Cukier - jak działa na naszą wątrobę?
Już nie raz pojawiały się artykuły, w których wspominaliśmy o tym, jak cukier wpływa na cały nasz organizm – jak szkodliwy jest dla naszego zdrowia i stanu poszczególnych narządów.
Wszyscy wiemy również, jak trudno jest wyeliminować go z diety i odmówić sobie chwili przyjemności dla podniebienia. Kawa lepiej smakuje, powidła i marmolady z jego dodatkiem stają się jeszcze pyszniejsze, nie wspominając o słodkich deserach.
Czas na to, by zdać sobie sprawę z tego, że całkowite wyeliminowanie białego rafinowanego cukru z diety jest sposobem na poprawienie zdrowia, ale to nie wszystko!
Ograniczenie spożycia tej “białej trucizny” przyczynia się również do obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia schorzeń wątroby, które aktualnie tak często dotykają całe społeczeństwo. Dziś dowiesz się, jak cukier wpływa na wątrobę i jak ją leczyć w wypadku, gdy dojdzie do jej obrzęku.
Cukier a zdrowa wątroba
Wątroba jest swego rodzaju małym laboratorium naszego organizmu, w którym dochodzi między innymi do oczyszczania, syntezy enzymów, a także spełnia ona funkcję magazynującą i przechowuje rezerwy glukozy, z których nasze ciało później czerpie energię.
Oznacza to, że jest to narząd odpowiedzialny między innymi za utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi oraz za równowagę innych substancji.
W trakcie jedzenia pamiętajmy, że to wątroba będzie przechowywać cały cukier, który właśnie konsumujemy i dostarczamy wraz z pożywieniem. Później w momencie, gdy nasze organy lub mięśnie będą potrzebować energii, przekształci go w glikogen.
Przeczytaj również: Cukier w dużych ilościach – sprawdź te 9 produktów
Dlaczego cukier uszkadza naszą wątrobę?
- Biały cukier, który na co dzień gości w naszej kuchni, składa się z cząsteczek glukozy i fruktozy. Fruktoza jest trzy razy słodsza niż glukoza.
- Glukoza może być metabolizowana przez jakikolwiek organ i nie stwarza większych problemów, podczas gdy fruktoza może być metabolizowana tylko przez wątrobę.
- Co zatem zachodzi? Cała fruktoza, którą dostarczasz, przechodzi bezpośrednio do tego organu i w pewnym momencie – gdy jest jej za dużo – dochodzi do jego przeciążenia
- Jeżeli dostarczamy wątrobie zbyt dużo białego cukru, praktycznie w całości przekształci go ona w tłuszcz. Co jest tego konsekwencją? Wytworzenie swojego rodzaju odporności na insulinę.
- Jeżeli już do tego dojdzie, nasze komórki przestaną reagować na ten hormon.
- Dalej trzustka będzie starała się wszystkimi sposobami wyrównać poziom cukru, produkując za każdym razem coraz więcej insuliny, doprowadzając do tego, że organizm będzie gromadził coraz więcej tłuszczu.
- Mając podwyższony poziom cukru i insuliny we krwi, dochodzi do blokady działania hormonu zwanego leptyną, który reguluje uczucie głodu
- Podwyższony poziom insuliny prowadzi do nadciśnienia tętniczego i zmniejsza poziom tak zwanego dobrego cholesterolu we krwi i jest przyczyną powstawania zespołu metabolicznego. Wszystko to w konsekwencji prowadzi do stłuszczenia wątroby.
- Wiele osób uważa, że przyczyną stłuszczenia wątroby jest nadużywanie alkoholu, ale w rzeczywistości prawdziwym wrogiem i cichym powodem jest cukier, który prowadzi do stanów zapalnych tego narządu, a w końcu do choroby
Jak oczyścić wątrobę z nadmiaru cukru?
Aby cieszyć się zdrową i silną wątrobą przede wszystkim konieczne jest ograniczenie ilości cukru w diecie. Co więcej, istnieje wiele substancji, którymi można zastąpić cukier i które warto umieścić w swoim dziennym menu:
- stewia
- miód
- syrop z agawy
- syrop z brązowego ryżu
- ksylitol
- słód jęczmienny
- syrop klonowy
- cukier kokosowy
- cukier z daktyli
Niżej znajdziesz kilka wskazówek na to, jak oczyścić wątrobę, a jednocześnie wzmocnić ją i ułatwić jej poprawne funkcjonowanie:
1. Czosnek na czczo
Czosnek jest silnym naturalnym antybiotykiem, który dodatkowo wspomaga prawidłowe funkcjonowanie trzustki i wątroby.
Dlatego warto przyjmować go każdego dnia na pusty żołądek. Zabija bakterie, a także zmniejsza nadciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi.
Pomaga również w oczyszczaniu krwi z substancji toksycznych. Wystarczy jeden ząbek czosnku na czczo, by poprawić ogólny stan zdrowia organizmu!
2. Terapia z mrożoną cytryną
Na pewno wiesz o tym, że najbogatszą w przeciwutleniacze częścią cytryny jest jej skórka. To właśnie witamina C, którą w niej znajdziemy, pomoże nam wzmocnić naszą wątrobę.
Aby jak najlepiej wykorzystać jej właściwości, wystarczy zamrozić cytrynę. A następnie pokroić i dodawać do sałatek, płatków owsianych czy konsumować z naturalnym białym jogurtem jako przekąskę w ciągu dnia.
Należy wykorzystać cytrynę w całości wraz z jej skórką i w ten sposób wspomóc funkcjonowanie naszej wątroby.
Przeczytaj także artykuł: Wątroba i jej stan zapalny – jak go rozpoznać?
3. Woda z karczochów
Karczochy, a szczególnie woda, którą otrzymujemy podczas ich gotowania, również są idealnym naturalnym preparatem dla naszej wątroby.
Witaminy, które zawierają i właściwości oczyszczające nie tylko pomogą w detoksykacji wątroby, ale zmobilizują ją do szybszej regeneracji.
Sposób przygotowania:
Dwa karczochy należy ugotować w jednym litrze wody. Gdy staną się miękkie, należy oddzielić warzywa od wody. A następnie przelać ją do butelki i dodać do niej sok z cytryny. Otrzymaną mieszankę zaleca się przyjmować przez cały dzień, zaczynając od jednej szklanki rano na pusty żołądek.
Podobną terapię zaleca się powtarzać raz w miesiącu przez 10 dni.
4. Najlepsze produkty, które pomogą w oczyszczeni wątroby:
- grejpfrut
- zielona herbata
- zielone warzywa liściaste
- chlorofil
- awokado
- brokuły
- jabłko
- oliwa z oliwek
- olej lniany
- brązowy ryż
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Simopoulos AP. Dietary omega-3 fatty acid deficiency and high fructose intake in the development of metabolic syndrome, brain metabolic abnormalities, and non-alcoholic fatty liver disease. Nutrients. 2013;5(8):2901‐2923. Published 2013 Jul 26. doi:10.3390/nu5082901
- Nseir, W., Nassar, F., & Assy, N. (2010). Soft drinks consumption and nonalcoholic fatty liver disease. World journal of gastroenterology, 16(21), 2579–2588. https://doi.org/10.3748/wjg.v16.i21.2579
- Yadav, H., Jain, S., & Sinha, P. R. (2007). Antidiabetic effect of probiotic dahi containing Lactobacillus acidophilus and Lactobacillus casei in high fructose fed rats. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2006.09.002
- Samuel, V. T. (2011). Fructose induced lipogenesis: From sugar to fat to insulin resistance. Trends in Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.tem.2010.10.003
-
BEST CH, HARTROFT WS. Liver damage produced by feeding alcohol or sugar and its prevention by choline. Br Med J. 1949;2(4635):1002‐1006. doi:10.1136/bmj.2.4635.1001
- Jensen, T., Abdelmalek, M. F., Sullivan, S., Nadeau, K. J., Green, M., Roncal, C., Nakagawa, T., Kuwabara, M., Sato, Y., Kang, D. H., Tolan, D. R., Sanchez-Lozada, L. G., Rosen, H. R., Lanaspa, M. A., Diehl, A. M., & Johnson, R. J. (2018). Fructose and sugar: A major mediator of non-alcoholic fatty liver disease. Journal of hepatology, 68(5), 1063–1075. https://doi.org/10.1016/j.jhep.2018.01.019
- Ouyang, X., Cirillo, P., Sautin, Y., McCall, S., Bruchette, J. L., Diehl, A. M., Johnson, R. J., & Abdelmalek, M. F. (2008). Fructose consumption as a risk factor for non-alcoholic fatty liver disease. Journal of hepatology, 48(6), 993–999. https://doi.org/10.1016/j.jhep.2008.02.011
- Song M, Schuschke DA, Zhou Z, et al. Modest fructose beverage intake causes liver injury and fat accumulation in marginal copper deficient rats. Obesity (Silver Spring, Md.). 2013 Aug;21(8):1669-1675. DOI: 10.1002/oby.20380.