Cukrzyca i jej 5 niespodziewanych konsekwencji

Czy wiesz, że cukrzyca może wpłynąć na pogorszenie słuchu? Jeśli zauważysz u siebie problemy ze słuchem, skontaktuj się ze specjalistą laryngologiem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę.

Cukrzyca jest jedną z najbardziej istotnych chorób cywilizacyjnych w czasach nam współczesnych, choruje na nią ponad sześć milionów ludzi na całym świecie, niezależnie od ich wieku.

Cukrzyca to choroba przewlekła, obejmująca złożone kwestie związane z procesami metabolicznymi. W sporym uproszczeniu charakteryzuje się nieprawidłowym rozkładaniem cukrów, białek i tłuszczów z żywności, którą jesz.

Nadmiar glukozy we krwi powoduje uszkodzenie tkanek i narządów w organizmie osób zmagających się z tą chorobą.

W ostatnich latach wielokrotnie prowadzono różnego rodzaju kampanie mające na celu podniesienie świadomości w społeczeństwie na temat ryzyka, z jakim wiąże się cukrzyca i sposobów uniknięcia najważniejszych problemów i zagrożeń wywoływanych przez tę chorobę.

Zarówno rządy wielu krajów, jak i instytucje medyczne współpracują ściśle ze sobą, ale wiele osób tak czy siak musi stanąć w obliczu nieoczekiwanych konsekwencji ze strony tej naprawdę poważnego schorzenia.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci pięć nieoczekiwanych konsekwencji, z jakimi może wiązać się cukrzyca. Zapraszamy do lektury!

1. Cukrzyca może powodować problemy w jamie ustnej

Osoby chorujące na cukrzycę są narażone na znacznie większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w jamie ustnej, niż osoby z normalnym poziomem glukozy we krwi. Wliczają się w to także problemy z dziąsłami.

Zęby

Jeśli masz cukrzycę, początki tej choroby lub zespół metaboliczny, musisz zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę.

Częstym przypadkiem jest odkrywanie w swoich ustach pierwszych, zupełnie nieoczekiwanych objawów, jakie daje cukrzyca. Być może nagle zauważysz nagłe i niepokojące ubytki w swoim uzębieniu lub problemy z dziąsłami. Być może nawet Twój dentysta je dostrzeże i zasugeruje Ci skontaktowanie się ze specjalistą.

Najczęstszymi problemami w jamie ustnej, których powodem jest cukrzyca są:

 • Zapalenie przyzębia – choroba ta wpływa na tkankę kostną, która utrzymuje zęby na swoich miejscach. W takim przypadku należy koniecznie postępować zgodnie z zaleceniami dentysty, w przeciwnym razie może Ci grozić nawet całkowita utrata zębów.
 • Ubytki tkanki zębowej – oprócz naturalnie problemów natury estetycznej ubytki w zębach mogą także spowodować szereg innych dolegliwości, takich jak nadwrażliwość na zimne lub gorące potrawy. Utrzymuj poziom kontroli glukozy we krwi pod kontrolą i upewnij się, że regularnie oczyszczasz swoje zęby z resztek żywności i osadów cukru.
 • Problemy z podniebieniem – mogą to być różnego rodzaju stany zapalne, podrażnienia, zranienia, afty itp.
 • Nieprzyjemny lub owocowy zapach z ust – czasami ten objaw jest pierwszym dostrzegalnym symptomem u osób, u których rozwija się cukrzyca. Jeśli wykryjesz ten problem u siebie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem – specjalistą, aby sprawdzić poziom glukozy w swojej krwi oraz przeprowadzić ewentualnie inne niezbędne badania.

2. Utrata słuchu

U osób chorujących na cukrzycę naukowcy stwierdzili wyraźnie częściej występujące ubytki słuchu niż u osób z normalnym poziomem glukozy we krwi.

Można wykryć te problemy za pomocą różnego rodzaju testów, które mierzą zdolność badanych osób do poprawnego słyszenia i rozpoznawania niskich, średnich i wysokich częstotliwości w każdym uchu z osobna.

Czyszczenie kanału słuchowego

Osoby, u których rozwijająca się cukrzyca wywołuje te nieoczekiwane skutki uboczne, mogą również zauważyć u siebie niektóre z następujących objawów dodatkowych:

 • Zawroty głowy
 • Szumy w uszach
 • Niedosłuch
 • Problemy z utrzymaniem równowagi ciała

Brak odpowiedniej kontroli nad stężeniem glukozy może stopniowo doprowadzić do stwardnienia ścianek tętnicy szyjnej wewnętrznej, atrofii zwoju spiralnego i demielinizacji ósmego nerwu czaszkowego.

Pamiętaj także o tym, że jeśli masz więcej niż 40 lat, ryzyko wystąpienia tych objawów znacząco wzrasta.

Zwróć zatem na nie uwagę, a jeśli niedawno dostrzegłeś, że nie słyszysz zbyt dobrze lub że inni ludzie muszą krzyczeć w określonych sytuacjach, abyś mógł ich usłyszeć (np. przy intensywnym ruchu ulicznym), choć wcześniej nie było to konieczne, powinieneś skonsultować się z lekarzem celem przeprowadzenia pełnej diagnozy.

3. Infekcje skórne i stany zapalne

Infekcje skórne są kolejnym nieoczekiwanym problemem zdrowotnym, jaki może wywołać cukrzyca. Najbardziej typowe objawy tego typu dolegliwości można podzielić na cztery grupy:

 • Podatność na urazy i zranienia
 • Infekcje skórne
 • Nadwrażliwość na leki i kosmetyki
 • Zespół stopy cukrzycowej

Osoby cierpiące na cukrzycę są szczególnie podatne na nadmierne przesuszenie skóry, ponieważ z uwagi na znaczące podwyższenie poziomu glukozy we krwi Twój organizm stara się usuwać cukier głównie przez mocz. A to z kolei oznacza przyśpieszone odwadnianie organizmu.

Infekcja skóry

Jeśli stężenie glukozy w Twojej krwi nie spadnie do prawidłowych wartości, będziesz musiał znacznie częściej oddawać mocz, a Twój organizm straci więcej wody. Jeśli nie uzupełnisz tej utraconej ilości pijąc większe ilości wody lub innych napojów, może się to skończyć odwodnieniem organizmu.

W poważnym stadium choroby możesz dostrzec na powierzchni swojej skóry wiele swędzących lub łuszczących się plam, zabarwionych na czerwono. Pamiętaj, że zalecane jest w takim przypadku picie minimum 8 szklanek wody dziennie.

Możesz oczywiście używać kremu nawilżającego na suchą skórę w celu złagodzenia tych dolegliwości, ale jeśli Twój organizm jest odwodniony, działanie kremu będzie ograniczone do kilku godzin lub nawet minut, a następnie problem powróci ze zdwojoną siłą.

4. Obturacyjny bezdech senny

Inną nieoczekiwaną konsekwencją, jakie niesie ze sobą cukrzyca to obturacyjny bezdech senny (OBS). Jest to bardzo powszechnie spotykany problem z oddychaniem, który niestety jest często lekceważony, choć należy do poważnych schorzeń zdrowotnych.

W dużym uproszczeniu polega on na tym, że podczas snu drogi oddechowe regularnie tracą swoją drożność, przez co śpiący dusi się i wybudza ze snu.

Naukowcy szacują, że obecnie na świecie 2% kobiet i 4% mężczyzn cierpi na obturacyjny bezdech senny. Dwa główne czynniki wywołujące tę dolegliwość to nadmierna otyłość i nieleczona cukrzyca.

Obturacyjny bezdech senny

Jeśli zauważysz u siebie, jakiekolwiek problemy z oddychaniem podczas snu, intensywne chrapanie lub po prostu często budzisz się w nocy z pozornie nieznanych powodów, musisz poddać się leczeniu.

Obejmuje ono przede wszystkim ćwiczenia fizyczne i przerzucenie się na odpowiednio zbilansowaną dietę, która pozwoli Ci zrzucić nadmiar kilogramów.

Najlepszym i najprostszym do zastosowania ćwiczeniem jest regularny, kilkugodzinny spacer w połączeniu z dietą bogatą w warzywa i owoce.

5. Zaburzenia sprawności seksualnej

Cukrzyca może wywołać szereg problemów związanych ze sprawnością seksualną i zdrowiem, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mężczyźni zmagający się z tą choroba są średnio trzy razy częściej narażeni na zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, w wyniku czego przerywany przepływ krwi do penisa może uniemożliwiać uzyskanie erekcji.

Poza tym niektóre leki przeciw cukrzycy mogą powodować różnego rodzaju działania niepożądane, wpływające między innymi na zaburzenia natury seksualnej.

Także kobiety mogą cierpieć na różnego rodzaju konsekwencje cukrzycy wpływające na ich życie seksualne, mogą do nich należeć na przykład:

 • Hiperglikemia
 • Urazy i podrażnienia w obrębie narządów płciowych niezwiązane z chorobami przenoszonymi drogą płciową
 • Depresja
 • Zakażenia w obrębie narządów płciowych

Wskazówki dotyczące metod kontrolowania cukrzycy

Wielu ludzi uważa, że chorowanie na cukrzycę wiąże się także z koniecznością stawiania czoła opisanym powyżej nieoczekiwanym konsekwencjom choroby, a także wielu innym związanym z nią dolegliwościom. Rzeczywistość jednak polega na tym, że wszystko tak naprawdę zależy od podjętych wcześniej środków zapobiegawczych.

Zdrowa żywność

Na przykład dobrze zbilansowana dieta i zdrowy styl życia mogą zapewnić długie, praktycznie w pełni normalne życie bez tych nieoczekiwanych konsekwencji cukrzycy utrudniających znacząco funkcjonowanie dnia codziennego.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę taką jak cukrzyca, zachęcamy do skorzystania z korzyści zapewnianych przez lepsze nawyki żywieniowe i wypracowanie u siebie przestrzegania zdrowszego stylu życia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE