Cukier - Poznaj 5 jego doskonałych zamienników

Do słodzenia napojów czy posiłków nie musisz używać cukru. Sięgnij po jego zdrowsze i smaczniejsze zamienniki.
Cukier - Poznaj 5 jego doskonałych zamienników

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Cukier nie bez przyczyny bywa nazywany ,,białą śmiercią” – spożywany w nadmiarze jest bowiem jedną z głównych przyczyn rozwoju schorzeń metabolicznych czy choroby wieńcowej. Coraz więcej mówi się obecnie o szkodliwym wpływie cukru na nasze zdrowie i o konsekwencjach uzależnienia od tego produktu.

Rafinowany biały cukier to często nasz pierwszy wybór, gdy potrzebujemy posłodzić herbatę, kawę czy dodać smaku jogurtowi czy deserowi. Na szczęście już nie musisz sięgać po ten produkt. Już za chwilę poznasz 5 doskonałych zamienników cukru, które odmienią Twoje życie.

Przemysł spożywczy przez lata starał się ukrywać przed nami negatywny wpływ białego rafinowanego cukru na nasze zdrowie. Najnowsze badania nie pozostawiają jednak wątpliwości – cukier to zagrożenie dla naszego organizmu. Oczywiście wiele z nas uwielbia jego słodki smak, cukier stał się więc nieodłączną częścią naszej diety.

Co gorsza, jest to produkt silnie uzależniający, stosunkowo ciężko jest więc wyeliminować go na stałe z jadłospisu. Jeśli chcesz uniknąć negatywnych konsekwencji spożywania cukru, koniecznie poznaj 5 naturalnych zamienników, którymi posłodzisz napoje czy posiłki, jednocześnie nie dostarczając sobie zbyt wielu kalorii.

1. Cukier kokosowy

Cukier kokosowy to naturalny produkt wykorzystywany jako słodzik w wielu tradycyjnych przepisach kuchni azjatyckiej. W zachodnim świecie jest on znany stosunkowo od niedawna, ale już wiadomo, że to doskonały zamiennik rafinowanego cukru.

Indeks glikemiczny cukru kokosowego to zaledwie 35, a jednocześnie dostarcza on wiele substancji odżywczych i minerałów. Wykazuje się także stosunkowo wysoką zawartością witaminy C, zapewniając jej odpowiednią dzienną dawkę.

Jakby tego było mało, jest to produkt ekologiczny. Pochodzi z drzewa kokosowego, którego uprawa wpływa korzystnie na środowisko. Palmy tego typu nie potrzebują dużo wody, wpływają dobrze na stan gleby, a dodatkowo wytwarzają o wiele więcej cukru niż na przykład trzcina cukrowa.

2. Syrop Yacon

Yacon to roślina pochodząca z Ameryki Południowej o słodkim smaku i licznych właściwościach zdrowotnych. Syrop przygotowany na bazie Yacon to naturalny słodzik wyróżniający się niskim indeksem glikemicznym i dużą zawartością substancji odżywczych i minerałów.

Co ciekawe, nie wpływa on na poziom cukru we krwi i nie zaburza procesów metabolicznych. Dzieje się tak głównie dlatego, że syrop ten jest niskokaloryczny.

W przeciwieństwie do tradycyjnego cukru, syrop Yacon wspomaga utratę zbędnych kilogramów i normalizuje zdrowe ruchy jelitowe. Jest to produkt o słodkim smaku, nieco rzadszy niż miód. Dodatkowo działa również jako naturalny probiotyk.

3. Odstaw cukier, stosuj miód

Organiczny miód to jeden z najczęściej wykorzystywanych zamienników cukru na świecie. Wyróżnia się nie tylko swoją wartością energetyczną, ale i dużą dawką substancji odżywczych i związków o działaniu naturalnych antybiotyków.

Miód

W porównaniu z innym i naturalnymi słodzikami jest stosunkowo kaloryczny, jednak wciąż jest o wiele zdrowszy niż rafinowany cukier. Warto wspomnieć, że miód także nie wpływa na funkcje metaboliczne i oprócz zastosowań kulinarnych, ma także wiele właściwości leczniczych.

Miód od setek lat był wykorzystywany jako naturalny środek profilaktyczny oraz lekarstwo na wiele chorób. Zanim jednak skorzystasz z jego właściwości pamiętaj, aby zawsze wybierać naturalny organiczny miód z pewnego źródła. W sklepach nie brakuje bowiem rafinowanych i sztucznych miodów, w których składzie pojawia się także cukier.

4. Stewia

Stewia wciąż nie jest jeszcze najpopularniejszym zamiennikiem cukru, jednak już teraz eksperci wskazują, że jest jednym z najzdrowszych i jednocześnie najsłodszych alternatyw. Okazuje się, że ten niskokaloryczny produkt nie podnosi poziomu cukru we krwi, mimo że swoim smakiem przewyższa zwykły biały cukier.

W naturalnej postaci stewia jest tak słodka, że wiele osób decyduje się na połączenie jej z celulozą w proszku i innymi składnikami, aby łatwiej było z niej korzystać.

5. Zastąp cukier syropem z agawy

Syrop z agawy to produkt typowy dla Ameryki Centralnej, jednak obecnie my także możemy korzystać z jego właściwości, gdyż doskonale sprawdza się jako zamiennik białego cukru. Indeks glikemiczny tego produktu to zaledwie 30 – to połowa wartości, jaką prezentuje cukier.

Syrop z agawy pomoże odstawić cukier

Syrop z agawy jest nieco wolniej trawiony przez nasz organizm, dzięki czemu nie wywołuje nagłych skoków poziomu cukru we krwi. Zamiast tego zapewnia dużą dawkę energii, uwalnianą stopniowo przez cały dzień i pozwalającą na optymalne funkcjonowanie fizyczne i umysłowe.

W sklepach znajdziesz co najmniej dwa różne rodzaje syropu z agawy. Pamiętaj więc, aby wybierać ciemniejszy, który jest mniej rafinowany i łagodniejszy. Szacuje się, że syrop ten jest nawet o 25% słodszy niż cukier. Jego stosowanie nie różni się bardzo od wykorzystywania w kuchni miodu, więc na pewno niczym Cię nie zaskoczy.

Odstaw biały cukier – wybierz zdrowie!

Opisane powyżej substytuty cukru to nie tylko ciekawe alternatywy i nowe smaki, ale przede wszystkim sposób na uniknięcie licznych konsekwencji zdrowotnych. Nie musisz rezygnować ze słodkiego smaku, tak długo jak będziesz wybierać niskokaloryczne i zdrowe zamienniki białego cukru.

Wyrób w sobie nawyk sprawdzania składów kupowanych przez siebie produktów, tak aby nie dostarczać sobie zbyt wiele cukru, choćby i przez przypadek. Zwróć także uwagę, że w sklepach nie brakuje tanich i nie do końca zdrowych wersji powyższych naturalnych słodzików.

Unikaj tych z domieszką cukru, syropu kukurydzianego czy innych substancji chemicznych. Wybieraj w stu procentach naturalne organiczne produkty – nawet jeżeli są droższe, jest to inwestycja w Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.