Ciemne chmury – dzisiaj je przegonię aby mieć dobry dzień

Luty 6, 2018
Choć może trudno jest nam w to uwierzyć, nasz nastrój i ogólne samopoczucie są ściśle powiązane z nastawieniem, jakie pielęgnujemy w obliczu rozmaitych wydarzeń. Dlatego właśnie to takie ważne, aby zadbać o pozytywne nastawienie.

Dzisiaj przepędzę ciemne chmury z mojego umysłu aby pozwolić sobie na bardzo dobry dzień. Wiem, że nie jest to proste i że czasem to, jak potoczą się wydarzenia zupełnie nie zależy od nas.

Jednak chcę chwycić cugle mojego życia i wpłynąć na to, jak będzie ono wyglądać. To bowiem my sami decydujemy, dokąd zaprowadzą nasze kroki. Zasługujemy bowiem na to, by codziennie odczuwać radość i zadowolenie, którego nikt nie powinien nam odbierać.

Pamiętaj, że Twoje nastawienie jest kwestią niezwykle ważną. Podobnie jak silna wola, umiejętność bycia asertywnym, mówienie: „nie”, gdy czujemy, że jest to konieczne. Chodzi o to, by zaznaczyć wyraźne granice, nieprzekraczalne dla nikogo. Chroniące Cię bariery, dzięki którym będziesz w stanie cieszyć się swoją własną, prywatną przestrzenią.

Jeśli chcesz przegonić ciemne chmury i cieszyć się dobrym dniem, koniecznie wprowadź w życie poniższe wskazówki.

Twoje nastawienie liczy się najbardziej

Spójrz na siebie w lustrze przez krótką chwilę. Zapomnij o makijażu, nowej fryzurze czy wymyślnym upięciu włosów. Za strojem i wyglądem fizycznym kryje się coś jeszcze. Z jakim nastawieniem zaczniesz ten dzień?

Z całą pewnością zdarzyło Ci się więcej niż raz w drodze do szkoły czy do pracy napotkać kogoś, kto przekazał Ci swoje negatywne nastawienie. Może tu chodzić o wyraz twarzy, zły humor, zmęczenie czy pesymizm

To takie małe pozornie nieistotne elementy, które sięgają poza wygląd zewnętrzny i w niewyjaśniony sposób wykazują zdolność przylegania do nas. Wpływają na nasz nastrój, nasze siły i motywację.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Toksyczne środowiska – to złośliwi ludzie je tworzą

 • Jeśli chcesz przepędzić ciemne chmury i mieć naprawdę dobry dzień, musisz najpierw uwierzyć w to, że naprawdę na to zasługujesz.
 • Z samego rana, nałóż na siebie strój wojownika. Czasami dużo słyszymy o pozytywnym nastawieniu. Musisz jednak wiedzieć, że na nic się ono nie zda, jeśli w nie naprawdę nie uwierzymy i jeśli nie będą mu towarzyszyły pewne zmiany w naszej codziennej rzeczywistości.
 • Wszyscy wiemy o tym, że trudności są nieodłączną częścią życia, wszyscy znamy również nasze problemy, więc nie ma sensu udawać, że ich nie ma, odsuwać je na bok i ignorować. Trzeba im stawić czoła, dlatego też musisz przywdziać strój wojownika, stając się silną osobą.
 • Poza optymizmem, aby poradzić sobie z codzienną presją potrzebna jest nam również rezyliencja, czyli zdolność do dostosowywania się do nowych sytuacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Rezyliencja ma źródło w psychice. Poznaj 7 rad

Kobieta lata trzymając kwiat a ciemne chmury

Trudne chwile też nas czegoś uczą

Niektórzy ludzie, gdy mają za sobą trudny dzień, zanurzają się w negatywnym myśleniu i dodatkowo niepotrzebnie przedłużają swój stan cierpienia. Nie jest to jednak dobry pomysł. Okazuje się bowiem, że pierwotne przemęczenie, nostalgia czy smutek, może się z czasem zmienić w depresję.

Dlatego właśnie warto pamiętać o poniższych faktach:

 • Życie nie zawsze jest łatwe i nikt nie jest w stanie zagwarantować nam, że codziennie będziemy odczuwać nieograniczone szczęście.
 • Kto nigdy w życiu nie doświadczył rozczarowania, porażki, bolesnej utraty czy zwyczajnie się nie pomylił, nie żył jeszcze w pełni i nie opuścił swojej strefy komfortu. W momencie, gdy to zrobi, elementy te pojawią się w sposób nieunikniony.
 • Gdy zbierają się nad nami ciemne chmury, uczymy się, jak być silni. Musisz pamiętać, że czasem są one potrzebne, żebyśmy uczyli się być silni. Stawiają nam wyzwanie i pokazują, że trudności również czemuś służą. Że to właśnie dzięki nim stajemy się czasem mądrzejsi, zdolniejsi i lepsi w każdym tego słowa znaczeniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Strefa komfortu – podejmij decyzję i przekrocz ją!

Pamiętaj o jednym: jeśli udało Ci się przetrwać czarne dni, o wiele łatwiej poradzisz sobie również z tymi szarymi.

Jedyne, co musisz zrobić to zastosować strategie, o których z pewnością dobrze wiesz: dbać o pewność siebie i wiarę w swoje siły, świadomość, że wszystko jest tymczasowe i że są dni dobre i złe.

Dzięki dobremu poczuciu własnej wartości i determinacji z całą pewnością uda Ci się przepędzić ciemne chmury, jakie nagromadziły się nad Twoją głową i mieć dobry dzień.

Nie pozwól drugim, by roztaczali nad Tobą swoje ciemne chmury

Kobieta i motyle, ciemne chmury

Pamiętaj – to Twój wybór, o kogo chcesz się martwić i troszczyć. Tylko Ty wybierasz, kogo chcesz mieć w swoim sercu i w myślach. Nie odbieraj sobie tego prawa. Czasami bywa tak, że całe mnóstwo osób chce się do nas zbliżyć, aby opowiedzieć nam o swoich problemach, trudnościach i aby obciążyć nas swoim negatywnym nastawieniem.

Niektórzy robią to całkiem nieświadomie, ponieważ czują, że po prostu potrzebują ulżyć sobie codziennie, zrzucając na innych swoje troski. Nie myślą przy tym wcale o tym, że otaczające ich osoby również mają swoje ciężary do dźwigania.

 • Nie musisz się na to godzić. Unikaj przyjmowania odpowiedzialności za problemy, które tak naprawdę nie są Twoje. Do tego, co nosisz na swoich barkach, nie dokładaj sobie więcej, gdyż wtedy nie starczy Ci siły na nic i załamiesz się pod ciężarem tego, co dotąd udawało Ci się nosić.
 • Naucz się każdego dnia przyznawać pierwszeństwo nie zadaniom i obowiązkom a Twoim własnym emocjom. Pomoże Ci to zachować równowagę.
 • Jeżeli masz w swoim otoczeniu członków rodziny lub przyjaciół, których kochasz, ale są nieco negatywni, ogranicz nieco kontakty. Nie chodzi o to, żeby zniszczyć relacje ani całkowicie zerwać kontakty. Chodzi raczej o to, aby utrzymać higienę emocjonalną i ochronić siebie.

Chcesz  dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Toksyczna osoba – sprawdź czy nią jesteś

 • Martw się i troszcz o osoby, które kochasz, ale rób to zawsze w sposób konstruktywny. Nie chowaj urazy ani nie żyw bólu bez końca, niech raczej troska da Ci siłę do tego, by szukać rozwiązań problemów i zmartwień. Najlepiej byłoby pielęgnować nastawienie, dzięki któremu uwierzysz, że każdy dzień będzie dobry i że wszystko może być jeszcze lepiej.

Podsumowując, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest łatwo wyjść z domu z wielkim uśmiechem na ustach. Ciemne chmury nad naszą głową pojawiają się czasem w sposób nieunikniony. Musimy jednak mieć wyraźnie w pamięci fakt, że myśli wpływają na nastawienie oraz żywią nasze emocje.

Nie wahaj się więc ani chwili. Skup się na rozwoju, postaraj się iść do przodu. Dbaj o swoje nastawienie, które umożliwi Ci cieszenie się autentycznym szczęściem każdego dnia. Dokładnie tak jak na to zasługujesz.

WIĘCEJ DLA CIEBIE