Co zrobić, żeby dzieci czytały książki?

Dzieci biorą przykład z dorosłych, dlatego jeśli chcesz, aby chętnie sięgały po książki, sam musisz pokazać im, że chętnie czytasz i często to robisz.
Co zrobić, żeby dzieci czytały książki?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeżeli chcemy, żeby dzieci czytały już od najmłodszych lat, musimy wykształcić w nich nawyk częstego sięgania po książki.

Najlepszym na to sposobem jest pokazanie im, że czytanie to przyjemne zajęcie, a to z kolei można najprościej osiągnąć dając dzieciom dobry przykład w tym zakresie.

Czytanie przynosi niezliczone korzyści – pobudza wyobraźnię i kreatywność, a także pomaga rozwinąć słownictwo. Ma ono korzystny wpływ na umiejętności pisania i wysławiania się.

Rodzice, którzy chcą, żeby dzieci czytały dużo i często, powinni wprowadzić w życie porady, które przedstawiamy w dzisiejszym artykule.

Chcesz, żeby dzieci czytały? Daj im dobry przykład.

Dzieci nie zawsze reagują na słowa dorosłych, ale zawsze biorą przykład z zachowań swoich rodziców. Jeżeli sam nie czytasz, będzie ci trudno przekonać dzieci, żeby czytanie to dobra zabawa.

Jeśli sam niewiele czytasz, zacznij od czytania dzieciom bajek na dobranoc.

Kilkanaście minut spędzonych z dzieckiem na czytaniu nie tylko przyniesie korzyści intelektualne, ale również wzmocni twoją więź z dzieckiem.

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają na głos, same potem chętniej sięgają po książki. Dzieje się tak ponieważ wiedzą, że zawarte w nich historie są ciekawe i pozwalają im się przenieść w świat wyobraźni.

Zacznij czytać dzieciom tak wcześnie, jak tylko możesz. Przekonasz się po jakimś czasie, że twoje dziecko samo będzie cię prosiło o wspólne czytanie albo zacznie samodzielnie sięgać po ulubione książki.

Żeby dzieci czytały, daj im dobry przykład - mama i córka czytaja książkę

Dla najmłodszych dzieci najlepiej jest kupować kolorowe książeczki składające się głównie z obrazków. Można też wybrać interaktywne książeczki, które pełnią rolę edukacyjnych zabawek i opowiadają jakąś historię za pomocą barwnych rysunków.

Nawet jeśli w książeczce nie ma tekstu, dziecko przyzwyczai się do samej jej formy, a dopóki nie nauczy się czytać, niech słucha opowieści czytanych przez rodzica. Liczy się tutaj systematyczność i pozytywne podejście do wspólnego czytania.

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz, żeby dzieci czytały, musisz dać im dobry przykład. Jeśli nie będą cię widzieć z twoją własną książką w ręku, nie przekonasz ich, że czytanie jest przyjemnym zajęciem.

Pozwól dzieciom samodzielnie wybierać lektury

Wielu rodziców żyje w przekonaniu, że to oni wiedzą co jest dla ich dzieci najlepsze. I to w każdym aspekcie rozwoju ich maluchów. Jeśli jednak chodzi o książki, warto pozwolić dzieciom wybrać, po jaką lekturę chcą sięgnąć.

Pamiętaj, że dziecko to mały człowiek, który ma swoje preferencje, któremu coś się podoba lub nie i który może uważać jakąś popularną książkę za kompletnie nieinteresującą.

Chłopiec czyta książkę na kanapie

Jeśli zatem chcesz, żeby dzieci czytały, nie zmuszaj ich do sięganie po te książki, które ty sam uważasz za dobre lub ciekawe. Pozwól im czytać to, co ich w jakiś sposób pociąga. W ten sposób łatwiej rozwinie się w nich pasja czytania.

Dzieci, które są obligowane do czytania konkretnych książek, mogą się całkowicie zniechęcić do czytania ponieważ będą to postrzegać jako nieprzyjemny obowiązek.

Siła nawyku czytania

Jednym z najważniejszych zadań, jakie musisz wykonać, jeśli chcesz, żeby dzieci czytały, jest wykształcenie w nich nawyku regularnego kontaktu z książką.

Wytworzone w dzieciństwie nawyki będą długo towarzyszyć twojemu dziecku, dlatego koniecznie zadbaj o to, by promować w domu jak najwięcej nawyków pozytywnych. Dotyczy to zarówno czytania, jak i wszystkich innych obszarów życia.

Czytaj razem z dziećmi zanim pójdą spać albo np. po obiedzie. Nie ma znaczenia o jakiej porze będziesz to robić, ważne, aby powtarzać ten rytuał codziennie i systematycznie.

Nawyki dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pomagają w pewien sposób ustalić rytm dnia. Dziecko po jakimś czasie uczy się, że chwila spędzona na czytaniu z rodzicem jest czymś nieodzownym.

Tata z córką czytają książkę

Koniecznie zadbaj o to, żeby dzieci czytały jak najwcześniej i jak najczęściej. Pamiętaj, że twój czas i wysiłek włożony w wykształcenie u dzieci tego nawyku przyniesie długofalowe korzyści, które zaprocentują już we wczesnych latach szkolnych.

Nie szukaj zatem wymówek w postaci braku czasu. Każdy z nas jest w stanie wygospodarować 10 lub 15 minut, które spędzi na czytaniu. To jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.