Atak lękowy - 7 sposobów, by się uspokoić

Aby przezwyciężyć atak lękowy, kluczowa jest kontrola oddechu. Umieść ręce na brzuchu lub klatce piersiowej i skup się na ich ruchu.
Atak lękowy - 7 sposobów, by się uspokoić

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2019

Atak lękowy to najczęściej zupełnie niespodziewana sytuacja, która sprawia, że człowiek traci kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Do głównych objawów fizycznych możemy zaliczyć między innymi tachykardię, drżenie ciała, zwiększona potliwość czy nawet czasową utratę wzroku i słuchu.

Atak lękowy jest stosunkowo ciężki do przezwyciężenia, dlatego właśnie w dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Ci 7 sposób na opanowanie swojego ciała i umysłu i zwalczenie go już od chwili,  gdy wystąpią pierwsze objawy.

Czym jest atak lękowy?

Atak lękowy bywa także określany mianem ataku paniki – jest to szereg bardzo intensywnych i nagłych reakcji organizmu, włączając w to utratę kontroli nad niektórymi odruchami.

Ucisk w piersi

Do najpowszechniejszych symptomów ataków lękowych możemy zaliczyć takie jak:

  • tachykardia, czyli częstoskurcz,
  • dreszcze i nadmierne pocenie się,
  • uczucie duszności,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • drżenie, zawroty głowy, mdłości i dyskomfort żołądkowy,
  • uczucie przerażenia i paniki.

Ataki lękowe znacznie różnią się swoją intensywnością, ich źródło niemal zawsze jest jednak takie samo: natarczywe i uciążliwe negatywne myśli i przekonanie o nieuchronnej katastrofie.

Atak paniki przychodzi nagle i bardzo ciężko jest się na niego przygotować. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznanie już pierwszych zwiastujących go objawów. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak uporać się z atakiem lęku i uspokoić swoje ciało i umysł.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Ataki paniki mogą się również zdarzyć w nocy

1. Doraźny sposób na walkę z lękiem

Kiedy atak lęku już wystąpi, warto sięgnąć po szybki i skuteczny doraźny sposób ratunkowy. Do jego przygotowania potrzebna będzie Ci mieszanka roślin leczniczych. Warto mieć je pod ręką, by zawsze móc skorzystać z ich właściwości.

Doskonale ukoją one Twoje nerwy i pomogą się opanować. Sposób ten wymaga wykorzystania takich składników, jak:

  • śliwa wiśniowa,
  • klematis,
  • niecierpek,
  • posłonek,
  • śniedek.

Z pewnością dostaniesz je w sklepie zielarskim oraz w niektórych aptekach. Sposób ten może być wykorzystywany przez niemal każdą osobę, nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań. Gdy tylko poczujesz pierwsze symptomy zbliżającego się ataku paniki, dodaj 4 krople do szklanki wody i powoli wypij.

2. Kontrola oddechu

Głębokie oddychanie jest niezbędne, by skutecznie pokonać atak lękowy.

Kontrola oddechu

Skup się na oddechu i oddychaj głęboko, gdy tylko poczujesz zbliżający się atak paniki. Usiądź i oddychaj spokojnie; skoncentruj się na ruchach brzucha i klatki piersiowej.

Możesz także umieścić dłonie na brzuchu, aby lepiej poczuć każdy wdech i wydech.

3. Ruchy gałek ocznych

Odpowiednie ruchy gałek ocznych także są w stanie pomóc Ci zapanować nad lękiem, smutkiem czy depresją. Gdy tylko czujesz się gorzej, zdecydowanie częściej patrzysz w dół. Aby odwrócić ten podświadomy proces, staraj się zmusić, by jak najczęściej podnosić wzrok.

Pamiętaj jednak, aby ćwiczenie to wykonywać jedynie oczami, bez wykonywania zbędnych ruchów głową. Szybko zauważysz, że objawy psychiczne ustępują i czujesz się lepiej.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Jak uspokoić swoje nerwy? Oto 5 trików

4. Olejki eteryczne

Olejki eteryczne mają wiele właściwości leczniczych; można wykorzystywać je do zwalczania różnych dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Aby zapobiec atakowi paniki, musisz wykorzystać olejki o działaniu relaksującym i uspokajającym.

Olejki na atak lękowy

Oczywiście możesz łączyć ze sobą różne rodzaje olejków, wedle własnych upodobań i potrzeb. My polecamy Ci szczególnie takie olejki, jak olejek:

  • lawendowy
  • z bazylii
  • bergamot
  • cyprysowy
  • z drzewa cedrowego
  • oregano
  • rumiankowy
  • dzięgielowy

Możesz wykorzystać je do aromatycznej kąpieli lub też rozpylić w pomieszczeniu, w którym przybywasz, np. wykorzystując automatyczny spryskiwacz.

5. Zimne okłady na powieki

Jest to bardzo prosty i bardzo skuteczny trik, który pozwoli Ci uniknąć ataku lękowego. Polega on na polewaniu powiek strumieniem zimnej wody. Możesz także oczywiście przemywać chłodną wodą całą twarz.

Taki rodzaj hydroterapii to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na zrelaksowanie się i pokonanie ataku lękowego.

6. Kąpiel magnezowa na atak lękowy

Magnez to minerał o kojącym działaniu na nas układ nerwowy. Najczęściej stosujemy go w formie kapsułek czy innych suplementów diety. Jeśli jednak chcesz uzyskać natychmiastowy efekt i pokonać atak lękowy, możesz wykorzystać go do przygotowania relaksującej kąpieli.

Relaksująca kąpiel

Potrzebna będzie Ci tak zwana sól z Epsom, czyli siarczan magnezu.

Dodaj do wody pół szklanki soli z Epsom i zażyj co najmniej dwudziestominutowej kąpieli. Taki zabieg pomoże Ci się rozluźnić, zrelaksować i odświeżyć. W mgnieniu oka poczujesz się lepiej, bez konieczności zażywania żadnych suplementów diety czy tabletek na uspokojenie.

7. Homeopatia wedle indywidualnych potrzeb

Homeopatia to rodzaj medycyny naturalnej pozwalająca na zwalczanie wielu problemów zdrowotnych za pomocą naturalnych produktów, nie wywołujących efektów ubocznych. Najlepiej jest jednak skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który oceni, jakie produkty będą najlepsze akurat w Twoim przypadku.

Spersonalizowana homeopatia przyniesie Ci na pewno najlepsze efekty.

Istnieje wiele różnych sposób, by uniknąć ataku paniki, a gdy już wystąpi – skutecznie sobie z nim poradzić. Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na trudne i stresujące sytuacje. Wybierz więc taki sposób, który najbardziej Ci odpowiada i nie pozwól, by atak lękowy przejął kontrolę nad Twoim życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.