Ciemne winogrona - 5 powodów, by po nie sięgnąć

Winogrona powinny znaleźć się w Twojej diecie z co najmniej kilku powodów. Koniecznie poznaj je wszystkie.
Ciemne winogrona - 5 powodów, by po nie sięgnąć

Ostatnia aktualizacja: 01 września, 2017

Winogrona, szczególnie te ciemne, to źródło wielu właściwości zdrowotnych, wobec których nie można przejść obojętnie. W porównaniu ze swoimi białymi odpowiednikami są one o wiele bogatsze w przeciwutleniacze, ale korzyści płynących z ich regularnego spożywania jest o wiele więcej.

Koniecznie czytaj dalej i poznaj 5 powodów, by sięgać po ciemne winogrona jak najczęściej.

Wiele osób nie widzi dużej różnicy pomiędzy winogronami ciemnymi, a jasnymi – właściwie nie jest nawet w stanie rozpoznać ich smaku, nie mówiąc już o właściwościach. Okazuje się jednak, że różnica jest i to dosyć znacząca.

Jeśli zależy Ci na zdrowym odżywianiu i zapewnieniu sobie licznych korzyści zdrowotnych za jednym zamachem, winogrona będą idealnym naturalnym lekarstwem. Poniżej znajdziesz aż 5 właściwości czerwonych winogron, które wyróżniają je na tle innych owoców.

1. Ciemne winogrona a resweratrol

Ten rodzaj winogron zawiera duże ilości resweratrolu, organicznego związku nazywanego nieraz ,,cząsteczką młodości”. Substancja ta obecna jest zarówno w skórce winogron, jak i w ich pestkach.

W przypadku owoców jego zadaniem jest tworzenie naturalnej bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi; z tej samej właściwości postanowiły skorzystać także liczne koncerny kosmetyczne.

Ciemne winogrona za sprawą resweratrolu są uważane za naturalny środek powstrzymujący przedwczesne starzenie się komórek. Są one także bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które odwracają negatywny wpływ wolnych rodników na nasz organizm.

Aby w pełni skorzystać z właściwości, które oferują nam winogrona, najlepiej jest przygotować z nich naturalny napój, zawierający zarówno skórkę, jak i miąższ i pestki. Wpłynie to korzystnie na skórę i układ krwionośny, gdyż resweratrol działa przeciwzapalnie i pomaga zwalczyć patogeny z krwiobiegu.

2. Sposób na nadciśnienie

Kiść winogron

Ciemne winogrona zawierają nierozpuszczalny błonnik oraz potas, a substancje te doskonale wpływają na zdrowie Twojego serca. Zwłaszcza duża dawka potasu to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z nadciśnieniem. Aby skorzystać z tych właściwości należy:

  • Jeść co najmniej 15-20 winogron dziennie, aby znacznie obniżyć poziom sodu w organizmie.
  • Włączać winogrona do różnych przepisów – możesz dodawać je do sałatek albo przygotowywać z nich pyszny napój, doskonały czy to na przekąskę, czy jako dodatek do obiadu.

3. Skuteczny sposób na zaparcia

Koktajl z winogron

Kolejną właściwością ciemnych winogron jest fakt, że doskonale zapobiegają uciążliwym zaparciom. Warto sięgać po nie szczególnie rano i dodawać je do śniadania, ponieważ jest to jedno z najlepszych naturalnych środków przeczyszczających.

Obecne w winogronach cukry, takie jak celuloza, oraz organiczne kwasy pomagają dodatkowo zapewnić dobrą kondycję mięśni żołądka i jelit.

Jedz winogrona regularnie, a uporasz się z zaparciami i innymi przykrymi dolegliwościami układu trawiennego. Warto jednak podkreślić, że owoce te nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób zmagających się z biegunką.

4. Winogrona a Alzheimer

Badania przeprowadzone w Mount Sinai Medical School w Nowym Jorku wykazały, że wspomniany już wcześniej resweratrol posiada zdolność spowolnienia rozwoju choroby Alzheimera. Przeciwutleniacze obecne w winogronach poprawiają pamięć, a resweratrol niweluje postępującą degenerację komórek nerwowych.

Dodatkowo substancje te pomagają zapanować nad metabolizmem tlenowym, dzięki czemu winogrona są skuteczniejszym środkiem profilaktycznym niż chociażby zielona herbata.

Jeśli chodzi o profilaktykę Alzheimera, dobra wiadomość jest również taka, że możesz sięgać zarówno po świeże winogrona, jak i po… kieliszek czerwonego wina!

5. Działanie przeciwnowotworowe winogron

Kolejną niesamowitą właściwością winogron jest ich działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka piersi czy rak okrężnicy lub odbytnicy. Badania przeprowadzone przez amerykańskie towarzystwo badań nad nowotworami wykazały, że antocyjany oraz proantocyjanidyny są w stanie spowolnić rozwój komórek nowotworowych.

Z kolei polifenole, tak samo jak resweratrol, działają przeciwulteniająco i przeciwzapalnie. Tym samym spowalniają degenerację komórek, wywoływaną przez chorobę nowotworową.

Różowa wstążka

Ciemne winogrona są zalecane pacjentom przechodzącym chemioterapię. Sok z winogron dodaje energii i wzmacnia układ odpornościowy, tym samym łagodzi negatywne skutki terapii i wzmacnia jej skuteczność. Przeciwzapalne właściwości winogron także są nie bez znaczenia przy tak intensywnym leczeniu.

Podsumowując, nie wahaj się i już dziś sięgnij po swoją codzienną porcję winogron. Szczególnie te czerwone przyniosą Ci całą masę korzyści zdrowotnych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.