Co niszczy związek - 5 niepokojących czynników

Bycie w związku wiąże się z wieloma wyzwaniami. Każdy z nas za wszelką cenę chce zbudować zdrową i pełną miłości relację. Istnieją jednak pewne sygnały i zachowania, które mogą skutecznie zniszczyć nasz związek. Często nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie te czynniki mogą doprowadzić do rozpadu naszej relacji.
Co niszczy związek - 5 niepokojących czynników

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie ma jednego złotego środka na szczęśliwy związek. Możemy jednak uniknąć pewnych destrukcyjnych czynników, jeśli poznamy najczęstsze przyczyny prowadzące do rozpadu ważnych relacji w naszym życiu. Czy wiesz co niszczy związek? Jakich zachowań unikać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Świadomość ta pomoże w rozsądny sposób rozwiązywać napotkane problemy i umożliwi odpowiednią pracę nad związkiem. Dziś odkryjesz 5 najczęstszych przyczyn rozpadu relacji między ludźmi. Być może rozpoznasz tutaj swoje zachowania, lub działania swojego partnera.

Pamiętaj, że czasami warto zakończyć coś, zanim przybierze brutalną formę, z poważnymi konsekwencjami dla naszej psychiki a nawet zdrowia.

1. Kłamstwa

Nie od dziś wiadomo, że to powszechny gwóźdź do trumny we wszystkich relacjach międzyludzkich, szczególnie tych miłosnych. Zakochana para, przyjaciele, czy rodzina – żadna z tych relacji nie może być podtrzymywana na bazie oszustw i kłamstw.

Zaufanie jest niezbędnym fundamentem. Zazdrość i brak szczerości są niezwykle niebezpiecznym czynnikiem, który prowadzi nie tylko do rozpadu związku, ale też do psychicznej destrukcji nas samych.

Weź głęboki oddech i zastanów się co dla Ciebie oznaczają kłamstwa, jaką wartość stanowi dla Ciebie szczerość. Nie mówimy tu tylko o aktach niewierności. Kłamstwa przybierają najróżniejsze formy. Czasami nie stosujemy ich wobec innych, ale wobec siebie – to także ma negatywny wpływ na nasze relacje.

Związek powinien być transparentny. Osoba, którą kochamy zasługuje na bezpieczeństwo wynikające z prawdy. Powierzamy przecież życie w czyjeś ręce. Jak to się dzieje, że mimo to okłamujemy się nawzajem i uciekamy od prawdy? Daj sobie czas na refleksję.

Istnieje całe mnóstwo źródeł nieszczerości zarówno wobec nas samych, jak i w stosunku do innych, bliskich nam osób. Często boimy się ich reakcji, nie chcemy sprawić im przykrości. Jednak oszustwa tylko na chwilę ułatwiają nam życie, dają spokój. Co następuje później?

To tylko zbędna iluzja, która jak wiesz zawsze ma paskudny koniec. Związek dwojga ludzi to sytuacja, w której musimy czuć się wolni, aby móc wyrażać siebie, swoje obawy i potrzeby.  Komunikacja jest niezbędna. Inaczej cała nasza praca pójdzie na marne.

2. Brak seksualnej satysfakcji

Jakkolwiek nie chcielibyśmy oszukiwać rzeczywistości – seks jest niezwykle ważnym elementem związku dwojga ludzi. Oczywiście nie jest jedyną wartością relacji. Co niszczy związek? Brak satysfakcji seksualnej może kreować napięcie, niezadowolenie, prowadzić do kłamstw i braku akceptacji samego siebie.

Jeśli zbierzemy to wszystko razem, zauważymy, że to przepis na rozpad naszej romantycznej relacji.

Każdy przyzna szczerze, że nie czuje się komfortowo w sytuacji kiedy seks nie sprawia mu przyjemności. Pozostawia to niesmak i zły nastrój. Niesie to ze sobą szereg konsekwencji. 

Czy jest jakieś rozwiązanie? Jeszcze raz to podkreślamy: złotym środkiem jest komunikacja.

smutna kobieta

Przede wszystkim porozmawiaj ze swoją drugą połówką, wypróbujcie nowe rzeczy, sprecyzuj swoje potrzeby i to co sprawia Ci przyjemność w łóżku. Nie poddawajcie się zbyt łatwo!

Odłóż wstyd na bok, seks to pierwotna i naturalna ludzka potrzeba. Złość i odsuwanie się od siebie do niczego nie prowadzą. To co niszczy związek, może mieć podłoże intymne. Jeśli czujesz taką potrzebę zastanów się nad wizytą u seksuologa lub terapeuty.

3. Czy rodzina to coś co niszczy związek dwojga ludzi?

Wystarczy, że przywołamy tutaj przykład tragicznej miłości Romea i Julii. Szekspir jasno zaznaczył w swoim dziele, że jednym z destrukcyjnych czynników dla relacji dwojga ludzi może być ich rodzina.

Co to oznacza na gruncie nowoczesnych relacji? Rodzice, którzy są nadopiekuńczy, dzwonią i pragną mieć każdy ruch pod kontrolą. Stosują zakazy, często wybierają lepszego partnera życiowego.

To wszystko odbiera autonomię potrzebną do skonstruowania zdrowej relacji z samym sobą i z innymi. Oczywiście ma to ogromny wpływ na kondycję związku.

Jak sobie z tym poradzić? Nie chcemy przecież wyrzekać się swoich krewnych. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że są to bliscy Ci ludzie, którzy najprawdopodobniej pragną Twojego dobra, tylko w inny sposób.

Zaakcentuj swoją niezależność i dojrzałość, w spokojny sposób spróbuj osiągnąć porozumienie. Musisz pokazać, że samodzielnie potrafisz kierować swoim życiem. A jeśli się pomylisz? Cóż, to niezbędny element życia, który pozwala zmienić na lepsze swoją przyszłość. 

Rozmowa jest konieczna. Niezdolność porozumiewania się w rodzinie lub pojednania krewnych z drugą połówką często stanowi powód, dla którego ludzie się rozstają.

4. Co niszczy związek? Niepewność, zazdrość i wątpliwości!

Musimy zapamiętać, że zazdrość najczęściej wynika z niepewności, z braku akceptacji samego siebie i z braku wiary w swoją osobę. To niezwykle trudne zadanie, szczególnie jeśli mamy złe doświadczenia a w przeszłości spotkała nas zdrada, bądź ktoś nadszarpnął naszego zaufania.

Zostaw przeszłość tam gdzie jest jej miejsce. Nie możesz jej zmienić. To co nie powinno się wydarzyć, to przenoszenie niepewności z przeszłego związku do aktualnej relacji. Nie tylko nie zmienia nic na lepsze, ale najczęściej prowadzi do rozstania.

Pamiętaj, że nie każdy chce Cię zranić. Patrzenie na świat przez pryzmat ówczesnego nieszczęścia, najczęściej przynosi kolejne przykrości.

Swoim brakiem pewności siebie bardzo łatwo możemy przytłoczyć ukochaną nam osobę. Każdy z nas jest wolną duszą, która potrzebuje swojej przestrzeni. Wasz związek będzie szczęśliwy jeśli Wy sami odnajdziecie spokój i szczęście wewnątrz siebie.

Nie ma powodów, aby kontrolować co 5 minut media społecznościowe ukochanych, zakazywać wyjścia z przyjaciółmi. Zazdrość jest naszą słabością, często nie ma ona nic wspólnego z drugą osobą.

To co niszczy związek, to bez wątpienia nieporozumienia oparte na zazdrości. Ta zaś podłoże ma w nas samych.

5. Różne cele i oczekiwania

Oczekiwania są tylko i wyłącznie subiektywną projekcją, która wcale nie musi spotkać się z rzeczywistością. To samo tyczy się życiowych celów dwóch różnych osób. Miłość jest elementarną cząstką życia i związku, ale to nie wszystko, czasami niestety nie wystarcza.

Kiedy? Co niszczy związek dwojga ludzi, którzy bardzo się kochają? Życiowe wybory i aspiracje, cele i ścieżki nie do pogodzenia. 

Pomyśl tylko, jeśli marzysz o dzieciach, a Twój partner nie – nie możesz oczekiwać od niego zmiany swojego stanowiska, kiedy upierasz się przy swoim. Przede wszystkim pamiętaj, że to naturalne: różnimy się pod wieloma względami, także jeśli chodzi o spojrzenie na przyszłość.

Posiadanie dzieci, praca za granicą, przeprowadzka do innego miejsca – to częste przyczyny rozpadu związków. 

co niszczy związek ludzie smutni

Nie są podszyte złymi intencjami. To ludzkie pragnienia, często tak silne, że stanowią rdzeń naszej indywidualności. Nie warto rezygnować z aspektów tak dla nas istotnych, na rzecz dobra naszego związku. 

W przypadkach kiedy nie da się pogodzić dwóch różnych życiowych dróg, mimo miłości – należy podążać dalej osobno. Oczekiwania wobec drugiej osoby, szczególnie te, które nie mogą zostać spełnione: w ostateczności doprowadzą do frustracji, do rezygnacji z marzeń, złości i rozpadu związku.

Istnieje całe mnóstwo rad, mitów i prawd dotyczących relacji między ludźmi. Tylko Ty możesz ocenić, które z nich są dla Ciebie ważne i z którymi się zgadzasz. W tym artykule jednak staramy się wskazać najczęstsze błędy popełniane w związkach.

Daj sobie czas, aby je wszystkie przeanalizować i podjąć odpowiednie działania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolaños, I. (1998). Conflicto familiar y ruptura matrimonial: aspectos psicosociales. Psicología Jurídica de La Familia, 43–76.
  • García, F & Ilabaca, D. (2013). Ruptura de pareja, afrontamiento y bienestar psicológico en adultos jóvenes. Ajayu11(2), 157–172. Retrieved from http://www.ucb.edu.bo/publicaciones/ajayu/v11n2/v11n2a03.pdf
  • (2007). La vida en pareja: un asunto a negociar. Enseñanza e Investigación En Psicología12(2), 385–396.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.