Czyste sumienie – mów i rób, to co uważasz za słuszne

· Listopad 7, 2016
Czyste sumienie nie jest osiągane tylko poprzez traktowanie innych z szacunkiem - musisz również nauczyć się jak trwać przy swoim zdaniu oraz ustanowić granice, aby chronić siebie.

Aby być osobą komunikatywną, nie wystarczy mówić głośno. Ktoś, kto potrafi być asertywnym w sposób stanowczy, lecz okazujący szacunek, będzie posiadać spokojniejsze sumienie. Będzie również cieszyć się szczerym i autentycznym sercem.

Istnieje jednak pewna ciekawostka. Badania wykazują, że tylko 18% populacji może się uważać za osoby asertywne. Reszta z nas obywa się bez tego, co oznacza, że decydujemy się raczej obserwować, przytakiwać i pozostać cicho.

Nie popadaj w żadną z tych skrajności. Nie musisz być osobą, która papla bez zastanowienia, która nigdy nie jest cicho i zawsze musi zabierać głos. Nie jest też jednak zdrowo zasiedzieć się w królestwie rezygnacji, konformizmu i milczenia.

Przede wszystkim powinieneś każdej nocy kłaść się do łóżka z poczuciem, że Twoje sumienie jest czyste. Być przekonanym, że Twoje wartości oraz czyny pozostają w całkowitej harmonii. Zachęcamy Cię, abyś dzisiaj poświęcił tej myśli kilka chwil.

Jak osiągnąć czyste sumienie

Według pewnego interesującego artykułu opublikowanego przez „Psychologia dzisiaj” (Psychology Today), 86% ludzi pragnie przede wszystkim unikać konfliktów.

Każdy stara się żyć z umiarem, aby zostać zaakceptowanym. Zgadzasz się na pewne nieprzyjemne zachowania lub postawy, aby uniknąć problemów, stresu będąc w towarzystwie pewnych osób lub po prostu nagłego odrzucenia przez innych.

Przeczytaj także: Będąc sobą niczego nie musisz udowadniać

Te zachowania są powszechne, zarówno w gronie rodzinnym, jak i w miejscu pracy. Przetrzymujesz gniew ojca. Akceptujesz niemiłe słowa kuzyna. Przymykasz oko na współpracownika, który obgaduje Cię za plecami.

Ostatecznie tolerujesz to tak bardzo, że bez Twojej wiedzy tworzy się wielka góra. Ta góra tylko odzwierciedla to, w co się zamieniłeś: osobę, którą zachowuje milczenie oraz pozwala na nieprzyjemne rzeczy.

Przypatrzmy się bliżej jak możemy temu zaradzić.

Marionetki rysunek

Wszystko ma swoje granice, a to sprawa godności

Nic się nie stanie, jeśli będziesz widywać i znosić tego irytującego kuzyna tylko raz w roku. Nie jest też poważnym problemem, jeśli Twój ojciec wpada w gniew od czasu do czasu. Być może zda sobie sprawę ze swojego zachowania i poprawi się.

  • Ale jeśli te oraz inne zachowania będą się powtarzać i już nadszarpnęły Twoją godność i poczucie własnej wartości, czas zacząć działać.
  • Każdy ma swoje granice wytrzymałości. Jedni mogą tolerować pewne rzeczy, podczas gdy inni „naskakują” przy każdej najdrobniejszej prowokacji.
  • Nie ustanawiaj własnej granicy na linii bólu czy destrukcji. Jeżeli coś ci przeszkadza, to jest właśnie Twój limit. To wtedy następuje moment, kiedy powinieneś nacisnąć czerwony guzik i podjąć działanie.

Bądź silny oraz asertywny jeśli coś Ci się nie podoba lub drażni

Nie chodzi o to, żeby skrzywdzić drugą osobę. Nie musisz też uciekać się do płaczu czy złych manier.Jednakże musisz być bezpośredni.

„Nie podoba mi się to, że źle o mnie mówisz za moimi plecami. Okazujesz brak szacunku, czego nie mogę tolerować. To, co robisz, nie jest ani dojrzałe, ani poważne. Przestań się tak zachowywać i nie rozpowiadaj kłamstw.”

„Nie chcę, ani nie mogę robić wszystkiego, o co mnie prosisz. Pomogę Ci, kiedy będziesz w potrzebie, lecz czasami nadużywasz mojej przyjaźni, nie szanując mnie, a nawet nie biorąc mnie pod uwagę.”

  • Zwróć również uwagę na ten aspekt. Jak inni ludzie reagują, kiedy mówisz, że to nie jest Twój obowiązek.
  • Jeżeli odbierają to negatywnie lub czują się obrażeni, w końcu będą musieli to zaakceptować, a Ty będziesz musiał okazać swój stopień dojrzałości.
Dziewczyna i ptaki

Stawanie we własnej obronie często wymaga przeciwstawianie się temu, czego Cię nauczono

Wierz w to, lub nie, żyjemy w kulturze, która mówi nam, że ludzie, którzy bronią samych siebie są samolubni. Mówiąc prawdę, nieokazywanie szacunku to coś, co nie powinno mieć miejsca.

Musisz wiedzieć jak zinterpretować oraz zrozumieć kontekst i sytuację. Jest jasne, że nie zawsze jesteśmy uczeni, iż musimy bronić własnych racji oraz kochać samych siebie.

  • Inteligencja emocjonalna to coś, czego nie uczy się w szkołach.
  • W domu, większość uważa, że to zadanie dla naszych rodziców. Wiele dzieci uczy się, że mówienie o swoich emocjach czyni ich słabymi.
  • Lepiej płakać w ukryciu, ponieważ „skrywanie” tego, co Cię boli, nie rani innych.

Zawsze istnieją sposoby myślenia, które powinny zostać przełamane.

Zachowaj czyste sumienie

  • Aby żyć z czystym sumieniem, powinieneś chronić swoją przestrzeń, swoje wartości oraz swoje prawa. Zawsze znajdą się sytuacje, kiedy będziesz musiał zareagować wobec czegoś lub kogoś. Wielu ludzi jest przyzwyczajonych do nadużywania władzy oraz bycia egoistami.

Twoim zadaniem jest nauczenie się jak chronić swoje granice jednocześnie okazując szacunek. Zawsze mów oraz czyń to, co uważasz za słuszne, bez ranienia innych, ale chroniąc siebie.

Nikt nie potrafi tego zrobić lepiej niż Ty sam.