Cisza – dlaczego tak wiele z nas się jej boi?

Nie bój się zostać samemu ze sobą, w ciszy, ponieważ właśnie wtedy możesz znaleźć rozwiązanie wielu problemów, które Cię trapią, a których rozwiązania powinnaś szukać w swoim wnętrzu

Żyjemy w tak głośnym świecie, że trudno jest nam słuchać samych siebie. Cisza zeszła na dalszy plan. Cisza ginie w naszych zwyczajach polegających na wiecznym szukaniu towarzystwa, na uciekaniu od samotności.

Wielu ludzi boi się braku hałasu, głośnych znajomych dźwięków, takich jak syreny straży pożarnej, odgłosu silnika samochodu, czy rozmawiających ludzi…

Kiedy spotykają się w jakimś naturalnym miejscu, od razu zaczynają się denerwować. Jakikolwiek obcy dźwięk sprawia, że stają się jeszcze czujniejsi, mało ufni.

W rzeczywistości jednak cisza, przed którą chcą uciec to cisza, która dąży do wyjawienia tego, co w rzeczywistości tkwi w ich wnętrzu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Jak uspokoić umysł i kontrolować emocje – 13 sposobów

Cisza – dlaczego od niej uciekamy?

Parasole w deszczu

Uciekamy od ciszy przede wszystkim po to, by nie spotkać się z problemami, które przeżywamy każdego dnia. Boimy się o nich myśleć, stawić czoła trudnym emocjom, poczuć smutek, czy ból. Nie chcemy słuchać ciszy, w której skrywają się odpowiedzi na wiele naszych obaw.

Przeczytaj również podobny artykuł: Motywacja zamiast obaw – 6 myśli Ci w tym pomoże

Osoba zblokowana, niezdolna do zakończenia związku, nie może się wydostać z tego wiru złego samopoczucia, właśnie dlatego, że boi się słuchać samego siebie.

Zawsze lepszym wyjściem wydaje się tkwienie w zakłamaniu. Postępowanie nacechowane podporządkowaniem pewnym oczekiwaniom, ukrywanie się za nieustannym wyszukiwaniem kolejnych źródeł hałasu w rzeczywistości stanowi źródło złego samopoczucia, ale odczuwamy potrzebę kontynuacji.

Zamieniamy się w ofiary, choć w rzeczywistości doskonale zdajemy sobie sprawę z tego gdzie należy szukać rozwiązania. Wolimy uciekać, zamiast zebrać się na siły i stawić czoła temu, co powoduje w nas tak wiele zniszczeń, co sprawia, że nieustannie cierpimy.

Przeczytaj również podobny artykuł: Czerwony Kapturek pokonała swoje lęki – Ty także możesz!

Wykazać się odwagą i pozwolić sobie na szukanie odpowiedzi w ciszy i spokoju, we wnętrzu samego siebie nie jest łatwym zadaniem. Wiele z nas nie potrafi zachować ciszy i obserwować świata bez wydawania sądów i krytykowania.

Odpowiedzi znajdują się wewnątrz nas

Kobieta na wybrzeżu

Kiedy życie obraca się przeciw nam, kiedy zdaje się nam, że brakuje nam szczęścia, powinniśmy zacząć zaglądać w głąb samego siebie. To oczywiste, że mówimy o naszych problemach bliskim lub przyjaciołom. Staramy się też znaleźć ich rozwiązanie. Tuta jednak mamy do czynienia z własną odpowiedzialnością.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pustka emocjonalna – czegoś mi brakuje, ale nie wiem, czego

Kiedy poprosimy o fachową pomoc, również zdamy sobie z tego sprawę. Psychologowie nie osądzają, nie dają gotowych rozwiązań. To, co robią, to biorą nas za rękę i prowadzą tak, abyśmy te odpowiedzi mogli odnaleźć sami.

Czasem również powątpiewamy w nas samych i dlatego skupiamy się na tym, co na zewnątrz. Na tym właśnie polega błąd. Szukamy na zewnątrz, zamiast zajrzeć wgłąb siebie.

Wydaje nam się, że nie możemy,  nie potrafimy, że nie jesteśmy zdolni do tego, by na nowo wytyczyć sobie drogę. Ale właśnie taka postawa jest wynikiem tego, że nie chcemy słuchać samych siebie. Istnieje pewien głos wewnątrz Ciebie, który podpowiada właściwy kierunek. Wystarczy słuchać…

Przeczytaj również podobny artykuł: Lęk – zwalcz go domowymi sposobami!

Nurkowanie we własnym wnętrzu

Mumia

Nurkowanie we własnym wnętrzu czasami nie okazuje się niczym łatwym. Oznacza bowiem spotkanie z tym małym wystraszonym dzieckiem, którego potrzeby nie zostały zaspokojone, które wciąż jeszcze płacze.

Przeczytaj również podobny artykuł: Stany lękowe – Odkryj ich 7 najpowszechniejszych

W innych okolicznościach może oznaczać spotkanie z tymi częściami nas samych, które wolimy negować i odrzucać. W tym przypadku ważne jest zachowanie otwartego umysłu i zaakceptowanie możliwości popełniania błędów.

Co powiesz na wycieczkę w jakieś naturalne miejsce, w którym dominuje cisza? Czy od razu przejdzie Ci przez myśl wziąć ze sobą jakieś źródło muzyki? Właśnie to determinuje czy jesteś gotowa stawić czoła temu, co w Tobie drzemie.

Nie bój się stawić czoła problemom. Nie możemy negować, że odczuwasz ból, ale czy zmniejsza się on w chwili, gdy zaczynasz uciekać przed problemami? Z pewnością odpowiesz, że nie.

Przestań więc stosować tej szkodliwej taktyki, bo nie rozwiązuje to niczego. Sprawia tylko, że sprawy są jeszcze trudniejsze do ułożenia.

Kobieta splątana w nici

Cisza pozwoli Ci odnaleźć samą siebie, stanowi najlepszego sprzymierzeńca, kto wie, co możesz zrobić bez lęku, bez oczekiwań, bez „a jeśli…”. Nadszedł moment, aby skończyć z wymówkami i wziąć się do pracy. Kontynuowanie utartych wcześniej zwyczajów nie służy niczemu dobremu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Użalanie się nad sobą – wydostań się z uczuciowej pułapki!

Kiedy czujesz się zagubiona, kiedy wali się cały Twój świat, odnajdź siebie w zupełnej ciszy, bo właśnie w niej znajduje się ukryte rozwiązanie wielu towarzyszących Ci problemów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE