Choroba Alzheimera, jak ją wykryć na czas?

Kwiecień 12, 2015

Wszyscy wiemy, że choroba Alzheimera objawia się między innymi problemami z pamięcią, ale istnieje też wiele innych objawów, którymi charakteryzuje się choroba Alzheimera. Jeżeli symptomy te występują osobno, wcale nie muszą być groźne, jednak kiedy takie objawy jak silny stres czy brak koncentracji, itp. występują razem, może to oznaczać właśnie tę chorobę. 

W artykule tym wyjaśnimy jakie są oznaki i objawy choroby Alzheimera, które pomogą nam zdiagnozować tę chorobę we wczesnym stadium.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, która charakteryzuje się upośledzeniem funkcji poznawczych i zaburzeniem zachowań. Ludzie, którzy cierpią na tę chorobę, zwykle powyżej 65-tego roku życia, cierpią zazwyczaj na utratę pamięci długotrwałej i innych zdolności umysłowych. Istnieją jednak inne objawy, których wczesne zdiagnozowanie może pomóc zapobiec chorobie u osób młodszych, poniżej 60-tego roku życia.

Wielu pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera mają lub mieli w swojej rodzinie kogoś, kto też cierpiał na tę chorobę, może to być właśnie jednym z powodów, dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na objawy, które poniżej wymienimy.

Utrata pamięci

Jest to jeden z powszechnych i wczesnych objawów choroby Alzheimera, oczywiście nie powinniśmy się tak bardzo tym przejmować, jeżeli zdarza się nam o czymś zapomnieć, ale później sobie o tym przypominamy. Stan ten zaczyna być poważny, kiedy zapominamy coś, o czym dopiero się dowiedzieliśmy lub są to ważne rzeczy, o których powinniśmy pamiętać. Zaczynamy wtedy zauważać, że potrzebujemy zapisywać wszystkie ważne rzeczy, aby o nich pamiętać.

Utrata zdolności umysłowych

Możemy spostrzec, że nauka która przychodziła nam kiedyś z naturalną łatwością, teraz kosztuje nas dużo więcej czasu i poświęcenia, uczymy się dużo wolniej i łatwo tracimy koncentrację. Może to dotyczyć rutynowych rzeczy, takich jak opłata rachunków, robienie przelewów pieniężnych czy rozwiązywanie codziennych problemów.

Dezorientacja w przestrzeni i czasie

Kiedy zapominamy jaki mamy dzisiaj dzień lub w jakim miejscu się znajdujemy, są to już poważne i niepokojące objawy choroby. Zwłaszcza jeżeli próbujemy sobie te fakty przypomnieć i nie możemy.

2#starsza-kobieta-choroba-Alzheimera.jpg

Problemy w zrozumieniu i opisaniu obrazów

Objawy te mogą być zarówno oznaką choroby Alzheimera jak i problemów ze wzrokiem, takich jak krótkowzroczność czy zaćma. W tym wypadku chodzi głównie o problemy z czytaniem, ocenianiem odległości, rozpoznawaniem kolorów, itp.

Trudności z mówieniem

Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mają problemy z przeprowadzeniem rozmowy, przede wszystkim gdy są to szybkie wymiany zdań, w których uczestniczy wiele osób. Osoby te mają problem ze znalezieniem odpowiednich słów lub czują się zmieszane.

Łatwość w bałaganieniu i gubieniu rzeczy

Często choroba Alzheimera charakteryzuje się tym, że chory często zmienia położenie jednej rzeczy, a później nie może jej znaleźć. W niektórych przypadkach chorzy mogą myśleć, że ktoś im tę rzecz schował lub ukradł.

Brak zdrowego rozsądku

W tym wypadku osobami, które najbardziej cierpią są bliscy chorego, ponieważ zachowanie osoby chorej na Alzheimera może wydawać się dziwaczne. Oczywistym jest, że każdy z nas może robić czasami dziwne rzeczy, jednak w czynnościach chorego nie ma żadnej logiki, takie osoby na przykład mogą rozdawać pieniądze bez powodu, itp.

Brak higieny osobistej

Może to być kolejny objaw wczesnego stadium choroby. Chorzy mają problemy z wykąpanie się, ubraniem się, itp., często wynika to z faktu, że te podstawowe czynności, dla chorych wydają się ogromnym wysiłkiem fizycznym i umysłowym.

Brak inicjatywy i wycofanie się

Ten punkt jest bardzo ważny, bo wpływa na nastrój chorej osoby. Chory może tracić ochotę na wykonywanie czynności, które wcześniej sprawiały mu przyjemność, takich jak: ćwiczenia pamięci, spotkania rodzinne i w gronie przyjaciół, ćwiczenia fizyczne, itp. Sytuacja ta powoduje, że chory zdaje sobie sprawę z tego, że traci swoje zdolności i to wpływa na to, że nie chce on wykonywać danych czynności czy przebywać w towarzystwie innych osób.

3#choroba-Alzheimera.jpg

Zmiany nastroju i osobowości

Wszystkie powyższe punkty wpływają również w dużym stopniu na zmiany nastroju, powodując depresję, frustrację, silne emocje lub rozdrażnienie, mogą również prowadzić do zmian osobowości. Kiedy chory zauważa te wszystkie objawy, może stać się nerwowy i ciężki do zniesienia.

Zdjęcia dzięki uprzejmości timsamoff i MTSOfan.

WIĘCEJ DLA CIEBIE