Stłumione emocje i ich konsekwencje
Wszystkie Twoje stłumione emocje gromadzą się oraz gniją w Twoim ciele, co w ostateczności może doprowadzić do schorzeń fizycznych. Tak, dobrze przeczytałeś.
“To, czego nie możemy wyrazić słowami, objawia się bólem fizycznym”. zapamiętaj to zdanie, ponieważ pomoże Ci ono, kiedy przyjdzie Ci wyrażać swoje myśli i emocje. W tym artykule powiemy Ci dlaczego uczucia sprawiają, że chorujemy oraz oczywiście jak tego unikać.
Ciało może wysyłać nam wiele sygnałów, nawet jeśli nie zwracamy na nie uwagi. Kiedy tłumimy emocje przez długi czas, w końcu następuje kulminacja, która może doprowadzić do choroby fizycznej.
Strach, zazdrość, krytyka…Niektórzy ludzie przechowują te negatywne uczucia w pewnego rodzaju emocjonalnym kufrze, który tylko przyczynia się do naszego fizycznego i mentalnego złego samopoczucia.
Choroba to wiadomość, którą nasze ciało wysyła, aby uświadomić nam, że przeżywamy emocjonalny krach, lub że potrzebujemy zmienić lub pozbyć się z naszego życia pewnych rzeczy.
Kiedy obieramy złą ścieżkę, oznacza to, że nie zabieramy głosu, ponieważ nie chcemy doprowadzać do kłótni lub rozmawiać o czymś, co może zburzyć relacje z bliską nam osobą. Wtedy właśnie pojawiają się powyższe symptomy oraz ból.
Przeczytaj także: Oczekiwania innych nie są miarą twojego szczęścia
Wiele chorób pojawia się, kiedy tłumimy nasze uczucia. Ten czy inny organ lub pewna część ciała zostanie dotknięta, zależnie od emocji, które pozostają w nierównowadze. Ból to znak ostrzegawczy i nie możemy przymykać na niego oczu.
Kiedy pojawiają się tego typu symptomy, powinniśmy przerwać to, co robimy w danym momencie oraz ustalić które negatywne myśli czy przekonania są tak zakorzenione w naszym życiu, że doprowadzają nas do bólu.
Negatywne emocje są chorobą
Istnieje pewny psychosomatyczny związek lub też relacja między myślami a symptomami.
Być może nie musisz iść do lekarza na badania oraz przepisanie leków. W zamian, mógłbyś przeprowadzić pewnego rodzaju introspekcję, aby poprawić swój sposób myślenia oraz w konsekwencji to, jak się czujesz.
Przykładowo, stres może przyczynić się do powstania wrzodów oraz zawału. Co więcej, depresja powoduje utratę energii oraz zaostrzenie apetytu. Stosowanie terminologii somatycznej jest proste. Najczęstsze bóle oraz problemy wynikają z naszych emocji:
Głowa
To najprawdopodobniej centrum naszego ciała. Możesz doświadczać bólu głowy w wyniku przyspieszonego ciśnienia krwi lub z powodu ucisku tętnic. Ta druga przyczyna wskazuje niemożność przekazania lub wyrażenia emocji, takich jak miłość.
Kark
Ta część łączy głowę z resztą ciała. Kiedy masz trudności z poruszaniem karkiem, przyczyna może leżeć gdzieś głębiej niż tylko w niewygodnej pozycji podczas snu. W rzeczywistości może to wskazywać na to, że posiadasz zbyt sztywną oraz ograniczoną wizję życia.
Ośli upór oraz ograniczony umysł może powodować ból karku. Zbyt dużo stresu również.
Plecy
Kiedy rozwiązujesz problem, masz wrażenie, że ciężar został zdjęty z Twoich barków. To brzemię, które nosisz jest związane z uczuciami oraz doświadczeniami z przeszłości, które nadal nie są zapomniane czy wybaczone.
Ponadto, kręgosłup podtrzymuje Twoje plecy oraz pozwala na wykonywanie rozmaitych czynności. Ból w tym rejonie jest ostrzeżeniem, że coś jest nie tak, i że być może Twoje stłumione emocje powinny zostać uwolnione.
Serce
Ten organ związany jest z miłością, ale również innymi uczuciami, takimi jak nienawiść. To centrum, w którym znajdują się nasze emocje. Dlatego właśnie problemy z sercem mogą mieć swoje źródło w w skomplikowanych czy beznadziejnych sytuacjach.
Byc może zaszedłeś za daleko w swoim związku lub zbytnio skupiasz się na czymś, co nie wnosi nic dobrego do Twojego życia.
Stopy
Nasze stopy pozwalają nam się poruszać, lecz również zapewniają nam stabilność. Ponadto, zapewniają nam bezpieczeństwo. Dlatego też problemy ze stopami oznaczają, że być może nie czujesz się bezpiecznie, że nie wiesz którą drogę obrać lub co myśleć o swoich planach i przyszłości.
Czy wiedziałeś, że alergie są znakiem doświadczania intensywnego lęku, a wysokie ciśnienie spowodowane jest zbyt długotrwałym stresem? Czy wiedziałeś również, że zakażenia dróg moczowych są produktem negatywnych odczuć wobec naszych relacji z innymi?
Porady jak kierować naszymi emocjami i nie chorować
Być może myślałeś, że możemy zachorować jedynie poprzez negatywne emocje, lecz to nie do końca prawda. Na przykład zbyt wiele radości może doprowadzić do hyperekscytacji, co w następstwie może mieć negatywny wpływ na serce.
Oto niektóre zalecenia pomagające kierować swoimi emocjami, jednocześnie unikając chorób:
Uwolnij się od niewspółmiernych emocji
Na początek dobrym sposobem jest zidentyfikowanie, które emocje odczuwasz najczęściej i najsilniej. Nieważne czy są pozytywne, czy negatywne, stłumione emocje mogą mieć szkodliwe skutki. Na przykład zgorzkniałość i frustracja nie są zdrowymi uczuciami. Jak się od nich uwolnić? Poprzez przebaczenie.
To bardzo odważna technika, ponieważ pozwala Ci pozbyć się tego, co Cię dręczy. Pomaga Ci też pozostawić za sobą ten ciężar, który nosisz na swych barkach już od długiego czasu.
Zdystansuj się od konfliktowych sytuacji
Jak tylko zlokalizujesz emocje, przez które cierpisz oraz wyeliminujesz je ze swojego życia, następnym krokiem będzie zadbanie o to, by nie powróciły. Jeśli na przykład zrozumiałeś, że brak tolerancji sprawia Ci duży kłopot, wtedy unikaj sytuacji, które sprawiają, że zachowujesz się w sposób nietolerancyjny.
Dopóki nie jesteś pewny, że stłumiłeś korzenie problematycznych uczuć, zdystansuj się od sytuacji “zapalnych”.
Spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi
Spędzanie czasu z ludźmi, których kochamy to wspaniałe remedium na bóle doskwierające naszej duszy. Być może to moment, aby zwierzyć się im z tego jak się czujesz i co dusiłeś przez te wszystkie lata.
Nieważne, że wierzysz iż lepiej nie odkopywać starych wspomnień: przebaczanie oraz leczenie jest dobre i dla Ciebie, i dla tych, którzy Cię otaczają.
Bądź bliżej Natury
Spacer po parku, wakacje w górach, praktykowanie jogi czy medytowanie na plaży czy pływanie w rzece są wspaniałymi czynnościami, które pozwalają Ci usunąć negatywne oraz nagromadzone emocje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Cano-Vindel, A., & Miguel-Tobal, J. J. (2001). Emociones y salud. Ansiedad y Estrés, 7(2–3), 111–121.
https://doi.org/10.1007/978-0-387-77242-4 -
Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista Latinoamericana de Psicologia, 38(3), 493–507.
https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004 -
Vecina Jiménez, M. L. (2006). EMOCIONES POSITIVAS. Papeles Del Psicólogo, 27, 9–17. https://doi.org/10.1016/j.eswa.2014.09.043
-
Piqueras Rodriguez, J., Ramos Linares, V., Martínez, A., & Oblitas, L. (2009). Emociones negativas y su impacto en la salud mental y física. Suma Psicológica, 16(2), 85–112. https://doi.org/10.14349/SUMAPSI2009.136
-
Punset, E., Mora, F., García Navarro, E., López Cassá, É., Pérez González, J. C., Lantieri, L., … Planells, O. (2012). ¿Cómo educar las emociones? La inteligencia emocional en la infancia y la adolescencia. Observatorio de Salud de La Infancia y La Adolescencia, 24–35.
https://doi.org/10.1080/02109395.2014.922263 -
Vázquez, Hervás, G., Rahona, J., & Gómez, D. (2009). Bienestar psicológico y salud : Aportaciones desde la Psicología Positiva. Anuario de Psicología Clínica y de La Salud, 5, 15–28.
-
Ortega, M. del C. (2010). La educación emocional y sus implicaciones en la salud. Revista Española de Orientación y Psicopedagogía, 21(2), 462–470.
https://doi.org/10.5944/reop.vol.21.num.2.2010.11559 - Salleh M. R. (2008). Life event, stress and illness. The Malaysian journal of medical sciences : MJMS, 15(4), 9–18.
-
Uchino BN, Eisenberger NI. Emotions in Social Relationships and Their Implications for Health and Disease: Introduction to the Special Issue of Psychosomatic Medicine. Psychosom Med. 2019 Oct;81(8):676-680. doi: 10.1097/PSY.0000000000000741. PMID: 31599821.