Nocne wizyty w toalecie – czy to jest normalne?

· Luty 26, 2016
Potrzeba częstszego niż zwykle wstawania nocą w celu pójścia do toalety i oddania moczu staje się problemem, jeśli pojawia się częściej niż dwa razy w ciągu nocy. Przerywa ona nasz cykl snu, w efekcie czego rano wstaniesz bardzo zmęczony, co w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na komfort i jakość Twojego życia.

Choroba ta jest nazywana „nykturią” i choć częściej spotykana jest zwłaszcza wśród osób starszych, to również i młodzi ludzie mogą uskarżać się na częste wizyty w toalecie z powodu specyficznych problemów zdrowotnych.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam najczęstsze przyczyny powodujące częste wizyty w toalecie w ciągu nocy, przy czym jak zawsze polecamy, skontaktowanie się z lekarzem, jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy lub innego rodzaju problemy natury zdrowotnej.

Czym są spowodowane nocne wizyty w toalecie?

Konieczność wstawiania pośrodku nocy nie należy do przyjemności, a częste wizyty w toalecie w celu oddania moczu potrafi naprawdę poważnie zakłócić nasz cykl nocnego odpoczynku.

+Lekarze mówią, że problem ten bardzo często występuje zwłaszcza u mężczyzn w wieku między 55 a 70 lat.

Jest on zwykle spowodowany „zapaleniem gruczołu krokowego”, czyli chorobą, której jednym z objawów jest powiększenie się prostaty i częściowe zablokowanie przez to moczowodu w sposób uniemożliwiający całkowite opróżnienie pęcherza moczowego – a to z kolei powoduje konieczność znacznie częstszego oddawania moczu, aż do momentu uzyskania całkowitej ulgi.

Infekcja pęcherza

Z kolei dla kobiet mamy na szczęście dobrą wiadomość – częste wizyty w toalecie mogą mieć wiele różnych przyczyn, ale w przeważającej większości przypadków wiąże się z konkretnymi chorobami, które nie zaliczają się do poważnych.

Mimo to należy zwracać baczną uwagę na wszelkie niepokojące objawy, a zwłaszcza musisz mieć świadomość tego, że częste wizyty w toalecie więcej niż dwa razy w ciągu nocy nie jest normalne.

Pora więc omówić niektóre z przyczyn powodujących częste wizyty w toalecie:

Bezsenność

Oczywiste jest, że ludzie cierpiący na bezsenność będą nocą również na ogół częściej odwiedzać toaletę. Nie jest to objaw jakiejkolwiek choroby. Jest to po prostu podświadoma próba uzyskania relaksu poprzez chwilową zmianę otoczenia.

Nie jest to poważny problem, a jak już wspomnieliśmy wcześniej, częste chodzenie do łazienki jest bardzo charakterystyczne u ludzi, którzy mają trudności z zasypianiem.

Zespół pęcherza nadreaktywnego

Ten rodzaj dolegliwości jest bardzo często spotykany wśród kobiet w starszym wieku i ogólnie może być związane z różnego rodzaju chorobami, takimi jak na przykład klasyczne zapalenie pęcherza moczowego lub cukrzyca typu 2.

Możliwe jest nawet wystąpienie zespołu pęcherza nadreaktywnego wskutek udaru. Jak już wspomnieliśmy powyżej schorzenie to jest częstym zjawiskiem u osób starszych, a jednocześnie może być powiązane z wieloma różnymi chorobami.

Zapalenie pęcherza moczowego

Dolegliwości wywołane przez zapalenie pęcherza moczowego są bardzo powszechne u osób młodszych, szczególnie kobiet.

Są chwile, w których nagle czujesz konieczność odwiedzenia toalety, a w trakcie oddawania moczu wiąże się z odczuwalnym bólem w okolicy pęcherza lub odnosisz wrażenie, że nie udało Ci się całkowicie opróżnić pęcherza.

Aby w prawidłowy sposób wyleczyć zapalenie pęcherza moczowego należy najpierw poznać przyczynę wystąpienia tej choroby – może ona spowodowana zwyczajnym zakażeniem bakteryjnym lub też problemem związanym z nerkami. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w takim przypadku.

Niektóre lekarstwa

Lekarstwa

Jest to kolejny czynnik mogący wywoływać częste chodzenie do łazienki, o którym należy pamiętać. Na rynku dostępnych jest wiele leków stymulujących produkcję moczu, a jednocześnie wywołujących zapalenie pęcherza moczowego lub różnego rodzaju nieprawidłowości w pracy nerek.

Jeśli jesteś właśnie w trakcie jakiejś terapii leczniczej, nigdy nie powinieneś lekceważyć skutków ubocznych lekarstw lub innych objawów, które mogą one powodować. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Cukrzyca

Obecność glukozy we krwi powoduje w konsekwencji wzrost ilości produkowanego moczu, odwodnienie, pocenie się, a przede wszystkim, częste wizyty w toalecie nocą w celu oddania moczu.

Nigdy nie lekceważ objawów tej choroby, a zwłaszcza jeśli regularnie wstajesz od 3 do 6 razy każdej i stało się to już swego rodzaju nawykiem w Twoim życiu. Nie zaniedbuj tego problemu.

Wypicie sporej ilości płynów w ciągu całego dnia

Bez wątpienia jest to sytuacja, która przydarza się jedynie raz na jakiś czas. Są dni, w których możemy wypić trochę więcej wody, napojów gazowanych i soków lub może też zdarzyło nam się wypić nieco więcej alkoholu na jakiejś imprezie.

Wszystkie powyższe zdarzenia mogą wywołać częste wizyty w toalecie w ciągu nocy w celu „pozbycia” się nadmiaru płynów z organizmu.

Jak już wspomnieliśmy, jest to coś, co zdarza się tylko raz na jakiś czas i na ogół nie będzie nas męczyć przez więcej niż jedną noc.

Na co należy zwrócić uwagę, jeśli męczą Cię częste wizyty w toalecie?

Zdrowie kobiety

Niezwykle istotna jest świadomość różnego rodzaju symptomów mogących wskazywać na konieczność skonsultowania się z lekarzem i zasięgnięcia porady na temat tego, czy problem jest czymś poważnym, wręcz przeciwnie. Pamiętaj zatem, aby zwrócić szczególną uwagę na to, czy występują u Ciebie następujące objawy:

  • Kiedy zauważyłeś u siebie częste wizyty w toalecie w ciągu nocy, czyli początki nykturii? Czy jest to coś, co wydarza się raczej rzadko czy też zmagasz się z tym problemem każdej nocy?
  • Ile razy w ciągu każdej nocy wstajesz w celu oddania moczu?
  • Jaką ilość napojów zazwyczaj wypijasz przed snem?
  • Czy często masz opuchnięte stopy? Czy czujesz ciągłe pragnienie? Czy masz zawroty głowy w ciągu dnia? (Są to typowe objawy zaburzeń czynności nerek lub cukrzycy).
  • Jakie leki zazwyczaj zażywasz?
  • Czy Twoi rodzice również chorują na te same schorzenie? A co w przypadku Twojego rodzeństwa?
  • Czy zauważyłeś ostatnio jakieś inne objawy?? Ból pleców? Ból brzucha?
  • Czy nocne wizyty w toalecie zakłócają Ci Twój nocny wypoczynek i sen? Czy wstajesz rano z poczuciem silnego zmęczenia?

Jeśli odpowiesz precyzyjnie na powyższe pytania, Twój lekarz będzie miał o wiele lepszy obraz Twojego przypadku. Zadbaj o siebie!