Choroba Alzheimera - wczesne oznaki widać w mowie

Wczesne wykrycie choroby Alzheimera poprzez obserwację mowy pacjenta może pozwolić na spowolnienie procesu osłabienia funkcji mózgu jeszcze przed zastosowaniem leczenia.
Choroba Alzheimera - wczesne oznaki widać w mowie

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Charakter człowieka wynika z jego pamięci. Bez niej tracimy naszą osobowość, pomysły i uczucia. Dlatego właśnie choroba Alzheimera jest tak przerażająca. Może się wydawać, że jeśli nie jesteś sobą, nie potrafisz się poruszać ani oddychać.

Z tego powodu wielu badaczy poświęciło ogromną część swojej kariery zawodowej walce z tym problemem. Mimo że choroba Alzheimera jeszcze długo może pozostać chorobą nieuleczalną, widać już ogromny postęp w technikach jej wczesnego diagnozowania.

Pośród tych technik znalazły się metody opracowane przez zespół inżynierów biomedycznych z Uniwersytetu Kraju Basków. Odkryli oni jak zdiagnozować chorobę Alzheimera we wczesnych stadiach dzięki obserwacji mowy pacjenta.

Badanie nie jest w żaden sposób inwazyjne. Co więcej, pacjent najczęściej nie wie nawet, że jest akurat pod tym kątem badany. Test polega na sprawdzeniu umiejętności mówienia i przypominania sobie słów w czasie opowiadania historii.

Sposób ten jest o wiele lepszy, niż tradycyjne powtarzanie sekwencji słów, ponieważ wówczas pacjent jest świadomy faktu, że jest poddawany badaniu. Świadomość ta może sprawić, że pacjent zaczyna się denerwować i popełniać błędy.

Choroba Alzheimera – Nowy, łatwy sposób na zdiagnozowanie

Zazwyczaj kiedy u pacjenta podejrzewa się chorobę Alzheimera, przeprowadza się szczegółowe badania, takie jak analiza krwi, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Stanowi to nie lada stres dla pacjenta, a dla systemu ochrony zdrowia oznacza duże koszty.

Na szczęście metoda wykrywania choroby Alzheimera poprzez obserwację mowy ułatwia cały proces. Podczas luźnej rozmowy prosi się pacjenta o opowiedzenie jakiejś anegdoty z życia. Lekarz nagrywa rozmowę, aby móc potem uchwycić zmiany w opowieści.

puzle mózg

Zespół badaczy z Kraju Basków podkreśla również, że bardzo istotne jest zauważanie przerw, jakie pacjent robi, aby przypomnieć sobie jakieś słowo.

Jedną z pierwszych oznak, że pacjent może cierpieć na chorobę Alzheimera jest zapominanie słów. Można to zauważyć już w bardzo wczesnych stadiach choroby.

Osoby dotknięte tą chorobą nagle zapominają słowa, których używają na co dzień, jak np. mikrofalówka czy szczotka do włosów. Słowa te nie zniknęły z ich pamięci, ale muszą oni podjąć wysiłek, żeby powiedzieć to, co chcą zakomunikować.

Wcześnie wykryta choroba Alzheimer to ratunek dla tysięcy osób

Wspomniany zespół badaczy uniwersyteckich zwraca uwagę na ogromne znaczenie tej nowej metody, ponieważ na chorobę Alzheimera cierpi ponad 46 milionów osób.

Co więcej, twierdzą oni, że jeśli nie zostanie wynaleziony nowy sposób na walkę z tą chorobą, będzie ona dotykać coraz więcej osób.

mozg-choroba-alzheimera


Dlatego właśnie bardzo ważne jest zastosowanie badań takich, jak to opracowane przez zespół z Kraju Basków. Test mowy pozwala lekarzom zacząć walkę z chorobą jeszcze zanim w mózgu nastąpią poważne uszkodzenia.

Dzięki temu pacjenci mogą zacząć wykonywać ćwiczenia wzmacniające mózg, aby ich osobowość nie została zatracona wraz z zanikiem możliwości ich umysłu.

Zalety tej metody są promowane przez wiele instytutów, jak również przez prestiżowe hiszpańskie uniwersytety. Wiele stowarzyszeń rodzinnych również wyraziło chęć rozpowszechniania tego nowego sposobu wykrywania choroby Alzheimera.

Dobre wieści dla rodzin pacjentów z Alzheimerem

Osoby, które dotyka choroba Alzheimera muszą się niewątpliwie zmierzyć z ogromnym trudem. Członkowie rodzin pacjentów również cierpią, tkwiąc w wirze nieprzewidzianych wydarzeń, na które nie potrafią zareagować.

Tak, jak w przypadku podobnych chorób, pacjenci często się izolują i są zdezorientowani. Dlatego też stowarzyszenia rodzinne tworzą grupy wsparcia, które stanowią ogromną pomoc.

Są przestrzenią, w której członkowie rodzin pacjentów chorych na Alzheimera mogą sobie nawzajem pomagać i znaleźć zrozumienie u osób, które przechodzą przez to samo.

Chcą oni znaleźć jakiekolwiek ukojenie w bólu wywołanym świadomością, że najważniejsza w ich życiu osoba powoli będzie znikać.

babcia i wnuczka

Stowarzyszenia rodzinne w pełni wspierają inicjatywy skierowane na wczesne wykrycie choroby Alzheimera.  Liczą również na to, że lekarze znajdą kiedyś sposób na jej wyleczenie.

Jednak nie tylko osoby pośrednio dotknięte problemami wynikającymi z tej choroby kibicują pomyślnym wynikom badań prowadzonych przez lekarzy. Wszyscy wiemy, jak ważna to potrzeba, bo choroba Alzheimera może w każdej chwili dotknąć nas lub naszych bliskich.

Na szczęście coraz częściej notuje się przypadki wczesnego wykrycia choroby Alzheimera. Powinniśmy świętować każdy sukces we wczesnym wykrywaniu tej choroby, aby zaczęto inwestować więcej czasu i pieniędzy w jej zwalczanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.