Czosnek zapewni Ci zdrowie i piękność

Korzystanie z mniej znanych właściwości czosnku pomoże Ci radzić sobie z trądzikiem. Dzięki zawartym w nim związkom likwiduje bakterie odpowiedzialne za jego powstawanie, a ponadto przyczynia się do usuwania nadmiernej ilości tłuszczu.
Czosnek zapewni Ci zdrowie i piękność
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czosnek to jedna z bardziej znanych i używanych w kuchni przypraw praktycznie w każdej części świata. Czosnek charakteryzuje się specyficznym smakiem, który można wykorzystać na setki sposobów.

Choć już od bardzo odległych czasów powszechnie znane są walory smakowe czosnku, z których tak chętnie korzysta się w kuchni, to posiada on również mnóstwo bardzo użytecznych właściwości i zastosowań medycznych. Korzysta się z nich zarówno w profilaktyce, jak i w przebiegu wielu znanych chorób.

W stanie surowym, to małe warzywo skrywa w sobie skoncentrowaną allicynę, która zapewnia działanie antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwbakteryjne i oczyszczające. Ponadto, czosnek stanowi bogate źródło związków przeciwutleniających, które blokują działanie wolnych rodników, opóźniając proces starzenia.

Dzięki swym wspaniałym właściwościom – czosnek jest nieocenionym warzywem, które może nam pomóc w polepszeniu stanu zdrowia i w wielu zabiegach kosmetycznych.

1. Czosnek jako naturalny antybiotyk

Antybiotyki to medykamenty, których zadaniem jest zniszczenie w naszym ciele mikroorganizmów atakujących nas na różne sposoby. Wiele osób preferuje stosowanie tradycyjnych antybiotyków, ponieważ wydają się bezpieczniejsze w użyciu i skuteczniejsze w działaniu.

Gdy jednak mowa o tradycyjnych antybiotykach, trzeba zaznaczyć, że mogą one spowodować spustoszenie w naszym organizmie. Dzieje się tak dlatego, że niszczą naturalną florę bakteryjną i obniżają skuteczność działania systemu immunologicznego.

Nie tak rzecz ma się z czosnkiem. Jest on jednym z silniejszych antybiotyków naturalnych, a jednocześnie bezpiecznym dla naszego organizmu. Czosnek stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych antybiotyków dostępnych w aptece.

Czosnek jest skuteczny, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej i posiada wiele innych właściwości.

2. Zdrowie układu sercowo – naczyniowego

Alicyna, związek siarki, który wydostaje się na skutek miażdżenia czosnku, skutecznie obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. To bardzo ważna właściwość, która nie pozostaje bez znaczenia w przypadku naszego układu krążeniowo -naczyniowego.

Serce

Zmniejszenie poziomu tych lipidów umożliwia lepszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zmniejsza ryzyko zwężenia światła naczyń krwionośnych i miażdżycy. Ponadto, polepszając przepływ krwi, przyczynia się do lepszej kontroli ciśnienia tętniczego u pacjentów z wysokimi wskazaniami.

3. Czosnek polepsza trawienie

Regularne jedzenie surowego czosnku chroni naturalną florę bakteryjną jelit i pomaga regulować wiele ważnych procesów trawiennych.

Jego właściwości antyseptyczne i antybiotyczne skutecznie eliminują pasożyty i niechciane bakterie z przewodu pokarmowego, co stanowi profilaktykę chorób układu trawiennego. Ogólnie przyjmuje się również, że regularne jedzenie czosnku służy profilaktyce powstawania nowotworu jelita grubego.

4. Wzmacnia system immunologiczny

Dzięki swoim właściwościom antywirusowym i przeciwbakteryjnym, poza dostarczaniem organizmowi antyoksydantów, witamin i minerałów, czosnek skutecznie podwyższa naszą odporność.

Czosnek wzmacnia system immunologiczny

Dzięki składnikom, jakie zawiera czosnek, organizm lepiej reaguje w przypadku zagrożeń i zapobiega rozwojowi wirusów i bakterii groźnych dla naszego zdrowia.

5. Czosnek zwalcza trądzik

Przeciwbakteryjne właściwości czosnku w połączeniu z działaniem związków siarki, bardzo dobrze działają na skórę, która ma tendencje do występowania trądziku.

Nakładanie pasty przygotowanej wcześniej z czosnku, doszczętnie niszczy bakterie zarażające skórę. Ponadto, stosowanie czosnku usuwa nadmiar warstwy lipidowej.

6. Działa przeciwzmarszczkowo

Skoncentrowane w czosnku związki przeciwutleniające powstrzymują negatywne działanie wolnych rodników w skórze, podstawową przyczynę przedwczesnego starzenia się.

Zmarszczki przy oku

Choć zapach czosnku nie zachęca do używania go w tradycyjny sposób, to warto przygotować z niego pastę do użytku zewnętrznego. Ponadto, dodając czosnek do naszej diety, chronimy skórę również od wewnątrz.

Przeczytaj również artykuł: Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

7. Działanie czosnku w walce z łupieżem i grzybicą

Powszechnie występujące grzyby mają negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na urodę. Mogą pojawić się na nogach lub rękach, a także w innych częściach ciała. Tutaj też z pomocą przychodzi nam czosnek.

Łupież na przykład powstaje na skutek działania grzyba, który się rozmnaża na owłosionej skórze naszego ciała. Na szczęście w każdym z tych przypadków, można go wyeliminować wykorzystując antyseptyczne i grzybobójcze właściwości czosnku.

8. Wzmacnia paznokcie

Używanie czosnku w formie kremu do nakładania na powierzchnię paznokci sprawia, że stają się one mocniejsze i zdrowsze. Zabieg ten zapobiega także ich łamaniu się, rozdwajaniu i przesuszaniu.

Mocne paznokcie

Przeczytaj również artykuł: Wzmacniamy paznokcie – naturalne kuracje

Aby uzyskać czosnkowy krem do paznokci, wystarczy przekroić ząbek czosnku na pół i zetrzeć go na tarce.

Wśród najlepszych właściwości czosnku można wymienić te antybiotyczne i grzybobójcze. A ze względu na walory smakowe jest także bardzo użyteczny w kuchni. Doceniaj więc czosnek i używaj go jak najczęściej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thomson, M., & Ali, M. (2003). Garlic [Allium sativum]: A Review of its Potential Use as an Anti-Cancer Agent. Current Cancer Drug Targets. https://doi.org/10.1177/21.3.279
  • Benavides, G. A., Squadrito, G. L., Mills, R. W., Patel, H. D., Isbell, T. S., Patel, R. P., … Kraus, D. W. (2007). Hydrogen sulfide mediates the vasoactivity of garlic. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.0705710104
  • Bongiorno, P. B., Fratellone, P. M., & LoGiudice, P. (2008). Potential health benefits of garlic (Allium sativum): A narrative review. Journal of Complementary and Integrative Medicine. https://doi.org/10.2202/1553-3840.1084
  • Pazyar, N., Yaghoobi, R., Rafiee, E., Mehrabian, A., & Feily, A. (2014). Skin wound healing and phytomedicine: A review. Skin Pharmacology and Physiology. https://doi.org/10.1159/000357477

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.