Ciemne plamy pod pachami po porodzie – jak się ich pozbyć?

Skóra kobiety po ciąży, tak jak cały organizm, potrzebuje nieco czasu by dojść do siebie. Jeśli przeszkadzają Ci przebarwienia, poznaj nasze sposoby na pozbycie się ich!
Ciemne plamy pod pachami po porodzie – jak się ich pozbyć?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciemne plamy pod pachami po porodzie mogą pojawić się na skutek zmian hormonalnych. Zauważa je wiele młodych mam. Pachy to nie jedyna okolica, w której takie ciemne zmiany mogą wystąpić, ale jest to najczęstsze miejsce objęte problemem. W tym artykule podpowiemy Ci jak pozbyć się ciemnych plam wykorzystując dziewięć sposobów.

Skóra często zmienia kolor na ciemniejszy. Dzieje się tak w przypadku większości ciężarnych kobiet. Niekiedy zmiany te przybierają formę uroczych piegów na policzkach. Często jednak są to ciemne plamy pod pachami, które przeszkadzają młodym mamom.

Wszystko zależy oczywiście od stanu skóry danej kobiety, ale ciemnienie to generalnie częsty i raczej niepożądany efekt uboczny ciąży. Jest powodowane przez wahania i zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu. I choć ciemne plamy pod pachami po porodzie zazwyczaj znikają, można przyspieszyć ten proces. Oto kilka sposobów.

Skąd biorą się ciemne plamy pod pachami po porodzie?

Część kobiet zauważy u siebie ciemne plamy pod pachami podczas ciąży, a część nie. Ta sama przypadkowość rządzi pojawieniem się ciemniejszych miejsc w okolicach bikini i wokół sutków.

To po prostu część zmian zachodzących w organizmie podczas ciąży, a kiedy hormony wracają do stanu,  w jakim były przed ciążą, skóra również odzyskuje swój typowy odcień.

Ciemne plamy pod pachami po porodzie często znikają samoistnie, ale możesz przyspieszyć ten proces.

Ciemne plamy pod pachami po porodzi e występują częściej u kobiet, których naturalny odcień skóry należy do ciemnych.

Jeśli masz ciemną skórę, istnieje też większe prawdopodobieństwo tego, że nie wróci ona do swojego normalnego koloru po tym jak urodzisz dziecko. U osób bladych prawdopodobieństwo wystąpienia problemu jest mniejsze, a pozbycie się go – łatwiejsze.

Jak pozbyć się ciemnych plam na skórze?

Zacznij od zapobiegania. Dbaj o to, by Twoja skóra była dobrze nawilżona. Działaj od wewnątrz, pijąc odpowiednio dużo płynów, i od zewnątrz, używając wysokiej jakości kremów i balsamów. Kiedy wystawiasz skórę na działanie słońca, sięgaj po kremy z filtrem. W ten sposób słońce nie nasili efektów zmian skórnych powodowanych przez hormony.

Unikaj używania dezodorantów i antyperspirantów z alkoholem. Istnieją specjalne produkty, które nawilżają skórę i pomagają pozbyć się ciemnych plam pod pachami – znajdź swój ulubiony.

Depilacja woskiem i golenie także mogą powodować ciemnienie skóry. Postaraj się rzadziej usuwać owłosienie pod pachami w trakcie ciąży.

1. Mocz dziecka

Choć nie mamy jeszcze wystarczającej ilości naukowych dowodów, które wyjaśniałyby działanie tej metody przekazywanej nam często przez babcie, jej skuteczność jest potwierdzona. Weź mokrą pieluszkę niemowlęcia, nasącz wacik kosmetyczny pocierając nim pieluszkę i wetrzyj mocz malucha w skórę. Pozostaw do wyschnięcia.

2. Twoje mleko

Mleko matki ma potężną moc. Jedną z jego nietypowych właściwości jest zdolność rozjaśniania tych obszarów skóry, na których utrzymują się ciemne plamy po porodzie. Zastosowanie jest proste: wyciśnij nieco mleka, posmaruj nim skórę i pozostaw do wyschnięcia. 

Mleko matki to świetny naturalny kosmetyk!

Tę metodę możesz wykorzystać również do rozjaśniania ciemnych plam, które miałaś jeszcze przed zajściem w ciążę.

3. Owsianka

  • Przygotuj pastę mieszając dwie łyżki płatków owsianych, jedną łyżkę miodu i sok z jednej cytryny.
  • Nałóż powstałą maseczkę na skórę pod pachami i pozostaw na 15 minut.
  • Następnie spłucz maskę ciepłą wodą.

Możesz stosować taki okład kiedy maluch śpi, a Ty masz wolną chwilę na zadbanie o siebie.

4. Gliceryna

  • Wymieszaj 10 kropli gliceryny, 10 kropli soku z cytryny i 10 kropli oleju migdałowego lub oliwy z oliwek w zamykanym pojemniczku.
  • Nakładaj mieszankę na skórę pod pachami codziennie przed wzięciem prysznica czy kąpieli.
  • Odczekaj kilka minut. Następnie zmyj okład.
Gliceryna jest skuteczna i łatwo kupisz ją w każdej aptece.

5. Jogurt

Dobrym pomysłem jest łagodne złuszczanie skóry raz w tygodniu.

  • Aby uzyskać skuteczny peeling, zmieszaj łyżkę jogurtu naturalnego z łyżką płatków owsianych.
  •  Nałóż peeling na ciemne plamy pod pachami po porodzie i wmasuj okrężnymi ruchami.
  • Pozostaw peeling na skórze na 5 minut, następnie zmyj ciepłą wodą.
  • Efekt będzie jeszcze lepszy jeśli po wykonaniu takiego peelingu nałożysz krem nawilżający.

6. Woda utleniona

Ciemne plamy pod pachami po porodzie zwalczysz również przy pomocy wody utlenionej.

  • Nałóż wodę utlenioną na skórę przy pomocy wacika. Przedtem dokładnie oczyść skórę.
  • Pozostaw wodę na 5 minut, a następnie dokładnie zmyj.

7. Olej kokosowy

Olej kokosowy to wspaniały sprzymierzeniec w walce o piękną skórę. Przygotuj pastę z oleju kokosowego i płatków owsianych. Nałóż ją na skórę pod pachami i pozostaw na 15 minut. Następnie zmyj maskę wodą z delikatnym mydłem.

Olej kokosowy usuwa przebarwienia i pielęgnuje skórę.

8. Peeling chemiczny

Peeling chemiczny (enzymatyczny lub kwasowy) to zabieg kosmetyczny usuwający warstwy obumarłego naskórka. Przeprowadzając go wykorzystuje się różne kwasy przywracające skórze naturalny, zdrowy koloryt.

Na przykład kwas salicylowy wspiera usuwanie melaniny (zadziała więc świetnie na ciemne plamy pod pachami po porodzie), a kwas kojowy ma właściwości antyutleniające. Peeling kwasami możesz przeprowadzić, jeśli nie karmisz piersią.

9. Zabieg laserowy

Zabieg laserowy koncentruje się na ciemnych plamach na skórze, rozjaśniając je bez niszczenia tkanki skórnej. Aby zobaczyć efekty będziesz jednak potrzebowała więcej niż jednej sesji, a częste chodzenie do salonu kosmetycznego może nie być łatwe w czasie, kiedy jako świeżo upieczona mama musisz zajmować się maluszkiem.

Wskazówki końcowe

Pamiętaj, by nie poddawać delikatnej skóry pod pachami intensywnym zabiegom – szczególnie po porodzie! Wtedy skóra jest szczególnie wrażliwa.

Nie zapominaj też o tym, że zajmowanie się noworodkiem absorbuje czas i energię, nie będziesz więc miała ich dużo na zabiegi kosmetyczne, które najczęściej wymagają częstego i regularnego powtarzania. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele.

Unikaj używania sody oczyszczonej. Choć soda w większości przypadków sprawdza się świetnie jako domowy środek leczniczy i kosmetyczny – na przykład wspaniale wybiela zęby – użyta w okolicy pach mogłaby podrażnić skórę.

Podrażnienie natomiast może skończyć się efektem odwrotnym do zamierzonego – Twoja skóra może przybrać jeszcze ciemniejszą barwę.

Jeśli poza ciemnymi plamami dokucza Ci także swędzenie i podrażnienie, udaj się do dermatologa. Profesjonalista pomoże Ci zdiagnozować przyczyny dyskomfortu i dobierze odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.