Chore migdałki? – Poznaj najlepsze domowe sposoby

Wybierz naturalne lekarstwo, które najbardziej ci się spodoba lub najbardziej ci odpowiada. Do wyboru masz cały wachlarz leczniczych środków do przyjmowania na ciepło, na letnio bądź na zimno.
Chore migdałki? – Poznaj najlepsze domowe sposoby
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli należysz do grona osób, którym w dzieciństwie wycięto migdałki, z pewnością od czasu do czasu dopada cię nieprzyjemne zapalenie gardła. Zainfekowane migdałki to nic innego jak stan zapalny mięsistych mas po obu stronach gardła, odpowiedzialnych za filtrowanie bakterii, które każdego dnia dostają się do naszych ust.

Chcielibyśmy dziś zaproponować ci kilka sprawdzonych domowych sposobów na naturalne i bezpieczne dla organizmu złagodzenie infekcji migdałków.

Migdałki – jaką pełnią funkcję i dlaczego są podatne na infekcje?

Chore, zainfekowane migdałki zwykle kojarzą się nam z latami dzieciństwa. Jeszcze całkiem niedawno specjaliści zalecali ich całkowite usuwanie, lecz obecnie dominuje przekonanie, że migdałki spełniają ważną funkcję w naszym organizmie, a ich wycinanie niekorzystnie wpływa na ogólny stan naszego zdrowia.

Popularne migdałki to węzły chłonne znajdujące się w tylnej części jamy ustnej, powyżej jamy gardła. Odgrywają one bardzo ważną funkcję w naszym organizmie: stanowią barierę dla bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów, które każdego dnia wnikają wraz z wdychanym powietrzem i spożywanymi pokarmami do naszej jamy ustnej.

Migdałki pomagają więc naturalnie zapobiegać rozwojowi wielu rozmaitych infekcji i chorób. Źródłem infekcji migdałków może być wirus wywołujący choroby gardła, różne bakterie i zanieczyszczenia, które wnikają do naszego organizmu wraz z powietrzem i spożywanymi pokarmami.

Inną bardzo popularną formą zarażenia jest również bezpośredni kontakt z osobami, u których infekcja migdałków znajduje się w stadium rozwoju. Poznaj najpopularniejsze objawy, które wskazują na chore migdałki.

Najpopularniejsze objawy zapalenia migdałków

  • Ból przy przełykaniu pokarmów i napojów spowodowany stanem zapalnym gardła.
  • Podwyższona temperatura ciała lub gorączka.
  • Silny ból gardła trwający ponad dwa dni.
  • Zapaleniu migdałków może towarzyszyć również ból i infekcja ucha. Dzieje się tak wówczas, gdy stan zapalny rozszerza się na układ słuchowy.
  • Ogólne zmęczenie organizmu, uczucie całkowitego wyczerpania.

Domowe sposoby na chore migdałki

1. Czosnek – najlepsze naturalne lekarstwo

Czosnek bez wątpienia jest jednym z najskuteczniejszych i najsilniejszych naturalnych lekarstw szeroko stosowanych na całym świecie.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, to aromatyczne warzywo posiada silne właściwości antybakteryjne oraz jest silnym naturalnym antybiotykiem, który skutecznie zwalcza infekcje i stany zapalne, między innymi doskonale wspomaga leczenie chorych migdałków.

Świeże ząbki czosnku

W jakiej formie należy spożywać czosnek, by w pełni wykorzystać wszystkie jego właściwości zdrowotne? Najlepszym sposobem na lecznicze wykorzystanie czosnku jest zjadanie jednego ząbka codziennie rano na pusty żołądek w towarzystwie szklanki wody.

Przekonaj się sama, że z pomocą czosnku infekcja migdałków zacznie stopniowo ustępować. Natomiast jeśli włączysz czosnek na stałe do swojej codziennej diety, odporność twojego organizmu wzrośnie i będziesz coraz mniej podatna na choroby i infekcje gardła.

2. Płukanie jamy ustnej roztworem cytryny z sodą oczyszczoną

Ta niezwykła mieszanka stanowi silny naturalny środek przeciwbakteryjny. Lekarstwo to idealnie sprawdza się w leczeniu infekcji migdałków i zapalenia gardła.

Jak przygotować naturalny roztwór cytryny z sodą oczyszczoną? Przepis jest niezwykle prosty: wyciśnij sok z jednej cytryny, zmieszaj go ze szklanką wody (200 ml) oraz dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Dokładnie zmieszaj ze sobą wszystkie składniki.

Soda i cytryna

Wykorzystaj roztwór jako płyn do płukania jamy ustnej. Stosuj go pięć razy dziennie przez pięć dni z rzędu. Efekty powinny pojawić się już po kilku dniach.

3. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie cytryny i soli

Wielokrotnie pisaliśmy o silnych antybakteryjnych właściwościach cytryny, nadszedł czas na wykorzystanie ich w praktyce! Jeśli chcesz złagodzić objawy zapalenia migdałków, przygotuj specjalny płyn do płukania jamy ustnej, który skutecznie zabije bakterie oraz osłabi stan zapalny.

W tym celu zaopatrz się w cytrynę i sól. W pierwszej kolejności wyciśnij sok z jednej cytryny i zmieszaj go ze szklanką wody (200 ml). Na koniec dodaj łyżkę soli i dokładnie wymieszaj powstały roztwór.

Przepis ten jest taki sam jak poprzedni, jednak zamiast sody oczyszczonej dodajemy łyżkę soli. Aby szybko odnotować lecznicze efekty, zaleca się płukanie jamy ustnej pięć razy dziennie przez kilka dni z rzędu.

Przekonaj się sama, że ta technika leczenia infekcji migdałków jest najlepsza i najskuteczniejsza!

4. Rumiankowo-szałwiowy napar na chore migdałki

Zarówno rumianek i szałwia doskonale sprawdzają się w walce z infekcjami gardła i migdałków. Ich cenne naturalne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze skutecznie łagodzą stan zapalny i sprawiają, że migdałki w mgnieniu oka odzyskują zdrowie.

Naturalny płyn do płukania jamy ustnej na bazie rumianku i szałwii jest bardzo prosty do przygotowania. Zrób napar z 15 gramów suszu rumianku i 15 listków szałwii. Całość zalej litrem wrzącej wody i następnie odstaw na około 10 minut. Pij napar cztery razy dziennie, powoli, małymi łyczkami.

Napar z rumianku

Staraj się, by napar wystarczająco się ostudził, ponieważ zbyt wysoka temperatura może dodatkowo zaostrzyć infekcję gardła.

5. Płyn do płukania jamy ustnej o smaku oregano

Co oregano ma wspólnego z infekcją migdałków? Otóż przyprawa ta jest doskonałym naturalnym środkiem antyseptycznym i silnym środkiem przeciwzapalnym.

Osoby, które często zmagają się z infekcjami gardła i migdałków, doskonale wiedzą, że oregano jest ich wielkim sprzymierzeńcem w tej uciążliwej walce.

Jak przygotować aromatyczny płyn do płukania jamy ustnej? Wystarczy przygotować napar z jednej łyżki suszu oregano. Zalej ją szklanką wrzącej wody, odstaw do ostudzenia, przelej przez sitko i gotowe! Do wyboru mamy dwie formy stosowania naparu – jako płyn do płukania ust lub jako leczniczą herbatkę.

Bez względu na wybrany sposób stosowania, zarówno płyn do płukania jamy ustnej, jak i herbatkę należy spożywać kilka razy dziennie co kilka godzin.

6. Rozmarynowy płyn do płukania jamy ustnej

Rozmaryn stanowi doskonałe wsparcie w naturalnym leczeniu zapalenia gardła i migdałków. Ta aromatyczna roślina posiada silne właściwości odkażające, pomaga złagodzić ból oraz stany zapalne, leczy infekcje… Krótko mówiąc, stanowi ona niezastąpione narzędzie w walce z częstymi chorobami migdałków.

Napar z rozmarynu

W celu przygotowania tego w 100% naturalnego płynu do płukania jamy ustnej, w pierwszej kolejności powinnaś zaopatrzyć się na następujące składniki:

  • pół szklanki białego wina (100 ml)
  • dwie łyżki miodu
  • gałązki świeżego rozmarynu.

Następnie umieść wszystkie składniki w rondelku i gotuj tak długo, aż wywar zacznie bulgotać. Gotowe lekarstwo przelej przez sitko i odstaw do ostudzenia.

Stosuj przygotowany preparat regularnie do płukania jamy ustnej, najlepiej trzy razy dziennie. Napar powinien być letni lub o temperaturze pokojowej, nigdy gorący. Wysoka temperatura może bowiem zaostrzyć stan zapalny gardła i migdałków.

Na zakończenie

Wszystkie z powyższych naturalnych sposobów leczenia infekcji migdałków są równie skuteczne. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada. Jesteśmy przekonani, że pomoże ci on złagodzić ból i odczuć ulgę.

Pamiętaj jednak, by zawsze w przypadku silnej infekcji gardła i migdałków skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre infekcje wymagają specjalnego leczenia farmakologicznego, a domowe sposoby stanowią w takim przypadku tylko uzupełnienie leczniczej kuracji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.