Czego nie jeść przed snem? – unikaj tych 10 produktów

· Kwiecień 17, 2018
Jeśli przed pójściem spać masz ochotę na małą przekąskę, wybierz te produkty, które nie mają szkodliwego wpływu na jakość snu i nie powodują tycia.

Każdy z nas niekiedy sięga po jakąś przekąskę przed snem i nie ma w tym nic złego jeśli wiemy czego nie jeść przed snem. Głód często nie pozwala zasnąć i coś niewielkiego może nam pomóc się zrelaksować, ale ważne jest, aby wybierać w tym momencie odpowiednie produkty.

Spożywanie produktów ciężkostrawnych przed snem spowalnia procesy przemiany materii i powodować szybsze odkładanie tkanki tłuszczowej.

Dlatego warto dowiedzieć się czego nie jeść przed snem i wprowadzić w tym zakresie zdrowe nawyki. W dzisiejszym artykule mówimy o 10 produktach, których nie należy jeść późnym wieczorem.

Czego nie jeść przed snem – 10 produktów

1. Masło

Masło zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie nie służą organizmowi, jeśli spożywamy je przed snem.

Po pierwsze, przyczyniają się one do szybszego odkładania tkanki tłuszczowej, a po drugie mogą spowalniać procesy trawienia, a tym samym zakłócać regenerację organizmu podczas snu,

masło Czego nie jeść przed snem

2. Słodycze

Wiele osób podjada słodkie rzeczy w ciągu dnia, żeby zaspokoić głód. Dopóki jesteśmy aktywni, ciało ma szansę spalić kalorie pochodzące z tych słodkich przekąsek, jednak podczas snu ilość spalanych kalorii spada do minimum.

Co więcej, cukier ma działanie stymulujące na organizm, przez co wielu osobom trudniej jest zasnąć po zjedzeniu np. batonika lub ciastka z czekoladą.

Kiedy układ nerwowy i mózg są w stanie pobudzenia wywołanego cukrem, ciało nie odpoczywa i pojawiają się problemy z bezsennością.

Niektóre badania wskazują nawet na wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia koszmarów nocnych u osób, które przed snem jedzą produkty o wysokiej zawartości cukru.

3. Lody

Jednym z najgorszych pomysłów na zaspokojenie wieczornego głodu jest sięgnięcie po lody. Zawierają one tłuszcz, cukier i sztuczne składniki, które wpływają niekorzystnie na procesy przemiany materii.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, cukier działa pobudzająco na układ nerwowy, co utrudnia zasypianie, a tłuszcz spowalnia metabolizm, co może prowadzić do występowania stanów zapalnych w układzie trawiennym.

lody - czyli czego nie jeść przed snem

Przeczytaj także: Przyśpieszyć metabolizm i schudnąć – napój z imbiru i kurkumy

4. Ostre produkty

Przyprawy dodają smaku wielu potrawom, ale wieczorem lepiej ich unikać gdyż podwyższają produkcję kwasów żołądkowych.

Osoby, które jedzą ostre produkty i potrawy przed snem, często cierpią na ból brzucha, zgagę i refluks żołądka, co zdecydowanie nie sprzyja spokojnemu zasypianiu.

5. Kiełbaski

Choć kiełbaski bardzo szybko się przyrządza i skutecznie zaspokajają głód, jeśli wiesz czego nie jeść przed snem, z pewnością ich unikasz w wieczornych porach.

Dużo lepszą porą na jedzenie wszelkiego rodzaju wędlin jest ranek lub pora obiadowa, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu w tych produktach sprawia, że po ich zjedzeniu dość szybko odkłada się tkanka tłuszczowa jeśli po tego rodzaju posiłku obniżamy poziom aktywności.

kiełbaski czyli czego nie jeść przed senm

6. Sery

W serach znajduje się aminokwas o nazwie tyramina, który obniża poziom produkcji hormonów odpowiedzialnych za regulowanie snu.

Co więcej, w serach jest dużo tłuszczu, więc jeśli zjemy go wieczorem,układ trawienny będzie musiał sobie radzić w nocy z ciężkostrawnym produktem, przez co mogą się pojawić dolegliwości ze strony żołądka i jelit.

7. Pieczywo

Pieczywo wszelkiego rodzaju dostarcza dużej ilości węglowodanów, więc nie zaleca się jego spożywania przed snem z tego samego powodu, dla którego powinno się unikać wieczorem produktów o wysokiej zawartości tłuszczu.

Niespalone węglowodany z pieczywa zamieniają się w tkankę tłuszczową, a ich spożycie może wywołać skoki cukru we krwi, co z kolei utrudnia ciału odpoczynek.

pieczywo

8. Czekolada

Gorzka czekolada zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy więc warto po nią sięgać w ciągu dnia, oczywiście z umiarem. Produkt ten dostarcza również wielu innych cennych składników, m.in. magnezu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego.

Warto jednak pamiętać też o tym, że jeśli jemy czekoladę przed snem, będzie nam dużo trudniej zasnąć gdyż działa ona stymulująco na nasz organizm.

9. Czerwone mięso

W czerwonym mięsie znajduje się dużo białka i tłuszczu, które nie powinny być dostarczane organizmowi wieczorem, kiedy organizm powinien się skupić w tym czasie na procesach regeneracji zamiast na trawieniu.

Dowiedź się co to Metabolizm

Spożywane w umiarkowanych ilościach i o odpowiednich porach czerwone mięso przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu, ale przed snem niestety nam nie służy.

Czerwone mięso, czyli czego nie jeść przed snem

10. Kawa

Kawa to bardzo powszechnie stosowany i lubiany środek pobudzający, który może przynieść wiele korzyści dla organizmu i naszego samopoczucia w ciągu dnia, ale niestety ma szkodliwy wpływ na jakość snu jeśli wypijemy ją zbyt późno.

Jeśli zatem odczuwasz głód późnym wieczorem, wiesz już czego nie jeść przed snem, aby twój organizm mógł się prawidłowo zregenerować.