi. Interesuje nas jedynie to, aby działała sprawnie i skutecznie usuwała brud z naszych ubrań. Pamiętajmy jednak, że w urządzeniu tym wraz z każdym praniem gromadzą się rozmaite pyłki, kurz, brud czy fragmenty tkanin.

Aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów w bębnie pralki, po każdym praniu należy pozostawić go otwartym – tak, by wilgoć wyparowała i bęben dokładnie wysechł. Zapobiegniemy w ten sposób namnażaniu się grzybów oraz zapewnimy naszemu praniu świeży zapach.

8. Dbaj o higienę zwierząt domowych

Bez względu na to czy masz psa, kota, czy świnkę morską, pamiętaj, że zwierzaki domowe mogą być źródłem brudu. Wyrób w swoim pupilu nawyk załatwiania się poza domem, dbaj o ty, by nie niszczył mebli ani nie ogryzał roślinek.

Czysty zwierzak to czysty dom

Nie pozwól im również spać w łóżku ani na kanapie, ponieważ tkaniny pokryją się traconą przez zwierzaka sierścią, a co za tym idzie – szybciej się zbrudzą oraz nasiąkną nieprzyjemnym zapachem.

9. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce

Często nie zdajemy sobie sprawy z najprostszych rzeczy – jeśli zawsze będziemy odkładać rzeczy na swoje miejsce nasz dom zawsze będzie uporządkowany. Pamiętajmy, że uporządkowane mieszkanie wygląda na czystsze i znacznie milej jest w nim przebywać.

Postaraj się więc każdemu przedmiotowi przypisać jedno miejsce, w które zawsze będziesz go odkładać. Dodatkową zaletą takiego nawyku jest wyrobienie w sobie zdolności organizacji przestrzeni, dzięki czemu nie będziesz tracić czasu na szukanie wielu przypadkowo zagubionych rzeczy.

10. Natychmiast czyść plamy

Jeśli przez przypadek rozlałeś mleko lub kawa rozpłynęła się po grzejniku, podłodze, stole czy jakiejkolwiek innej powierzchni, od razu pobiegnij do kuchni po szmatkę. Pamiętaj, że świeża plama jest znacznie łatwiejsza do usunięcia niż zaschnięte resztki jedzenia.

Czysty dom to nie tylko Twoja osobista wizytówka, to także harmonia i dobra organizacja życia. Warto podkreślić, że uporządkowane mieszkanie pomaga złagodzić stres oraz odgonić smutki i depresyjne myśli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bockmühl, DP (2017). Higiene de la ropa: cómo conseguir algo más que limpio. Revista de microbiología aplicada, 122 (5), 1124-1133. https://doi.org/10.1111/jam.13402
  • Hobday, RA y Dancer, SJ (2013). Funciones de la luz solar y la ventilación natural para el control de infecciones: perspectivas históricas y actuales. Journal of Hospital Infection, 84 (4), 271-282. https://doi.org/10.1016/j.jhin.2013.04.011
  • Valls Císcar, C. (2018). Aplicación móvil para la gestión de tareas domésticas en familias con hijos. http://hdl.handle.net/10251/107038

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.