Cukrzyca typu 2 - oto 7 niezwykle pomocnych ziół

Czy wiedziałeś o tym, że niektóre z występujących naturalnie w przyrodzie ziół mogą Ci pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2? Te zioła są w stanie wpłynąć na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi i poprawić dolegliwości wywołane przez cukrzycę typu 2. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie używać ich w celu zastąpienia leczenia zaordynowanego przez specjalistę diabetologa.
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2023

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującą odmianą tej choroby. Wiąże się ona z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Zachodzi to w przypadku, gdy Twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub gdy sama insulina jest niewłaściwie przetwarzana przez organizm. Taki stan rzeczy powoduje utrzymywanie się wysokiego poziomu glukozy we krwi, zamiast przekształcania jej w komórkach na energię.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą wymagającą od chorego poddawania się regularnym kontrolom u lekarza. Nie można w żadnym przypadku leczyć jej na własną rękę. Ale można nieco złagodzić jej przebieg I wspomóc swój organizm stosując naturalnego pochodzenia środki na bazie ziół.

Aby zapobiec rozwojowi choroby, zaleca się regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Warto także rozważyć przerzucenie się na zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeśli jednak chcesz pójść o krok dalej, powinieneś poznać sposoby zastosowania niektórych popularnych ziół. Mogą pomóc Ci one w leczeniu wielu chorób, wśród których znajduje się także cukrzyca typu 2.

Różnego rodzaju zioła

Pamiętaj przy tym, że żadne z opisanych przez nas poniżej ziół nie może zastąpić specjalistycznego leczenia zaordynowanego Ci przez diabetologa. Ich rolą może być jedynie udzielanie Twojemu ciału dodatkowej pomocy, nie wolno Ci w żadnym przypadku zignorować zaleceń Twojego lekarza.

Skoro już ustaliliśmy najważniejsze kwestie, pora przejść do głównej części naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy zatem do lektury!

1. Cukrzyca typu 2? Zwalczaj ją kurkumą!

Pierwszym z prezentowanych przez nas ziół, które bez żadnych wątpliwości pomoże Ci w leczeniu cukrzycy typu 2 jest kurkuma. W medycynie ajurwedyjskiej docenia się wiele korzyści zdrowotnych oferowanych przez tę roślinę i jej renoma jest w pełni zasłużona.

Kurkuma w miseczce

Ponieważ zawiera w składzie silny środek przeciwzapalny, jakim jest kurkumina, to zaleca się spożywanie tej rośliny także w przypadku zapalenia stawów i chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzięki swoim innym aktywnym związkom kurkuma pomaga także zauważalnie obniżyć poziom cukru we krwi.

Wystarczy tylko raz dziennie zjeść odrobinę kurkumy. Jako że jest ona dostępna praktycznie wyłącznie w postaci sproszkowanej, to dodanie jedynie szczypty tej przyprawy pozwoli Ci obniżyć poziom glukozy w swojej krwi. Automatycznie pomoże Ci to spowolnić postępy, jakich w Twoim organizmie dokonuje cukrzyca typu 2.

2. Imbir

Inną rośliną, która może pomóc Ci w leczeniu chorób takich, jak między innymi cukrzyca typu 2 jest imbir. Od stuleci znany jest on ze swoich zdolności łagodzenia wielu dolegliwości, od przeziębienia począwszy na niestrawnościach skończywszy.

Na przestrzeni lat naukowcy z różnych stron świata przeprowadzili szereg badań mających na celu głębsze zbadanie właściwości korzenia imbiru. Wyniki większości z nich wykazały, że roślina ta cechuje się właściwościami pomagającymi leczyć między innymi cukrzycę typu 2.

Imbir

Dobrym sposobem na wykorzystanie korzyści oferowanych przez imbir jest zażywanie 1/2 łyżeczki do herbaty (ok. 2 g) sproszkowanego korzenia tej rośliny każdego dnia przez kolejne 8 tygodni. Koniecznie na pusty żołądek zaraz z samego rana po obudzeniu się.

Ponieważ jest to roślina o silnych właściwościach przeciwzapalnych, pomaga ona również zmniejszyć stan zapalny w Twoim organizmie. A także wiele problemów zdrowotnych wywołanych przez cukrzycę, które mogą między innymi doprowadzić do problemów ze wzrokiem u osób zmagających się z tą chorobą.

3. Cynamon

Cynamon może pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi, ponieważ zmniejsza on wchłanianie glukozy po jedzeniu. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu. Warto wiedzieć jednak, że na rynku dostępne są dwie główne odmiany cynamonu. Są to cynamon “prawdziwy”, zwany Cinnamomum Verum i pochodzący z Cejlonu oraz Cinnamomum Cassia wywodzący się z Chin.

O ile do celów kulinarnych zdecydowanie lepszą odmianą jest ta pierwsza, o tyle Cassia jest najbardziej skuteczna w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ stosowanie tej odmiany przez długi czas może spowodować uszkodzenie wątroby.

Cynamon

Aby uniknąć efektów ubocznych stosowania cynamonu, zalecamy zatem stosowanie odmiany cejlońskiej. Jest to o tyle istotne, że jeśli Twoja cukrzyca typu 2 zalicza się do cięższych przypadków, to zapewne planujesz zażywać cynamon codziennie przez dłuższy czas.

W takim przypadku Cinnamomum Verum oferuje nieco słabsze działanie obniżające poziom glukozy we krwi. Jednak jest także w pełni bezpieczny dla Twojej wątroby, w odróżnieniu od odmiany Cassia.

Jeśli jednak zamierzasz zażywać cynamon tylko przez krótką chwilę, to możesz śmiało skierować swoje kroki w stronę odmiany Cassia. W takim przypadku stosuj go raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu w ilości nie większej, niż 1/4 łyżeczki do herbaty i nie dłużej, niż przez miesiąc.

4. Czarne curry

Czarne curry to popularna nazwa curry pochodzącej ze Sri Lanki, w skład której wchodzi kolendra, koper i kminek. Oczywiście jest to świetna przyprawa do potraw, ale jeszcze lepszy produkt leczniczy, jeśli dopadła Cię cukrzyca typu 2.

Czarne curry pomaga między innymi uzyskać efekt:

  • zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi,
  • zwalczania stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych,
  • ochrony swojego serca i wątroby.

Jeśli regularnie stosujesz czarne curry, poziom cukru w Twojej krwi może spaść nawet o 50% (w zależności od stopnia nasilenia Twojej choroby).

5. Żel z aloesu

Ta roślina oferuje dla Ciebie naprawdę niezliczone wręcz korzyści.

Żel z aloesu świetnie nadaje się na przykład do łagodzenia oparzeń słonecznych, gojenia ran i ochrony włosów przed promieniami UV. A także na potrzeby utraty wagi i leczenia wielu chorób, do których należy także cukrzyca typu 2.

Aloes

Oto kilka korzyści płynących z jej zastosowania:

  • Żel z aloesu skutecznie obniża poziom cukru we krwi.
  • Aby uzyskać maksimum korzyści zapewnianych przez tę roślinę, zaleca się mieć trochę świeżego miąższu z aloesu zawsze pod ręką. W tym celu najprościej jest wyhodować sobie aloes i w razie potrzeby odciąć kilka jego liści.
  • Możesz wtedy uzyskany z nich miąższ dodać do koktajlu owocowego lub wypić orzeźwiający napój sporządzony z ogórka zielonego i cytryny z dodatkiem aloesu.

6. Berberyna

Berberyna występuje na rynku zazwyczaj w postaci wyciągu z rośliny, która może i nie jest zbyt dobrze znana, ale bez wątpienia ma niezwykłe zdolności związane z leczeniem cukrzycy. Należą do nich między innymi obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Redukuje także liczne stany zapalne w Twoim organizmie.

Należy jednak zachować ostrożność podczas jej stosowania, ponieważ zażywana w nadmiernych ilościach berberyna może powodować szereg niepożądanych efektów ubocznych. Dwa najpoważniejsze z nich to bóle brzucha i wzdęcia.

Jeśli chcesz używać wyciągu z tej rośliny, zalecamy najpierw wypróbowanie jej przez tydzień, aby zobaczyć, jak Twój organizm ją toleruje, uważając przy tym na efekty uboczne.

7. Liście jagody

Być może spotkałeś się już ze stwierdzeniem, że liście jagody mogą pomóc redukować objawy, jakie daje cukrzyca typu 2. Inną opcją jest użycie liści czereśni i spożywanie ich pod postacią naparu. Pamiętaj jednak, że mówimy tutaj wyłącznie o liściach, a nie owocach.

Jagody

Możesz w ten sposób uzyskać naprawdę zaskakujące wyniki, w tym między innymi obniżenie poziomu cukru we krwi po spożyciu takiego naparu i zredukowanie niebezpiecznych skoków glukozy.

Niezbędne składniki:

  • 1 litr wody
  • Garść liści jagody lub czereśni

Sposób przyrządzenia opisywanego naparu:

  • Zagotuj litr wody i po osiągnięciu stanu wrzenia dodaj do niej liście jagody.
  • Niech zaparzają się przez 10 minut, a następnie zdejmij naczynie z ognia.
  • Odczekaj do ostygnięcia płynu do temperatury pokojowej.
  • Po tym czasie rozkoszuj się samym naparem lub dodanym do koktajlu warzywnego lub owocowego w ciągu całego dnia.
  • Staraj się unikać dodawania do niego jakichkolwiek środków słodzących.

Obrazek tytułowy został zamieszczony dzięki uprzejmości i za zgodą serwisu wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dey, L., Attele, A. S., & Yuan, C. S. (2002). Alternative therapies for type 2 diabetes. Alternative Medicine Review.
  • Chuengsamarn, S., Rattanamongkolgul, S., Luechapudiporn, R., Phisalaphong, C., & Jirawatnotai, S. (2012). Curcumin extract for prevention of type 2 diabetes. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/dc12-0116
  • Li, Y., Tran, V. H., Duke, C. C., & Roufogalis, B. D. (2012). Preventive and protective properties of zingiber officinale (Ginger) in diabetes mellitus, diabetic complications, and associated lipid and other metabolic disorders: A brief review. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/516870
  • Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. (2003). Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215
  • Leach, M. J., & Kumar, S. (2012). Cinnamon for diabetes mellitus. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007170.pub2
  • Tanaka, M., Misawa, E., Ito, Y., Habara, N., Nomaguchi, K., Yamada, M., … Higuchi, R. (2006). Identification of Five Phytosterols from Aloe Vera Gel as Anti-diabetic Compounds. Biological & Pharmaceutical Bulletin. https://doi.org/10.1248/bpb.29.1418
  • Ferlemi, A.-V., & Lamari, F. (2016). Berry Leaves: An Alternative Source of Bioactive Natural Products of Nutritional and Medicinal Value. Antioxidants. https://doi.org/10.3390/antiox5020017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.