Ćwiczenia - 6 poglądów utrudniających rezultaty

Ćwiczenia fizyczne zawsze są doskonałym pomysłem, by zadbać o organizm. Okazuje się jednak, że istnieją pewne błędne wierzenia, przez które może się okazać, że praktykowanie pewnych ćwiczeń nie będzie wykonywane poprawnie i korzystnie dla naszego ciała.
Ćwiczenia - 6 poglądów utrudniających rezultaty

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najbardziej polecanych nawyków, zwłaszcza, jeśli chcemy uzyskać odpowiednią wagę ciała. Oprócz formowania naszej sylwetki, ćwiczenia pozytywnie wpływają też na inne aspekty naszego zdrowia.

Jeżeli regularnie wykonujemy ćwiczenia, zwalczamy negatywne efekty siedzącego trybu życia, co z kolei pomaga nam pozbyć się nadwagi i otyłości.

Wystarczy poświęcać już zaledwie 30 minut dziennie na aktywność fizyczną, żeby zoptymalizować najważniejsze funkcje naszego ciała i poprawić samopoczucie – również to psychiczne.

Problem polega na tym, że wielu ludzi oczekuje natychmiastowych rezultatów. Jeżeli nie zauważą ich, zaprzestają aktywności fizycznej, poddają się i decydują wrócić do dawnego, niezdrowego stylu życia.

Jednym z powodów takiego zachowania jest fakt, że ludzie wykazują całe mnóstwo błędnych przekonań, ugruntowanych przez wiele lat. Niezależnie od włożonego wysiłku, uniemożliwiają one uzyskanie pożądanych rezultatów.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, które przekonania są fałszywe, w dzisiejszym artykule opowiemy Ci o 6 głównych.

Koniecznie przeczytaj, żeby się dowiedzieć!

1. “Najlepsza pora dnia na ćwiczenia to…”

Ćwiczenia z piłką

Wiele osób poleca ćwiczenia z rana lub nocą, ponieważ twierdzą, że jest to najlepsza pora na uzyskanie najlepszych efektów w naszym organizmie.

Okazuje się jednak, że nie ma wystarczających badań potwierdzających, jaki jest idealny moment na ćwiczenia. Tak naprawdę nie wiadomo, czy aktywność fizyczna w jednych godzinach daje więcej korzyści niż aktywność w innych.

Najważniejsze to ćwiczyć codziennie. Zadbaj o wygodne miejsce i odrobinę wolnego czasu, aby zająć się ćwiczeniem.

Jeżeli nie jesteś w stanie ustalić regularnego harmonogramu ćwiczeń, spróbuj zrobić to w dowolnym momencie dnia. Wykorzystaj wolny czas na ćwiczenia trwające 20 do 30 minut.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Trening – co należy przed nim jeść?

2. “Jeżeli ćwiczenia nie bolą, wykonujesz je źle”

Nieprawda! Ból fizyczny wcale nie jest synonimem postępu w Twojej rutynie ćwiczeń. W niektórych przypadkach może to nawet być objawem kontuzji.

Oczywiście, do pewnego stopnia ból jest normalny – zwłaszcza, jeśli wykonujemy ciężkie ćwiczenia. Nie wszyscy też odbierają te bodźce tak samo.

Podążając za wymienionym błędnym wierzeniem, wiele osób zaczyna trenować nadmiernie. Prowadzi to do przesilenia mięśni a w ekstremalnych przypadkach do kontuzji.

Z tego względu zaleca się zaczynać ćwiczenia lekkim programem, o długości 20 do 30 minut. Krok po kroku można zwiększać intensywność ćwiczeń, aż ciało się przyzwyczai. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych komplikacji. Myśl pozytywnie.

3. “Aby mieć płaski brzuch, musisz robić brzuszki”

Brzuszki

Ćwiczenia na brzuchowe partie mięśni są ułożone z myślą o wzmocnieniu brzucha. Choć bywają bardzo skuteczne, nie są wystarczające, aby zwalczyć tłuszcz gromadzący się w tym obszarze ciała.

Przede wszystkim, należy realizować plan ćwiczeń kardio, który będzie obejmował ćwiczenia stymulujące nasz metabolizm i spalające nadmiar tłuszczu.

Niezwykle ważne jest też bliższe przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym. Okazuje się bowiem, że źle zaplanowane menu może być naszym ukrytym wrogiem, sprawiając, że nie jesteśmy w stanie zmniejszyć naszych rozmiarów w okolicy brzucha.

4. “Im więcej się pocisz, tym bardziej chudniesz”

Mnóstwo osób uważa, że tłuszcz w organizmie jest spalany proporcjonalnie do pocenia się.

Prawda jest jednak taka, że tego typu reakcja ciała nie ma nic wspólnego z utratą wagi. Co więcej, jest to czynnik, który zależy od każdego indywidualnie.

Pot stanowi naturalną odpowiedź organizmu na wysiłek. Pomaga mieć pod kontrolą wewnętrzną temperaturę ciała, zwłaszcza podczas wykonywania ćwiczeń.

5. “Ciężarki sprawiają, że kobiety są umięśnione”

Kobieta z hantlami

Oczywiście, że nie! Ćwiczenia z ciężarkami są doskonałe wręcz aby wzmocnić mięśnie i poprawić wygląd naszego ciała – zwłaszcza jego górną część.

Regularne ćwiczenia z hantlami pomagają pozbyć się wiotczenia ramion i rąk, poprawia zdrowie pleców i zwiększa spalanie kalorii podczas treningu.

Aby rozwinąć duże mięśnie – takie jak pokazują kulturyści – wymagane jest duże stężenie hormonu testosteronu. Kobiety zazwyczaj go nie mają w takich ilościach.

Zamiast więc zamienić nas w umięśnioną osobę, ćwiczenia z ciężarkami wzmocnią siłę naszych mięśni, przyśpieszą metabolizm i zmniejszą ryzyko kontuzji w stawach i kościach.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Zadbaj o swoje stawy biodrowe!

6. “Rozciąganie się sprawia, że ciało szybciej się regeneruje”

Gdy już zakończymy trening, zwykle wykonujemy serię ćwiczeń rozciągających, aby przyśpieszyć regenerację potreningową.

Choć są one relaksujące i przynoszą ulgę w napięciu wywołanym przez aktywność, nie dysponujemy wystarczającymi dowodami na to, by stwierdzić, że rzeczywiście regeneracja jest po nich szybsza.

Jeżeli chcemy rzeczywiście przyśpieszyć regenerację, powinniśmy wykonać wstępną rozgrzewkę przed ćwiczeniami, zamiast skupiać się na rozciąganiu po nich.

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć któryś z tych mitów? Teraz, jak już znasz prawdę o każdym z nich, ustal sobie plan treningowy i korzystaj z niego w pełni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.