Równowaga emocjonalna w 5 krokach

Warto nauczyć się odpowiednio kierować swoimi uczuciami, tak aby odzyskać równowagę emocjonalną. Odpowiednie spojrzenie na rzeczywistość pomaga się w niej odnaleźć.
Równowaga emocjonalna w 5 krokach

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2019

Równowaga emocjonalna to stan, w których wypełnia nas wewnętrzna harmonia i spokój. Dojście do takiego stanu nie jest wcale proste, jednak można zastosować kilka konkretnych strategii, aby o taką równowagę zawalczyć.

Równowaga emocjonalna to często synonim dobrego samopoczucia i szczęśliwego, spokojnego życia. Ma to jednak równie silny związek z naszym samopoczuciem, także fizycznym. Znajdź swój sposób na siebie i otaczającą Cię rzeczywistość.


Gdy osiągamy równowagę emocjonalną, nasze życie zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wreszcie czujesz, że żyjesz; każdy moment przeżywasz świadomie i jesteś w stanie kontrolować swoje emocje i swoje działania. Twoja samoocena jest na tyle silna, że umiesz obronić ją przed niemal każdym ciosem.

Współczesne społeczeństwo oparte jest na hałasie i prędkości, nie jest więc łatwo odnaleźć spokój i ciszę. Wśród otaczających nas ciągłych skarg, pretensji i żądań, ciężko jest odszukać swoją spokojną przystań.

Wymagania i oczekiwania innych osób mogą nas hamować i powstrzymywać przed działaniem lub też wręcz przeciwnie – zmuszać do robienia rzeczy, na które wcale nie mamy ochoty. Niezależnie od tego, czy wpływają na nas rodzice, znajomi, dzieci, pracodawca, sąsiad czy ktokolwiek inny…

Musisz umieć powiedzieć ,,dość” i nie poddawać się naciskom z ich strony.

Nie ustawaj w dążeniu do swojego celu, którym jest równowaga emocjonalna i harmonia wewnętrzna. Znajdź złoty środek pomiędzy tym, co powinnaś, a tym, co chcesz robić. Tak właśnie wygląda droga do szczęścia. Poświęćmy chwilę na refleksję nad tym tematem.

Równowaga emocjonalna według samurajów

Mamy nadzieję, że ten nagłówek przyciągnął Twoją uwagę, gdyż naprawdę warto przez chwilę zagłębić się w to zagadnienie. Zazwyczaj nie mówimy bowiem o psychologii w odniesieniu do japońskich wojowników i ich filozofii życia.

Okazuje się jednak, że filozofia Bushido to coś  o wiele więcej niż zasady postępowania czy kurs motywacyjny. W związku z tym powstało wiele publikacji, takich jak Training the Samurai Mind: A Bushido Sourcebook (Umysł Samuraja: Podstawy Bushido) autorstwa Thomasa Cleary’ego.

Kobieta i morze

W książce tej autor poświęca dużo uwagi sposobom wykorzystywanym przez samurajów do wyciszenia się i odzyskania wewnętrznej harmonii. To dzięki tej sztuce spokoju i panowania nad emocjami, byli oni w stanie pokonywać swoich przeciwników.

Bushido to filozofia oparta na strategiach rozwoju osobistego; wielu trenerów osobistych wykorzystuje te techniki na swoich szkoleniach. Poniżej znajdziesz 5 strategii opartych właśnie na tym modelu, które pomogą Ci odzyskać równowagę.

1. Zdystansuj się od swoich problemów

Nigdy nie wolno Ci pozwolić problemom i lękom przejąć kontroli nad Twoim życiem. Unieś się ponad nie, a zyskasz pełen ogląd sytuacji. Zmieniając perspektywę, odzyskasz kontrolę. Kiedy to Twoje problemy górują nad Tobą, ciężko jest wydostać się spod ich ciężaru.

Zastanów się nad tym na przykładzie. Wyobraź sobie, że tracisz pracę; to z pewnością bardzo trudna sytuacja i łatwo jest stracić nad nią kontrolę. Jeśli będziesz powtarzać w kółko, że nie ma już dla Ciebie nadziei i nie da się wyjść z tej sytuacji, być może tak właśnie się stanie.

Zdystansuj się od swoich problemów i nie pozwól im, by rządziły Twoim życiem. Bierz sprawy w swoje ręce i mów otwarcie o swoich celach, które być może dzięki temu nabiorą realnych kształtów.

2. Zaakceptuj to, co nieuniknione

W przypadku samurajów byli oni zawsze przygotowani na najgorsze – nawet na śmierć. Rozumieli, że prędzej czy później będą musieli złożyć swoje życie na ołtarzu obowiązku. Jest to bardzo silnie zakorzeniony aspekt filozofii Bushido.

My oczywiście nie musimy iść aż tak daleko, warto jednak wyciągnąć z ich filozofii pewne wnioski dla nas. Warto zaakceptować to, co nieuniknione; warto pogodzić się z tym, że życie nie zawsze układa się po naszej myśli, czasami trzeba odpuścić i pozwolić komuś lub czemuś zniknąć z naszego życia.

Obiektywne spojrzenie na tę ciemniejszą stronę życia pozwala nam podejść do niego bardziej realistycznie. Rozsądek pomaga utrzymać spokojną głowę i iść do przodu.

3. Podejmuj śmiałe decyzje

Powinnaś być reżyserką swojego życia, a nie aktorką odgrywającą jakąś drugoplanową postać. Podejmuj swoje własne decyzje; gdy tego nie robisz, szkodzisz swojej samoocenie, równowadze emocjonalnej, godności czy wyznawanym wartościom.

Kobieta zakrywająca oczy

Ćwicz asertywność – to dzięki niej staniesz się generałem na polu walki swojego życia, a nie szeregowym żołnierzem bezwiednie wykonującym czyjeś rozkazy.

4. Twój umysł jest Twoim sojusznikiem

Największym sojusznikiem samuraja był jego własny umysł. Równowaga emocjonalna pomaga pokonać nawet najtrudniejszego przeciwnika.

Stres, wątpliwości czy strach to Twoi wrogowie. Nie pozwalają nam skupić się na rzeczach naprawdę ważnych, odciągają naszą uwagę i wyniszczają nas od środka. Wypróbuj metodę wyciszenia stosowaną od wieków przez ludzi na całym świecie – medytację.

To dzięki tym chwilom wyciszenia i refleksji uda Ci się pokonać tych podstępnych wrogów i ustalić priorytety. Wykorzystaj 1-2 godziny każdego dnia na przemyślenia w ciszy i spokoju. Będzie to jeden z najważniejszych kroków, jakie możesz wykonać w drodze do osiągnięcia harmonii.

5. Ustal jasne cele, wartości i priorytety

Codziennie rano warto budzić się z myślą, jaki będzie Twój cel na ten kolejny dzień. Czasami wystarczy prosta myśl ,,Dzisiejszy dzień będzie udany, bo tego chcę i na to zasługuję”. Innym razem możesz wyznaczyć sobie inny projekt czy zadanie.

Równowaga a horyzont

Tak samo jak samurajowie podążający za filozofią bushido, my także powinniśmy działać zgodnie z własnym kodeksem wartości. Musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz i jakimi środkami chcesz i możesz to osiągnąć. Równowaga psychiczna i emocjonalna są w tym względzie bardzo ważne. Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Głos, A., & Załuski, W. (2016). Emocje negatywne a racjonalność decyzji. Zagadnienia Filozoficzne w Nauce.
  • Trzebińska, E., Gabińska, A., Warszawie, W., Emocji, P., & Psychoterapii, W. (2015). Poprawianie emocji w psychoterapii. Roczniki Psychologiczne. https://doi.org/10.18290/rpsych.2015.18.3-3pl

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.